Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

25 lat więzienia za fikcyjne faktury? Sejm nie odrzucił kontrowersyjnego projektu

112
Podziel się

To projekt rządowy, który wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

25 lat więzienia za fikcyjne faktury? Sejm nie odrzucił kontrowersyjnego projektu
(Michał Wargin/East News)
bDIGDeoR

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Kodeksu karnego, zakładającego m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej 10 mln zł.

Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu było 196 posłów, przeciw było 223 posłów, a 3 wstrzymało się od głosu. Wniosek taki złożył klub Nowoczesnej.

To projekt rządowy, który wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

bDIGDeoT

Według projektu, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet 25 lat więzienia - zakłada projekt.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Propozycja przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie".

bDIGDepu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(112)
wsciekly
4 lata temu
No Pisowcy bardzo dobrze tylko rownolegle trzeba wprowadzic ustawe ktora bedzie jasno mowila jezeli czlonek rzadu czy polityk doprowadzi skarb Panstwa do jakichkolwiek strat bedzie grozic mu kara od 10 lat do 25 lata Kazda ustawa za ktora obywatele zaplaca pieniadze a okaze sie bezmyslna ktora narazila kraj na koszty i przynosi znaczne straty podlega karze do 10 lat wiezienia dla osob ktore ja opracowaly i wprowadzily , Obywatele maja coagle placoic a rzad i politycy urzednicy panstwowi sa ponad prawem >Niszcza gospodarke przepuszczaja miliardy to tez powinno byc karalne nawet swiadome zadluzanie Panstwa to tez jest przestepstwo i powinno byc karane O kazdym kredycie zaciagnietym przez Rzad obywatel powinien byc informowany na co kredyt czy nie aby na rozdawanie bo to wtedy tez przestepstwo . Kazdy urzednik Panstwoewy ktory dopuscii sie nawet najmniejszych naduzyc lub decyzji ktore narazaja Kraj na straty powinien byc ukarany od 5 lat do 25 lat zeby naprawde byla jakas sprawiedliwosc w Tym Kraju
jack789
4 lata temu
Niedługo jak w Rosji Putina - ePISkopat pod wodzą klamczyńskiego będą wsadzać tych niewygodnych Polaków do więzień i obozów pracy. Czarna bolszewia !!!
wadcqec412412...
4 lata temu
i bardzo dobze bo przy obecnych karach bardziej oplacalo sie krasc niz pracowac
bDIGDepv
xxl
4 lata temu
NARESZCIE złodzieje zamieszkają we właściwym miejscu,ale co nakradli dzięki platformie to ich.
dee
4 lata temu
Niestety zyjemy w czasach, w ktorych ludzi trzeba zachecac do uczciwosci. Popieram kazda ustawe, ktora nieuczciwych zacheci do bycia uczciwym.
...
Następna strona