Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Prezes UOKiK: kary za łamanie przepisów będą wyższe

14
Podziel się:
prezes UOKiK Marek Niechciał
prezes UOKiK Marek Niechciał (Wlodzimierz Wasyluk)

Prezes UOKiK chce zmienić wytyczne dotyczące karania za łamanie przepisów. Pułap wyjściowy wzrośnie z 1-3 proc. do około 6 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Prezes UOKiK chce zakończyć tzw. erę miękkich wezwań. "W niektórych przypadkach, szczególnie ciężkich naruszeń antymonopolowych, nie możemy stosować miękkich wezwań. Konieczne są decyzje administracyjne, ponieważ one porządkują rynek. W przypadku decyzji mamy również narzędzia, by sprawdzić, jak przedsiębiorca realizuje nakaz zmiany niedozwolonych praktyk, przy działaniu miękkim nie jest to możliwe" - wyjaśnił prezes. "Efekt zbyt wielu miękkich rozwiązań był taki, że przepisy nadal były łamane" - dodał.

Jak mówił, aby podnieść skuteczność działania urzędu i dopilnować przestrzegania przepisów, zaraz po pierwszym upomnieniu - o ile nie przyniesie ono rezultatu - UOKiK będzie nakładał kary finansowe.

Ile wynoszą kary?

"Limit nakładanych przez nas kar wynosi 10 proc. rocznego obrotu. Ale wyjściowe stawki sięgają 0,1 proc. rocznego obrotu, 1 proc., czasem 3 proc. To zdecydowanie za mało" - podkreślił Niechciał. "Kara w wysokości odpowiadającej zyskowi przedsiębiorstwa, wypracowywanego w ciągu jednego dnia, nie robi na nim większego wrażenia. Dlatego chcę zmienić wytyczne dotyczące karania za łamanie przepisów i podnieść pułap wyjściowy z 1-3 proc. do około 6 proc. Tym bardziej, że jeśli sprawa trafia do sądu, nakładane przez nas kary bardzo często są obniżane" - wskazał prezes UOKiK.

UOKiK prowadzi obecnie kilka postępowań w sprawie firm sprzedających starszym osobom towary na raty. Chodzi o przypadki, w których sprzedawcy oferują np. w sanatoriach osobom w podeszłym wieku bardzo drogą pościel, zestawy garnków, urządzenia paramedyczne. Podpisują z nimi umowę sprzedaży i niejednokrotnie równocześnie umowę kredytową na zakup tych towarów. Ludzie nie są świadomi, że pierwsza kwota, jaką mają zapłacić, jest tylko pierwszą ratą. Gdy wracają do domu, jest już najczęściej za późno, aby od umowy odstąpić.

"W tych wypadkach nie skończy się już na karach w okolicach 3 proc. rocznego obrotu, ale będą bliższe pułapowi 10 proc." - zapewnił Niechciał.

Koniec z miękką grą. Lista kar UOKiK

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych nie tylko za praktyki monopolistyczne, ale też za zmowy cenowe, mylne lub niepełne informacje dotyczące ofert czy też wprowadzanie konsumentów w błąd. Jednak to za porozumienia ograniczające konkurencję urząd nakłada najwyższe kary.

Ile musieli zapłacić nieuczciwi przedsiębiorcy za takie praktyki. Zobacz TUTAJ

oprac. Anna Frankowska

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
T.
6 lat temu
Jak nie ma gospodarza to myszy tańcują. Jak kary są łagodne to stać oszustów i podmioty o charakterze monopolowym na ich płacenie i dalsze prowadzenie procederu oszustwa oraz naciągania klientów za pośrednictwem nieczytelnych umów . I tutaj kary powinny być dotkliwe.
eveddd
6 lat temu
możecie zacząc od rynku ubezpieczeń i PZU. A potem rynek paliwa, i Orlen z Lotosem. Acha i jeszcze rynek podręczników szkolnych. Ops. to są firmy rządowe. przykra sprawa.
Magdalena
6 lat temu
382masakra, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad
Aneta
6 lat temu
547dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk bit.ly/2ho7TNq, sama dostałam 3 sztuki!
Danuta
6 lat temu
558dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad