Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zagraniczne firmy zostaną w Polsce na dłużej

Rząd zadecydował o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych o trzy lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/dpa)

Specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonować o trzy lata dłużej - do 2020 roku - donosi _ Gazeta Prawna _.

Strefy ekonomiczne to magnes przyciągający do Polski zagranicznych przedsiębiorców.

_ W pierwszym półroczu 2008 r. strefy wydały o 13 proc. więcej zezwoleń na rozpoczęcie działalności gospodarczej, aniżeli rok temu. _

Jednak planujących długoterminowe inwestycje zniechęca perspektywa kresu istnienia specjalnych stref ekonomicznych już za jedenaście lat. Takie zastrzeżenia zgłaszał m.in. Mercedes, gdy na początku roku zastanawiał się nad lokalizacją nowej fabryki samochodów.

- _ Już teraz niektórzy inwestorzy oceniają, że przy dużych projektach nie uda im się skonsumować do 2017 roku nawet połowy ulg podatkowych _ - mówi Gazecie Prawnej Paweł Tynel z Ernst&Young.

Rząd wyszedł naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i przygotował 14 specjalnych rozporządzeń w tej sprawie, które mają wejść w życie na przełomie września i października.

Dodatkowo, resort gospodarki zapowiada utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości Inwestycyjnych, w którego skład wchodziłyby atrakcyjne grunty zarządzane przez Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Mienia Wojskowego.

Grunty te przekazywane byłyby inwestorom w tempie natychmiastowym - już w ciągu miesiąca. Obecnie cała procedura trwa około roku.

Tagi: specjalne strefy ekonomiczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz