Notowania

auto w firmie
28.09.2011 09:38

Zakup opon można rozliczyć w kosztach podatkowych

Zależy to jednak od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(modenadude/flickr.com)

*Użytkowanie samochodu wymaga od przedsiębiorcy ponoszenia wielu dodatkowych kosztów, na przykład zakupu nowego kompletu opon. Czy wydatki te można zaliczyć do kosztów podatkowych? *

Możliwość zaliczenia kosztów zakupu opon w koszty podatkowe zależy od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane. Nabywając samochód, bardzo często wydatkiem towarzyszącym jest koszt zakupu drugiego kompletu opon. W takim przypadku dodatkowy zestaw opon będzie wpływał na wartość początkową pojazdu. Podatnik powinien pamiętać, że zgodnie z przepisami podatkowymi za wartość początkową środków trwałych uważa się między innymi cenę ich nabycia, na którą składają się: kwota należna zbywcy oraz ogół kosztów związanych z przystosowaniem ich do działania we właściwy sposób.

Ponadto należy podkreślić, że za środki trwałe uznaje się kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania składniki majątkowe, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

W konsekwencji zgodnie z art. 22 ustawy o PIT, przedmiotowy wydatek związany z zakupem kompletu opon, poniesiony przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji środków trwałych, należy traktować jako składnik ceny nabycia. Oznacza to, że powiększy on wartość początkową samochodu i będzie podlegał rozliczeniu kosztów w czasie, w postaci odpisów amortyzacyjnych.

KALKULATOR ODSETEK

Wybierz rodzaj zobowiązania:
Termin płatności zobowiązania:
Dzień uregulowania zobowiązania:
Podaj kwotę:

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa zestaw opon samochodowych w czasie użytkowania samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, który został już wprowadzony do ewidencji środków trwałych jednostki gospodarczej, wydatki poniesione na ten zakupu można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wynika to z zapisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl, którego za koszt uzyskania przychodów uznaje się wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej wymienionej ustawy. Tak więc, wydatki związane z eksploatacją samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Podatnik powinien wiedzieć jednak, że wydatki poniesione eksploatację pojazdu nie będącego składnikiem majątkowym jednostki gospodarczej, a użytkowanym na potrzeby firmy, kształtują się nieco inaczej. Koszty w tym przypadku rozlicza się do określonego limitu, w ramach tak zwanej kilometrówki, wynikającej z prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. W konsekwencji, przedsiębiorca zobowiązany jest do ewidencjonowania liczby przejechanych kilometrów na potrzeby działalności gospodarczej i obliczenia limitu, jako iloczynu liczby przejechanych kilometrów i stosownej stawki za kilometr.

Czytaj więcej o rozliczaniu kosztów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korzystasz;z;prywatnego;auta;w;pracy;uwazaj;na;podatek,21,0,807445.html) Korzystasz z prywatnego auta w pracy? Uważaj na podatek Tylko przedstawiciele niektórych zawodów mają prawo do nieopodatkowanego zwrotu kosztów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t30741.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;poczestunek;mozna;zaliczyc;do;kosztow,33,0,908833.html) Kiedy poczęstunek można zaliczyć do kosztów? Wydatki na poczęstunek serwowany w siedzibie firmy są inaczej traktowane niż rachunki za zaproszenie kontrahenta do restauracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rozliczanie;darowizn;w;kosztach;uzyskania;przychodu,108,0,904556.html) Rozliczanie darowizn w kosztach uzyskania przychodu Ich odliczenie jest zasadniczo niemożliwe. Istnieje jednak wyjątek. W kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić darowanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Tagi: auto w firmie, samochód, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz