Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niepełnosprawni
27.08.2012 11:35

Ważne zmiany dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Konsekwencją zmian w prawie, będzie wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Będzie wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych. Kolejna nowelizacji przepisów dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych wchodzi w życie we wrześniu. *

Jej celem jest uszczelnienie systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze środków publicznych poprzez:

  • wzmocnienie uprawnień kontrolnych Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • odmrożenie podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych uzupełnienie niektórych przepisów ustawy o rehabilitacji o nowe regulacje prawne dla efektywniejszego nadzoru i realizacji zadań przewidzianych w ustawie

Najważniejsza i najbardziej oczekiwana przez pracodawców zmiana to odmrożenie podstawy dofinansowania. Od września pracodawcy będą brali pod uwagę kwotę minimalnego wynagrodzenia z grudnia roku poprzedniego, czyli 1386 zł. Obecnie wynosi ona 1276 zł. To jest bardzo potrzebna zmiana. Od 1 lipca bowiem ponownie spadło dofinansowanie dla lekkiego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, koszty pracy wzrastają nieustannie.

_ - Ponadto zainteresowanie zatrudnieniem osób niepełnosprawnych bardzo widocznie spadło w ostatnich miesiącach - _mówi Jan Zając Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Nowością jest również to, iż pracodawca, który chce otrzymywać dofinansowanie będzie musiał przekazać pracownikowi wynagrodzenie albo na rachunek bankowy albo przesłać na adres zamieszkania tego pracownika. _ - Ustawodawca chce w ten sposób uszczelnić system i wyeliminować nieuczciwych pracodawców - _ tłumaczy Mateusz Brząkowski, doradca prawny POPON. _ - Jednak dotyczy to niewielkiej grupy, gdyż większość pracowników ma już swoje konta - _ dodaje.

Warunkiem do otrzymania dofinansowania będzie również konieczność poniesienia w terminie kosztów płacy, które stanowią wynagrodzenie brutto, a także obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe, składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z tą różnicą, że ten przepis wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmienią prawo? "To przesadna ingerencja" Eksperci podkreślali, że ubezwłasnowolnienie to w większości przypadków przesadna ingerencja w wolności oraz prawa przynależne każdemu człowiekowi.
Niepełnosprawni starają się o wyższy stopień? Powodem starań o wyższy stopień niepełnosprawności stała się nowelizacja przepisów dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych.
Tagi: niepełnosprawni, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, wiadmości, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz