Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Założenie spółki z o.o. przez cudzoziemców

0
Podziel się:

Od siedziby spółki zależy w jakim systemie prawnym będzie tworzona firma.

Założenie spółki z o.o. przez cudzoziemców

Decyzja o założeniu spółki kapitałowej wiąże się z koniecznością uwzględnienia szeregu czynników gospodarczych i prawnych.

Przede wszystkim, zaraz po ustaleniu kwestii ekonomicznych, kluczowe może okazać się dokonanie wyboru miejsca, w którym będzie znajdowała się siedziba przyszłej spółki. Od tego bowiem będzie zależało na jakich zasadach, tj. w jakim systemie prawnym, będzie tworzone przyszłe przedsiębiorstwo.

A jakie warunki muszą spełniać zagraniczne podmioty, chcące w Polsce rozpocząć działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Na wstępie należy wyjaśnić, że za podmiot zagraniczny będzie uważana każda osoba fizyczna, mającą miejsce zamieszkania za granicą, nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawną mającą siedzibę za granicą, a także jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, która posiada zdolność prawną na podstawie szczegółowych przepisów, której siedziba również znajduje się poza granicami naszego kraju.

Obowiązująca w Polsce ustawa, regulująca zasady wykonywania działalności gospodarczej (Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 02.07.2004 r., Dz. U. 2007, poz. 155, nr 1095 z późn. zm.), w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej - uprawnia wszystkie osoby zagraniczne zarówno do zakładania jak i uczestnictwa w spółce z o.o. na identycznych zasadach, jakie obowiązują polskich obywateli. Nie wprowadza zatem rozróżnienia pomiędzy podmiotami niepochodzącymi czy też należącymi do państw członkowskich Unii Europejskiej, ewentualnie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zatem każda osoba zagraniczna może prowadzić działalność gospodarczą w kraju w ramach spółki z o.o.

Zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych - *spółka z o.o. może zostać utworzona w drodze umowy zawartej przez co najmniej dwóch wspólników, bądź na podstawie aktu założycielskiego, ustanowionego przez jedną osobę. *Jedynym zastrzeżeniem przewidzianym w prawie jest zakaz zawiązywania spółki z o.o.wyłącznie przez inną, jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istotą jednoosobowej spółki z o.o. jest to, że skupia ona wszystkie udziały w ręku wyłącznie jednego wspólnika. Jeżeli podmiot zagraniczny spełnia tę przesłankę, nie będzie mógł skutecznie utworzyć spółki z o.o. na zasadach przewidzianych w przepisach polskich.

Zarówno umowa jak i akt założycielski spółki wymagają tego, aby były zawarte przed polskim notariuszem w formie aktu notarialnego. W tym celu przyszli wspólnicy spółki powinni być obecni przy sporządzaniu dokumentu, o ile wcześniej nie postanowią powołać pełnomocnika, który w ich imieniu dokona utworzenia spółki. Gdyby przyszli wspólnicy nie posługiwali się językiem polskim, konieczny przy sporządzaniu umowy będzie udział tłumacza przysięgłego.

W przypadku zagranicznych osób prawnych istotne jest, ażeby osoby reprezentujące konkretny podmiot gospodarczy dysponowały ważnym umocowaniem do działania w jego imieniu. Jako przykład osób uprawnionych można wskazać członków zarządu spółek zagranicznych, ich prokurentów, którzy w zależności od wewnętrznych regulacji spółki będą mogli dodatkowo posługiwać się specjalnym pełnomocnictwem, zgodą albo uchwałą organów spółki bądź innym tytułem do zawiązania nowego podmiotu gospodarczego. Do utworzenia spółki z o.o. przez inny podmiot zagraniczny niezbędne będzie dysponowaniem dokumentem stwierdzającym istnienie przedsiębiorstwa, czego przykładem są wypisy z zagranicznych rejestrów przedsiębiorców, prowadzonych w formach, przewidzianych przepisami poszczególnych krajów pochodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

W Polsce przedsiębiorcy zagraniczni, których siedziba mieści się w państwie będący, sygnatariuszem Konwencji Haskiej, znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, będą musieli posługiwać się jedynie tłumaczeniem przysięgłym odpisu z rejestru, prowadzonego w ich państwie.

Zarówno zagraniczne osoby fizyczne jak prawne - mają możliwość każdorazowego powołania pełnomocnika do reprezentowania w czynnościach związanych z utworzeniem nowego podmiotu gospodarczego. Mogą być to osoby bezpośrednio niezwiązane z przedsiębiorcą zagranicznym. Takie pełnomocnictwo, jak i wszelkie pozostałe szczególne formy upoważnienia do zawierania umów przykładowo z racji pełnienia funkcji członka zarządu bądź prokurenta danego przedsiębiorstwa, powinno być sporządzone przed notariuszem lub przez niego poświadczone, w kraju, w którym przebywa osoba zagraniczna.

Prawo polskie uznaje dokumenty sporządzone przed zagranicznymi notariuszami. Jednakże powinny być one opatrzone w dodatkową klauzulę zwaną _ apostille _. Klauzula ta, uregulowana w przywołanej Konwencji Haskiej, służy poświadczeniu autentyczności podpisu, charakteru, w jakim działała osoba, która podpisała dokument. Dokument zawierający _ apostille _ będzie uznawany za autentyczny na terytorium innych państw, będących stroną tejże Konwencji. Jest to duże ułatwienie dla osób, które w celu sporządzenia umowy spółek de facto nie muszą stawiać się osobiście przed polskim notariuszem.Tego rodzaju pełnomocnictwa będą wymagały oczywiście przetłumaczenia na język polski przez tłumaczy przysięgłych.

| Z chwilą podpisania aktu notarialnego, powołującego nowy podmiot gospodarczy będziemy mieć do czynienia ze spółką z o.o. w organizacji, która z chwilą wpisu do krajowego rejestru przedsiębiorców będzie funkcjonowała jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. |
| --- |

Oprócz wymagań proceduralnych, ważne z punktu widzenia przyszłej działalności spółki jest uregulowanie kwestii nabywania nieruchomości w Polsce przez zagraniczne osoby. Otóż zgodnie z Ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców istnieje generalna zasada konieczności uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie w kraju nieruchomości. Jednakowoż ustawodawca przewidział szereg odstępstw od tej regulacji, które umożliwiają zagranicznym przedsiębiorcom czy osobom, zamierzającym dopiero rozpocząć działalność na terenie naszego państwa.

Przede wszystkim przedstawiona pod pewnymi warunkami nie dotyczy osób zagranicznych, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, o ile przedmiotem nabycia nie będą nieruchomości rolne i leśne bądź drugi z kolei nabyty przez nich dom. Odnosząc się jednakże do ogólnej reguły należy pamiętać, że podmiot pochodzący spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który zamierza objąć udziały w spółce z o.o., mającej siedzibę na terytorium Polski, powinien posiadać na to zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Dotyczy to sytuacji, w której spółka polska staje się spółką kontrolowaną wobec podmiotu zagranicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

Za spółką kontrolowaną będziemy mieć do czynienia, w sytuacji gdy przedsiębiorca zagraniczny będzie dysponował w niej bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50 % głosów na zgromadzeniu wspólników, bądź też będzie miał prawo do powoływania lub odwoływania większości członków zarządu albo rady nadzorczej.

Zasada ta doznaje jednakże wyłączenia w przypadku, gdy nowopowstała spółka będzie właścicielem:
- samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali,
- samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego, bądź
- jeżeli nieruchomość będzie nabywana przez spółkę z o.o., mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowaną bezpośrednio lub pośrednio przez podmiot zagraniczny, na jej cele statutowe - nieruchomości niezabudowanych o łącznej powierzchni nieprzekraczającej w całym kraju 0,4 ha na obszarze miast.

Przedstawione powyżej elementy procedury związanej z utworzeniem spółki z o.o., stanowią jedynie fragment wszystkich działań, które będą niezbędne do rozpoczęcia działalności w formie spółki z o.o.

Zawarcie umowy czy też ustanowienia aktu założycielskiego, a w razie potrzeby uzyskanie w następnej kolejności zezwolenia na nabycie nieruchomości rodzi następnie konieczność zarejestrowania zawiązanej spółki m.in. w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez sądy rejonowe, w urzędzie skarbowym, a także w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Bowiem nowopowstała spółka z o.o. podlega regulacji polskich przepisów, bez względu na pochodzenie wspólników.

Autorka jest aplikantką radcowską z Kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska

wiadomości
porady
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)