Notowania

wywiad skarbowy
16.12.2009 06:00

Wywiad skarbowy bez kontroli ma dostęp do danych

ABW z pominięciem sądu może uzyskiwać informacje chronione tajemnicą skarbową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z pominięciem sądu może uzyskiwać informacje chronione tajemnicą skarbową z Ministerstwa Finansów.

Tak wynika z tajnej notatki, wewnętrznego dokumentu, w którym pracownik wywiadu skarbowego opisuje, jak na żądanie przełożonych przekazał oficerom ABW wiadomości z baz danych ministerstwa. Dotarł do niej _ Dziennik Gazeta Prawna _. Pracownik zrobił to na wyraźne polecenie szefostwa, któremu zgłosił wątpliwości dotyczące takiego działania.

Wszystkie służby, w tym ABW, na uzyskanie informacji o obrotach czy dochodach przedsiębiorców muszą mieć zgodę sądu. _ Dziennik Gazeta Prawna _ pisze, że nie dotyczy to wywiadu skarbowego i dodaje, że jest to jedyna służba, której nikt nie kontroluje. Gazeta zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą takie prerogatywy ma sejmowa komisja finansów publicznych, ale z nich nie korzysta.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ zauważa też, że od lat kolejni szefowie wywiadu skarbowego to osoby, których kariery są ściśle związane z ABW.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wywiad skarbowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, wiadmości, msp, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz