Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmowy cenowe: informator uniknie kar

0
Podziel się

Kara za udział w kartelu to nawet 10 proc. przychodów. Zgłaszając się do UOKiK można liczyć na jej uniknięcie.

Zmowy cenowe: informator uniknie kar
(Nyul/Dreamstime.com)
bEhTHWgR

Instytucją pozwalającą na uniknięcie wysokich sankcji finansowych jest program łagodzenia kar - leniency (ang.: pobłażliwość, wyrozumiałość, łagodność). Daje on możliwość zmniejszenia odpowiedzialności finansowej za udział w kartelu w zamian za dostarczenie dowodów na istnienie zmowy i wycofanie się z niej.

Od 24 lutego przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych możliwości. Tego dnia wchodzi w życie Rozporządzenie w sprawie programu leniency oraz wytyczne w sprawie łagodzenia kar- praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców.
Najbardziej przyjazne uczestnikom karteli jest rozwiązanie umożliwiające składanie wniosków skróconych.

W 2008 roku Urząd prowadził ponad 40 postępowań w sprawie porozumień ograniczających konkurencję.

bEhTHWgT

Przedsiębiorca chcący przyznać się do udziału w nielegalnym porozumieniu będzie mógł złożyć wniosek nawet w sytuacji braku wszystkich wymaganych informacji. Taka możliwość pozwoli mu zająć _ miejsce w kolejce _ chętnych ubiegających się o złagodzenie kary. Wniosek będzie przyjmowany warunkowo - przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić go w wyznaczonym terminie.

Jest to ważne rozwiązanie dla skruszonych, ponieważ wyłącznie przedsiębiorca, który przyzna się jako pierwszy i dostarczy dowód na istnienie kartelu może liczyć na całkowite odstąpienie od kary. Spóźnieni mogą spodziewać się jedynie obniżenia sankcji finansowych - drugi w kolejności wnioskodawca na nie więcej niż o 50 proc., trzeci - 30 proc, pozostali - 20 proc. kary , która byłaby nałożona, gdyby nie złożyli wniosku leniency. Uczestniczący w kartelu przez wiele lat przedsiębiorca będzie mógł oszacować ile zyskuje rezygnując z trwania w kartelu.

Ponadto przepisy doprecyzowują zakres informacji, które powinny zostać przedstawione przez przedsiębiorców ubiegających się o objęcie programem leniency. We wniosku powinny znaleźć się m.in. informacje o uczestnikach porozumienia, czasie trwania, jego celu, terytorium.

bEhTHWgZ

Łatwiej będzie również uczestnikom porozumień zawieranych przez międzynarodowe korporacje. Jeśli należą do kartelu obejmującego nie tylko terytorium Polski, ale także co najmniej trzy państwa członkowskie UE będą mogli złożyć do UOKiK wniosek uproszczony. Przedsiębiorca, który wcześniej rozpoczął współpracę z Komisją Europejską, będzie mógł liczyć na łagodne potraktowanie w przypadku, jeśli polski organ antymonopolowy zajmie się sprawą.

Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z nowych rozwiązań może złożyć wniosek o złagodzenie kary:

  • - osobiście w siedzibie UOKiK w Warszawie (pl. Powstańców Warszawy 1, Departament Ochrony Konkurencji) lub drogą pocztową,
    • - e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl,
    • - ustnie pracownikowi UOKiK do protokołu.
bEhTHWhu
wiadomości
baza wiedzy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)