Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

Fot. East News/Bartosz Krupa

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. Przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy już na etapie prac w Sejmie wzbudziły spore kontrowersje. Kluby opozycyjne były przeciwne rządowemu projektowi nowelizacji Kodeksu karnego, zakładającemu wprowadzenie m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia podatku VAT. Nowoczesna złożyła wtedy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Na zapisy projektu narzekał też wówczas Jerzy Jachnik z klubu Kukiz'15. - Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy - powiedział.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ZAZ
2017-06-03 18:23
ustawa wejdzie w życie 1 MARCA 2017 roku, czyli obowiązuje już od 3 (słownie: trzech) miesięcy. I co dobrze jest. Paqnie redahyóże Bartoszu Wawryszuku (pewnie za świniaka skończony licencjat), czy sczytałeś choćby swoje wypociny...
myslecinaczej
2017-03-03 09:38
jaki tutaj jazgot niezadowolenia! Czesc to typowi nieudacznicy, co krytykują wszystko, bo tylko tyle potrfia (taki polski maruda, tylko ponarzekać potrafi). Inni to ludzie, którym takie przepisy sa wyraźnie nie na reke. Dlaczego? Bo kradli i dalej chcą kraść!
Skaldowie
2017-02-22 19:32
Ludzie wypad z drogi bo Długopis jedzie...
Pokaż wszystkie komentarze (217)