Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złe prawo i biurokracja najbardziej przeszkadzają polskim firmom

0
Podziel się:

Najgorzej przedsiębiorcy ocenili jakość przepisów prawnych. Dla 42 proc. są one niespójne, niestabilne i nieczytelne.

Złe prawo i biurokracja najbardziej przeszkadzają polskim firmom
(Nyul/Dreamstime.com)

Niespójne i nieczytelne przepisy prawa, biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma.

Przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu _ Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 - trendy i bariery _ zostali poproszeni o wskazanie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej, czyli takich którymi - ich zdaniem - szybko powinien zająć się nowy rząd.

Najgorzej przedsiębiorcy ocenili jakość przepisów prawnych. Dla 42 proc. są one niespójne, niestabilne i nieczytelne. Z kolei dla 28 proc. ankietowanych główną przeszkodę w funkcjonowaniu firm jest biurokracja. Według przedsiębiorców, wiele do życzenia pozostawia współpraca z urzędami administracji państwowej, w tym obowiązujące procedury i szybkość działania urzędników.

Na trzecim miejscu przedstawiciele polskiego biznesu umieścili wysokie koszty pracy. Ponad jedna czwarta (26 proc.) uważa, że priorytetem rządu powinna być redukcja wydatków, jakie ponoszą firmy zatrudniając pracowników, chodzi o np. płacę minimalną, składki ZUS.

_ - Wyniki badań wskazują, że polscy przedsiębiorcy muszą działać w coraz trudniejszych warunkach. Z wcześniejszych badań wynika, że jeśli koszty pracy nadal będą rosnąć, a wszystko na to wskazuje, to będzie rosnąć także szara strefa _ - stwierdził Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Przedsiębiorców oceniali też rzetelność polskich firm. Według 36 proc. ankietowanych, nie zmieniła się ona w ostatnim roku, a dla 32 proc. rzetelność się pogorszyła. Natomiast 15 proc. optymistycznie ocenia zmiany zachodzące w polskim biznesie, wskazuje na poprawę solidności i transparentności przedsiębiorstw.

_ - Pogarsza się wypłacalność polskich firm. Przedsiębiorcy skarżą się na narastanie zatorów płatniczych i gorszy spływ należności _ - poinformował Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Badanie _ Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 - trendy i bariery _ zostało przeprowadzone w listopadzie tego roku na grupie 1009 przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Rzetelna Firma to zarówno organizacja jak i program, promujący uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim, jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie.

Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. W listopadzie tego roku liczba przedsiębiorców zrzeszonych w programie przekroczyła 40 tysięcy.

Czytaj o barierach biurokratycznych w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t94062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;wzorem;w;dziedzinie;deregulacji,48,0,967216.html) Radzi Europie, by naśladowała polskie sukcesy Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera do spraw ograniczenia biurokracji Adam Jasser.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;wycofuje;sie;z;korzystnych;dla;firm;zmian,168,0,872616.html) Rząd wycofuje się z korzystnych dla firm zmian Z projektu tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej zniknęła większość zapowiadanych ułatwień dla przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koszty;administracji;dusza;firmy;jest;coraz;gorzej,183,0,966327.html) Policzyli, ile firmy kosztuje złe prawo. Za dużo Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro rocznie - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
przedsiębiorcy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)