Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w VAT będą niekorzystne dla firm?

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m.in. zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego oraz modyfikację w zakresie określenia podstawy opodatkowania.

Zmiany w VAT będą niekorzystne dla firm?
(Ginasanders/Dreamstime)

- _ Zmiany niewątpliwie mają na celu uproszczenie systemu podatkowego i przybliżenie polskich regulacji do unijnych, ale dla olbrzymiej grupy podatników oznaczają pogorszenie ich pozycji i wymagają przemodelowania systemów księgowych i rozliczeniowych _– uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan.

Według organizacji przedsiębiorcy będą musieli dokonać istotnych zmian w zakresie systemów księgowych dostosowując je do nowych regulacji. _ – Zmiany zmierzają między innymi do przyspieszenia momentu powstania obowiązku podatkowego, co będzie miało pro fiskalny charakter. Uwzględniając zakres zmian, koniecznym wydaje się wprowadzenie odpowiednio długiego, np. co najmniej 12 miesięcznego, vacatio legis _– uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan.

Proponowana nowelizacja Ustawy znacząco zmienia przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z projektem, obowiązek podatkowy powstawać będzie z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Stanowi to odejście od zasady powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury, pozwalającej w praktyce na przesunięcie obowiązku zapłaty podatku o miesiąc lub kwartał. Zmiany w powyższym zakresie, obejmują uchylenie niemal wszystkich przepisów określających szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to zmian uzależnionych np. od upływu terminu płatności, czy też określonego czasu od wykonania usługi (co wynika z zaproponowanego art. 19 a).

Zdaniem ekspertów z PKPP Lewiatan największą trudność sprawiać będzie określenie momentu powstania obowiązku podatkowego i odpowiednich kwot podstawy opodatkowania i podatku należnego od opłat naliczanych z góry.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Rząd majstruje przy VAT. Będzie drożej Zabroni również odliczać paliwo do firmowych samochodów na kolejny rok. Co jeszcze proponuje?
"Na tych zmianach w VAT, więcej stracimy" Prawnicy ocenili, że projekt nowelizacji ustawy o VAT zawiera liczne błędy legislacyjne. _ Części przedsiębiorców może poważnie utrudnić działanie _.
Kolejny absurd VAT do likwidacji. Kto zyska? PSL opowiada się za propozycją deregulacyjną ministerstwa gospodarki, według której z VAT miałyby być zwolnione darowizny żywności dokonywane przez handlowców.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)