Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych?

Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych?

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Posługiwanie się nieważnym dokumentem tożsamości lub jego brak jest wykroczeniem, zagrożonym grzywną do 5 tysięcy złotych. Zobacz, w jakich sytuacjach trzeba zaktualizować dane lub wyrobić nowy egzemplarz, żeby nie zapłacić kary.

Dowód osobisty trzeba wymienić w przypadku:

  • zmiany danych (na przykład adresu - po przeprowadzce lub nazwiska - po ślubie),
  • uszkodzenia dokumentu, które utrudnia ustalenie tożsamości (na przykład przetarcie lub pęknięcie),
  • upływu terminu ważności.


W pierwszym przypadku na złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu jest 14 dni, w drugim trzeba to zrobić natychmiast. Podobnie zresztą jak wtedy, gdy dowód zostanie skradziony lub zgubiony (o tym, jak trzeba w takiej sytuacji postąpić, przeczytasz tutaj). Jeśli natomiast zbliża się termin ważności dokumentu, wniosek o jego wymianę należy złożyć wcześniej, bo przynajmniej 30 dni przed tą datą. Dowody są wydawane na 5 (dla niepełnoletnich) lub 10 lat. Natomiast jeszcze niedawno osoby starsze (powyżej 65 roku życia) otrzymywały dokument ważny bezterminowo. To jednak wiązało się z niedogodnościami, na przykład przy zastrzeganiu skradzionych dokumentów, gdy konieczne było podanie dokładnego terminu ważności. Dlatego od stycznia będą już wydawane tylko te na 5 i 10 lat.

Wnioski o wymianę składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zameldowania. Placówki przyjmują również dokumenty od osób zameldowanych na terenie gminy na pobyt czasowy, a następnie same przesyłają je pocztą do właściwego urzędu. Następnie w drugą stronę wędruje już gotowy dowód osobisty, który można odebrać w miejscu złożenia wniosku. Procedura nie wiąże się z żadnymi kosztami, ale trwa dłużej ze względu na wykorzystanie drogi pocztowej.

Co z meldunkiem?

Od początku 2015 roku powinny wejść w życie nowe przepisy, według których dokument można będzie wyrobić już w dowolnej gminie w Polsce. Z dowodów osobistych miały też zniknąć informacje dotyczące adresu zameldowania, wzrostu oraz koloru oczu posiadacza. W to miejsce pojawiłby się tylko adres zamieszkania. Na początku grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało jednak o przedłużeniu okresu przejściowego do 1 marca i dopiero wtedy zaczną obowiązywać nowe wzory.

Zniesienie obowiązku meldunkowego było jednym ze sztandarowych pomysłów byłego premiera Donalda Tuska, który obiecał to jeszcze w 2008 roku. - Chcemy być w awangardzie państw, które nie męczą swoich obywateli nadmiernymi biurokratycznymi rygorami. I dlatego mamy ambitny zamiar (...) znieść w ogóle obowiązek meldunku - mówił wówczas Tusk.

Początkowo ustawa zakładała likwidację meldunku od 1 stycznia 2016 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, czy tak się stanie, bo specjalny międzyresortowy zespół (składający się z członków, delegowanych przez wszystkich ministrów, a także między innymi prezesa GUS, szefa ABW czy Komendanta Głównego Policji) opowiedział się za pozostawieniem wszystkiego po staremu. Wskazał bowiem, że zniesienie obowiązku meldunkowego będzie się wiązało ze zmianą ponad 100 ustaw i rozporządzeń.

Niezależnie od tego czy obowiązek zostanie zniesiony, czy nie - wprowadzenie nowych wzorów dowodów osobistych nie dotknie tych, którzy mają jeszcze ważne dokumenty. Nie będą bowiem musieli ich wymieniać wraz z wejściem nowych przepisów. Zrobią to dopiero, gdy dotychczasowy plastik straci ważność.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe dowody osobiste? Poczekamy do...
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawo o aktach stanu cywilnego.
Podróż z dzieckiem? Bez tego nie pojedziesz
Zobacz, co musisz zdobyć i jakich dokumentów potrzebujesz.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ekonom4
87.205.221.* 2014-12-30 19:45
Dzięki za podtrzymanie tradycji narodowego przestrzegania trwałości prawa powielaczowego. LUbimy zaapominać u tyle, a więc warto przypominać.
Jest tu jednak pewna nieścisłość. Wymiana samego dowodu osobistego nie wiąże się z jakimikolwiek osobistymi nakładami poza: przejazdem do włłaściwego urzędu samorządu terytorialnego (przynajmniej 2 razy) oraz kosztem zrobienia nowego zdjęcia, co też w większości przypadków wymaga przejazddu do zakładu fotograaficznego, z zasaddy niebędącego w pobliżu gminy, lub wysokiego magistratu. No i ten nakład czasu, w ramach którego można byłoby zrobić coś innego, a może i zarobić.
PM524
109.74.108.* 2014-12-17 15:52
Rewolucyjna zmiana.
W dowodzie osobistym zamiast "adres zameldowani" będzie "adres zamieszkania"