Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wolne 12 listopada. Organizacje pracodawców apelują o wstrzymanie prac nad ustawą

Narusza podstawowe standardy państwa prawa i bardzo komplikuje życie przedsiębiorców - tak o sposobie procedowania ustawy o wolnym dniu 12 listopada mówią wspólnym głosem organizacje pracodawców. Apelują o wstrzymanie prac.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karol Makurat/REPORTER)
Ustawa wejdzie bez konsultacji i vacatio legis. Decycja zapadnie w ostatniej chwili.

Utrata dobrego imienia, kary umowne, zerwane umowy - takie konsekwencje według organizacji biznesowych mogą ponieść przedsiębiorcy w wyniku niedotrzymania zobowiązań terminowych, jeśli 12 listopada zostanie ustanowiony dniem wolnym od pracy.

"Działanie ustawodawcy zupełnie pomija aspekt planowania, rzetelnego i terminowego wypełniania podjętych zobowiązań i potencjalnych skutków finansowych z tym związanych" - piszą we wspólnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Wideo: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Tadeusz Cymański tłumaczy decyzję PiS

Organizacje wskazują, że ustawa wprowadzająca dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r. jest przykładem bardzo złej legislacji i będzie miała negatywny wpływ, zarówno na gospodarkę, jak i na poszczególne przedsiębiorstwa.

"Sposób jej uchwalania jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa. Pogłębia chaos prawny i naraża obywateli, przedsiębiorców na dodatkowe straty. Podkreślić należy, że naruszona została Konstytucja dla Biznesu, a zwłaszcza jej kluczowe filary, tzn. klauzula pewności prawa oraz zasady tworzenia prawa gospodarczego" - czytamy w liście.

Autorzy listu podkreślają, że projekt ustawy pojawił się na niecałe 3 tygodnie przed planowanym ustanowieniem dnia wolnego. "Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, czy ustawa zostanie uchwalona, bo ze względu na poprawki Senatu musimy poczekać do kolejnego posiedzenia Sejmu 7-9 listopada" - piszą organizacje.

"Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, a często w trakcie okresu rozliczeniowego, oznacza konieczność podjęcia zmiany organizacji pracy, ustalenia grafików pracy na nowo, szczególnie w przemyśle, gdzie mamy do czynienia z systemem pracy zmianowej, czy pracy w systemie równoważnym" - wskazują.

Według pracodawców i przedsiębiorców wolne od pracy 12 listopada może oznaczać również "poważne perturbacje w relacjach biznesowych" w przypadku konieczności zmiany terminów ważnych spotkań zaplanowanych na ten dzień czy niedotrzymania zobowiązań terminowych.

Organizacje podkreślają, ze żadna z izb ustawodawczych nie odniosła się merytorycznie do stawianych pytań dotyczących m.in. zmian w harmonogramach, odpowiedzialności za kary umowne z tytułu niewykonania kontraktów, ustalenia wysokości ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

"Tak doniosłe święto jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w tym roku w wyjątkową 100. rocznicę jej odzyskania nie powinno być upamiętniane w sposób nielicujący z zasadami państwa prawa" - piszą organizacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wolne 12 listopada, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2018

Jewropejczyk_z_ueAle byście skomlili jakbyśmy pracowali tak jak chociażby Hiszpanie...albo pracowali 4 dni w tygodniu! A tak ciemny lud pracuje na wasze mercedesy...a … Czytaj całość

31-10-2018

ttHA ha ha pracodawcy niech się sami wezmą do roboty głąby jedne !

01-11-2018

JolaPracodawca chciałby by ludzie pracowali bez dnia wolnego i w dodatku za miche ryżu

Rozwiń komentarze (208)