Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność
24.03.2010 09:00

Zasady prowadzenia firmy we Francji

Dla przedsiębiorców indywidualnych istnieją cztery grupy działalności: rzemieślnicza, przemysłowa, handlowa oraz wolne zawody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roblisameehan/CC/Flickr)

*Polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby podjąć działalność gospodarczą we Francji, obowiązują te same zasady przy podejmowaniu działalności gospodarczej, co obywateli Francji. *

Polacy mają swobodę wyboru formy organizacyjno-prawnej swojego przedsiębiorstwa. Prawodawstwo francuskie przewiduje wykonywanie działalności w formie przedsiębiorstwa indywidualnego bądź spółki handlowej.

Każda z wymienionych form nakłada na osoby zamierzające podjąć działalność gospodarczą inne obowiązki i pociąga za sobą określone konsekwencje. Następnym krokiem po wyborze formy prawnej przedsiębiorstwa jest przejście kolejnych etapów procedury administracyjnej tworzenia przedsiębiorstwa i jego zarejestrowanie.

Przedsiębiorcy indywidualni

Tworząc przedsiębiorstwo należy przede wszystkim zdefiniować rodzaj podejmowanej działalności. Istnieją 4 grupy działalności :

  • rzemieślnicza,
  • przemysłowa,
  • handlowa,
  • wolne zawody.

Innego rodzaju formalności należy dopełnić, aby móc podjąć każdy z rodzajów tych działalności.

Każdy rzemieślnik, handlowiec czy przemysłowiec rozpoczynając prowadzenie działalności zobowiązany jest wnosić składkę na ubezpieczenia społeczne, która jest obliczana na podstawie przychodów przedsiębiorstwa. Ale obowiązek jej wnoszenia ciąży na przedsiębiorcach nawet w razie nieosiągania przez nich przychodów.

Obywatele Polski podejmujący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa indywidualnego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (IR- Impot sur le revenu), który jest liczony w sposób progresywny.

Progi podatkowe za dochód uzyskany w 2009 r.
dochód stopa procentowa wymiaru
Poniżej 5.875 euro 0 %
Od 5.875 euro do 11.720 euro 5,5 %
Od 11.720 euro do 26.030 euro 14 %
Od 26.030 euro do 69.783 euro 30 %
Powyżej 69.783 euro 40 %

Nowością jest wprowadzony w styczniu 2009 r. nowy rodzaj przedsiębiorcy indywidualnego, tzw. _ auto-entrepreneur _. Cieszy się on wielką popularnością ze względu na wprowadzenie szeregu uproszczeń związanych z rozpoczęciem działalności, jak również atrakcyjnego systemu opodatkowania i ubezpieczenia społecznego.

Z tych uregulowań mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które zamierzają podjąć własną i indywidualną działalność gospodarczą, a których obroty nie przekraczają rocznie 80.000 euro, gdy sprzedają towary albo 32.000 euro, gdy świadczą usługi.

Wolne zawody

Osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania wolnego zawodu mogą prowadzić działalność indywidualną i wówczas określa się ich mianem pracowników niezależnych (travailleur independant), dotyczy to zarówno zawodów reglamentowanych, jak i niereglamentowanych.

Ponadto osoby wykonujące zawód reglamentowany mogą prowadzić działalność nie tylko w formie przedsiębiorstwa indywidualnego, ale też w formie spółek: cywilnej (Societe Civil Professionnelle-SCP), jak i kapitałowych (Societe d'Exercise Liberal-SEL).

Autor jest adwokatem COPERNIC AVOCATS.

Tagi: działalność, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, zakładam firmę, msp, czołówki, firma
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz