Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.09.2016 10:12

Zaległy urlop. Czas na jego wzięcie upływa w piątek

W piątek 30 września upływa termin na wzięcie zaległego urlopu. Rozpoczęcie urlopu do tego dnia uznaje się za dochowanie terminu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LMproduction/ Fotolia.com)

Pracodawca, który nie wyśle pracowników na zaległy urlop, może zostać ukarany grzywną.

Prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu daje pracownikowi kodeks pracy. Pracownik nie może z niego zrezygnować, a pracodawca musi go udzielić w roku kalendarzowym, w którym podwładny uzyskał prawo do urlopu. Ale bardzo często zdarzają się sytuacje, że pracownik nie wykorzystuje w ciągu roku wszystkich przynależnych dni wolnych. Wówczas urlop staje się zaległy, a czas na jego wykorzystania upływa do 30 września następnego roku kalendarzowego.

W tym roku termin na wykorzystanie zaległego urlopu za ubiegły rok mija w piątek. Jeśli więc pracownik weźmie wolne do tego dnia, to uznaje się, że termin został dochowany. Jeśli pracodawca nie wyśle pracownika na wypoczynek, to grozi mu grzywna, nawet w wysokości 30 tys. zł.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do pójścia na urlop? Tu stanowiska są niejednoznaczne. Z jednej Strony Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że nie można przymuszać podwładnego do wypoczynku. Ale Sąd Najwyższy orzekł w 2006 r. że można wysłać pracownika na urlop, nawet gdy ten się na to nie zgadza.

Tagi: wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-09-2016

wikaPaństwowa Inspekcja Pracy powinna wziąć się za wszelakiego rodzaju urzędy miast, gmin i tym podobne tam ludzie mają urlopy niewykorzystane od kilku … Czytaj całość

29-09-2016

laluniaPracuje w urzędzie ale od dwóch lat nie byłam na 2 tygodniach urlopu. i można ? Mozna wszystko jesli sie chce.

29-09-2016

dddW takich instytucjach jak urzędy nie ma problemu - pracownicy mogą raczej swobodnie dysponować urlopem bieżącym i zaległy obowiązkowo wykorzystują do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)