Notowania

Przejdź na
refaktura
01.10.2009 14:37

W którym miesiącu księgować refakturę?

Refaktura kosztów zużycia wody wystawiana jest co kwartał, a rachunki co miesiąc. Jak należy zaksięgować przychód i koszty?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Firma wynajmująca lokal podnajemcom refakturuje im koszty zużycia wody oraz energii. Faktury za energię wystawiane są miesięcznie, natomiast te za wodę - ze względu na niskie miesięczne kwoty - kwartalnie.

Oryginalne faktury za wodę, otrzymywane przez refakturującego, otrzymuje on co miesiąc.

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystałW związku z tym pojawia się problem: czy przychód z tytułu refaktury wpisywać należy do ksiąg oraz rozliczać w miesiącu ich wystawienia, czy też rozliczać przychód z ich tytułu co miesiąc, dzieląc wynikającą z refaktury kwotę?

Zgodnie z interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, podatnik powinien księgować tki przychód jednorazowo - w momencie wystawienia refaktury.

W przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej, niż usługa, której refakturowanie dotyczy. Z uwagi, iż podmiot refakturujący jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu opłat pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi, a rzeczywistym ich odbiorcą przychód należny z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie jakiego okresu dotyczy refaktura.

Drugim problemem jest tu data rozliczenia kosztów: cy można rozliczać je co miesiąc, czy też w dacie wystawienia refaktury. Organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał, że mimo refaktur kwartalnych, koszty rozliczać można co miesiąc.

* [ Noty księgowej nie można refakturować ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/noty;ksiegowej;nie;mozna;refakturowac,187,0,315835.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: refaktura, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz