Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagraniczni pracodawcy dołożą do emerytur

0
Podziel się:

Składki te będą przekazywane na pokrycie tzw. ryzyk biometrycznych lub gwarancji na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń na życie.

Zagraniczni pracodawcy dołożą do emerytur
(Carme Balcells/Dreamstime.com)

Pracownicze Fundusze Emerytalne będą mogły przyjmować składki opłacane przez zagranicznych pracodawców - przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie po posiedzeniu rządu, że w projekcie nowelizacji ustawy uwzględniono przepisy dyrektywy 2003/41/WE, dotyczące transgranicznego sponsorowania pracowniczych programów emerytalnych.

_ - Zgodnie z ustawą, pracownicze fundusze emerytalne będą mogły przyjmować składki opłacane przez zagranicznych pracodawców (podmiotów mających siedzibę w innym kraju) będących założycielami lub akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych, które pracują w oparciu o system zdefiniowanego, określonego świadczenia lub w oparciu o system hybrydowy (tj. kapitałowy z elementem ubezpieczeniowym) _ - wyjaśnia CIR.

Składki te będą przekazywane w całości lub w części na pokrycie tzw. ryzyk biometrycznych lub gwarancji na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń na życie.

CIR wyjaśnia, że biometryczne rodzaje ryzyka, to śmierć, niepełnosprawność lub długowieczność. Projekt przewiduje, że aktywa związane z wykonywaniem umowy z zakładem ubezpieczeń na życie nie będą przedmiotem egzekucji skierowanej przeciw zakładowi ubezpieczeń, nie będą też objęte postępowaniem układowym ani nie wejdą w skład masy upadłościowej zakładu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maleja;szanse;na;wyzsze;i;bezpieczniejsze;emerytury,73,0,808265.html) "Maleją szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury" - Zgodnie z projektem ustawy, pracodawcą zagranicznym będzie podmiot (niezależnie od jego formy prawnej)
, który ma siedzibę w jednym z państw członkowskich UE, w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub na terytorium Konfederacji Szwajcarskiej _ - podano w komunikacie.

CIR poinformował, że rząd zaproponował zmianę przepisów określających statut pracowniczego funduszu. Chodzi m.in. o terminy oraz formę wypłaty środków zgromadzonych na rachunkach członków, zasady prowadzenia działalności lokacyjnej oraz przyjmowania składek pracowników zagranicznych.

Projekt dodaje do ustawy przepisy, które rozszerzają zakres wniosku o zmianę rejestru poprzez zamieszczenie informacji dotyczącej państw członkowskich, z których będą przekazywane środki do pracowniczych funduszy emerytalnych.

Ponadto projektowana nowelizacja ustawy zawiera przepisy określające m.in., że pracowniczy fundusz może wybrać zakład ubezpieczeń na życie, do którego będzie przekazywać składki (w całości lub w części) pracowników zagranicznych na pokrycie ryzyk o charakterze biometrycznym lub gwarancji wyników inwestycyjnych oraz poziomu świadczeń.

_ - Zakład ubezpieczeniowy nie będzie zatrudniać ani posiadać we władzach statutowych osób, które są m.in.: członkami zarządu, rady nadzorczej lub pracownikami towarzystwa zarządzającego funduszem, którego aktywa przechowuje, zakład ubezpieczeń na życie musi zapewnić dostateczną kwotę pasywów odpowiadającą zobowiązaniom finansowym, wynikającym z umowy z pracowniczym programem emerytalnym _ - wyjaśnia CIR.

W projekcie nowelizacji ustawy zawarto też przepisy określające szczegółowo warunki umowy z zakładem ubezpieczeń oraz wskazano przyczyny zerwania tej umowy. Dodano również regulacje, w których określono sytuacje, kiedy organ nadzoru może nakazać funduszowi zmianę zakładu ubezpieczeń na życie. Będzie to możliwe w przypadku, gdy pogarszająca się sytuacja zagrozi realizacji zobowiązań finansowych wynikających z umowy.

_ - Takie regulacje zapewnią możliwość nieprzerwanego wykonywania obowiązków wynikających z umowy i będą bezpieczne dla uczestników programów pracowniczych _ - podsumowano w komunikacie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/politycy;nieprzychylni;kolejnym;zmianom;w;emeryturach,74,0,833866.html) Politycy nieprzychylni kolejnym zmianom w emeryturach _ - Rząd stara się znaleźć rozwiązanie, które wypełni dziurę budżetową _ - uważa Mariusz Błaszczak z PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t20709.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/aktywa;ofe;wzrosly;w;kwietniu;o;5;9;mld;zl,81,0,823121.html) Aktywa OFE wzrosły w kwietniu o 5,9 mld zł W kwietniu wartość środków zgromadzonych na otwartych kontach emerytalnych zwiększyła się po raz trzeci z rzędu osiągając rekordowy poziom 234,6 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;o;tysiac;zl;wyzsze;od;przecietnej;z;zus,96,0,822112.html) Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)