Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
patent
03.12.2010 19:02

Ważą się losy wspólnego europejskiego patentu

Patent miałby być tłumaczony na angielski, francuski i niemiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Dziś w Brukseli prowadzone były nieoficjalne negocjacje w tej sprawie, w których uczestniczyła między innymi Polska. Rozmowy mają trwać do przyszłego piątku, kiedy to powinno ostatecznie rozstrzygnąć się, czy Unia będzie miała jeden patent, na ile języków będzie on tłumaczony i na jakich warunkach. *

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca tłumaczeń wyłącznie na angielski, francuski i niemiecki wzbudza na razie kontrowersje. Hiszpania i Włochy uznały to za dyskryminację. Polska chce z kolei, by wszystkie patenty były obowiązkowo tłumaczone na angielski, by ułatwić polskim przedsiębiorcom dostęp do zagranicznych wynalazków - mówi wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

Nie jest wykluczone, że jeśli jednomyślności w tej sprawie nie będzie, to wybrana grupa państw, co najmniej 9, zdecyduje się w przyszły piątek na wzmocnioną współpracę w tej sprawie, nie czekając na innych. Polska będzie musiała postanowić, czy poprzeć te inicjatywę.

Dyskusja w sprawie europejskiego patentu toczy się we Wspólnocie od wielu lat. Komisja, proponując wspólny system tłumaczeń, chciała zmniejszyć koszty uzyskania patentu obowiązującego w Unii. Są one obecnie prawie 10-krotnie wyższe niż w USA i zniechęcają wynalazców na starym kontynencie do ochrony swoich dzieł. Bruksela podaje przykłady: w przypadku rejestracji patentu ważnego w 13.krajach Unii, koszty tłumaczeń wynoszą aż 14 tysięcy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/technologie;i;znaki;towarowe;chroni;tez;prawo;miedzynarodowe,176,0,609712.html) Technologie i znaki towarowe chroni też prawo miedzynarodowe Ochrona ta istnieje w krajach będących członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli także w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t77990.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/czy;patent;oplaca;sie;firmie,76,0,599372.html) Czy patent opłaca się firmie? Opatentować można nazwę, opakowanie i sam produkt. Kosztuje to co najmniej 550 złotych, ale pomaga bronić praw własności przedsiębiorcy.
Tagi: patent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz