Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za spóźnienia w podatkach zapłacimy o 15 mln zł więcej

Rząd zwiększa odsetki od nieterminowych płatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Zamiast 10 proc. dłużnicy podatkowi płacić będą 12 procent. Dzisiejsze stawki sprawiają, że niepłacenie podatków jest najtańszym na rynku kredytem - argumentuje rząd.

Ministerstwo Finansów przedstawiło wreszcie projekt zmian w Ordynacji Podatkowej. Założenia projektu znamy już od pół roku, jednak na konkrety musieliśmy poczekać.

Odsetki w górę

Zmiana, która dotknie wszystkich, którzy spóźniają się z zapłatą podatku PIT, CIT, VAT, oraz danin takich jak: ZUS, KRUS, czy PFRON, będzie w najbliższym czasie rozpatrywana na posiedzeniu Rady Ministrów. Oblicz odsetki podatkowe w kalkulatorze Money.pl!

Do tej pory niepłacenie podatków było względnie _ tanie _ - kosztowało dwukrotność stawki lombardowego kredytu NBP.

W tej chwili to 10 proc. zaległości w skali roku. Po nowelizacji stawka wzrośnie o dwa punkty procentowe.

_ W celu zagwarantowania dyscyplinującego charakteru odsetek za zwłokę konieczne jest zachowanie odpowiednich relacji między stawkami kredytów a odsetkami od zaległości podatkowych i modyfikacja obecnego mechanizmu ich ustalania. Podwyższenie stawki powinno także zwiększyć skłonność podatników do regulowania w pierwszej kolejności tych należności _ - argumentuje Ministerstwo Finansów.

Rząd dawał kredyt

W ubiegłym roku nieterminowe płatności kosztowały podatników niemal 665 mln złotych. Po podwyżce stawek zgodnej z projektem resortu wpływy wzrosłyby do 680 milionów złotych, czyli o 15 milionów.

ODSETKI OD NALEŻNOŚCI PODATKOWYCH
Rok średnioroczna stawka odsetek za zwłokę zapłacone odsetki za zwłokę w tys. zł
2006 11,5 proc. 582.052
2007 12 proc. 623.761
2008 14 proc. 707.403
2009 11 proc.* 664.737

Źródło Ministerstwo Finansów

*stawka średnioroczna, uwzględnia zmiany stóp procentowych NBP w ciągu 2009 roku

Do tej pory _ kredyt podatkowy _ był dla borykających się z problemami płatniczymi podatników często bardziej opłacalny od kredytu bankowego. Żeby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości resort ministra Jacka Rostowskiego postanowił wprowadzić dodatkowe ograniczenie.

Licząc się z obniżkami stóp procentowych, dyktowanych przez Bank Centralny, fiskus postanowił wprowadzić dodatkową granicę: bez względu na wysokość stopy lombardowej odsetki nie mogą być niższe niż 8 procent w skali roku.

_ - To kolejny przykład pisania prawa podatkowego pod konkretną sytuację _ - alarmuje Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. _ - Taka formuła jest niedopuszczalna, zmienią się warunki, a w ustawie zapis pozostanie. Nie wiadomo, zresztą, skąd tę stawkę wzięto. Czemu akurat 8, a nie 7 albo 9 procent _ - dodaje ekspert.

Ustawa porządkuje

W nowelizacji znajdziemy też sporo przepisów porządkujących dotychczasowe przepisy. Techniczne rozwiązania, dotyczące sposobów _ informatycznych zasad tworzenia deklaracji _ ważne są przede wszystkim dla informatyków, tworzących wzory zeznań podatkowych.

Jednak nie wszystkie przepisy _ porządkujące _ mają tak wąskie grono odbiorców.

Milion złotych dla byłych wspólników

To implementacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2009 r. (sygn.
akt.: P 80/08).

Spólka cywilna to szczególny rodzaj podatnika: jest podmiotem opodatkowania VAT, a wpłatami obciążeni są faktycznie jej wspólnicy. Po rozwiązaniu spółki cywilnej znika podmiot, który mógłby się ubiegać o zwrot podatku. Jeśli spółce przysługiwał zwrot, jej byli wspólnicy byli więc poszkodowani, jako osoby, które podatek ten zapłaciły.

Wyrokiem Trybunału udziałowcy rozwiązanej spółki mogą ubiegać się o zwrot podatku.Taką właśnie zmianę proponuje resort w nowelizacji.

_ Kwota objęta wnioskami złożonymi w latach 2004-2010 wyniesie około 1 mln zł _ - szacuje Ministerstwo Finansów.

Czego zabrakło?

Ordynacja podatkowa to ustawa sprzed niemal 13 lat. Zmiany, które w niej do tej pory wprowadzano, sprawiły, że to, co miało być _ biblią praw i obowiązków podatników _ stało się niejasne nawet dla profesjonalistów. Najlepszym na to dowodem może być liczba interpretacji, wyroków sądów administracyjnych, a nawet Trybunału Konstytucyjnego.

_ - Wielu naukowców twierdzi, że ordynację należałoby napisać od nowa _ - mówi Iniewski. _ - Jeśli jednak chcemy ją nowelizować, zdecydowanie zabrakło w niej kilku rzeczy _ - dodaje ekspert Lewiatana.

Prawo podatkowe niejasne jest w wielu punktach. Nie są tu jasno określone nawet terminy. Widać to zwłaszcza przy doręczeniach interpretacji podatkowych.

Każdy z nas może poprosić fiskusa o wyjaśnienie, jak powinien właściwie postąpić w niejasnej sytuacji. Należy tylko dokładnie opisać okoliczności i złożyć właściwy wniosek, który zawierać powinien naszą interpretację prawa. Po zapłaceniu 40 złotych czekamy na interpretację. Co bardzo istotne: jeśli nie otrzymamy odpowiedzi przez trzy miesiące, bez konsekwencji podatkowych możemy zastosować naszą, przedstawioną w wysłanym wniosku, interpretację.

I tu pojawia się problem: czym są te _ trzy miesiące _. Według pierwszego wyroku Sądu Administracyjnego (*Uchwała NSA z 4.11.2008 r., I FPS 2/08) *decyzja administracyjna jest wydana z chwilą jej doręczenia.

Jednak późniejszy wyrok Sądu w rozszerzonym składzie zmienił tę datę na termin _ wystawienia _ interpretacji. To znaczy, że podatnik może czekać na orzeczenie, nie mając faktycznie prawa do skorzystania z _ milczącej interpretacji _ - nigdy bowiem nie wiadomo, czy nieprzychylna decyzja fiskusa jeszcze do niego kiedyś nie dotrze.

_ - Nie istnieje tu ochrona podatnika _ - komentuje Iniewski.

Kolejna sprawa, zdaniem eksperta Konfederacji Pracodawców, którą powinna sprecyzować nowelizacja, to przedawnienia. Ustawa przygotowana przez resort finansów częściowo precyzuje to pojęcie. Nadal jednak, zdaniem Iniewskiego, w wielu przypadkach - zwłaszcza dotyczących podatku VAT - jest ono w polskim prawie nieuregulowane.

Poradnik Money.pl

Tagi: ordynacja podatkowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz