Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2017 12:09

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Bartosz Krupa)

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. Przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy już na etapie prac w Sejmie wzbudziły spore kontrowersje. Kluby opozycyjne były przeciwne rządowemu projektowi nowelizacji Kodeksu karnego, zakładającemu wprowadzenie m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia podatku VAT. Nowoczesna złożyła wtedy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Na zapisy projektu narzekał też wówczas Jerzy Jachnik z klubu Kukiz'15. - Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy - powiedział.

Tagi: wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2017

wkurzony obywatelTa ustawa sprawiła iż coraz bliżej Polsce do Chin Ludowych! Jestem wręcz pewny, że gdyby nie groźba odcięcia strumyczka pieniędzy w formie … Czytaj całość

13-02-2017

DawidKazdy dobrze wie ze Polska jest skazana byc Państwem korupcji wyludzen itd po wpisać co niektórych widać ze akceptacja złodziejstwa jes na ogromna … Czytaj całość

13-02-2017

gucioNie Duda, tylko prezydent Duda, szwabsko-hitlerowski portaliku

Rozwiń komentarze (217)