Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
28.04.2017 15:00

ZUS będzie arbitralnie decydował, kto jest płatnikiem składek. Niebezpieczne uprawnienia urzędników

"Ustawa jest w Senacie i trzymajcie się za portfele - może wrócą łapanki na ulicach i urzędnicy ZUS będą złapanym wskazywać za kogo mają zapłacić!" - napisał w czwartek na Facebooku Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

Konieczność opłacenia przez przedsiębiorców zaległych składek na ZUS za osoby, których nigdy nie zatrudniali. Takie patologie mogą niedługo być na porządku dziennym, jeśli z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych nie zniknie dopisany po cichu przez Senat przepis dający inspektorom ZUS bardzo szerokie uprawnienia.

"Ustawa jest w Senacie i trzymajcie się za portfele - może wrócą łapanki na ulicach i urzędnicy ZUS będą złapanym wskazywać, za kogo mają zapłacić!" - napisał w czwartek na Facebooku Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak wyjaśnił, "do procedowanej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych, nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak, w każdym razie nikt wcześniej nie zauważył, dopisano, że ZUS może dowolnie wskazać, kto ma za kogo zapłacić zaległe składki".

- Przepis dopisany do projektu ustawy już po zakończeniu konsultacji społecznych rzeczywiście budzi poważne wątpliwości odnośnie do tego, kto może zostać wskazany jako właściwy płatnik składek - potwierdza te obawy w mailu do money.pl Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, a jednocześnie członek rady nadzorczej ZUS.

- Po wejściu w życie tych przepisów przedsiębiorcy mogą mieć obawy o to, że będą musieli opłacić zaległe składki za osoby, których sami nie zatrudniają, lecz były zatrudnione np. u ich kontrahenta - zwraca uwagę Kozłowski.

Miało być tylko ułatwienie dla płatników

Chodzi o zgłoszony w październiku zeszłego roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt, który w założeniu ma ułatwić życie milionom płatników składek na ZUS. Zamiast wykonywać trzy, a nawet cztery przelewy, płatnicy mieliby przelewać łączną sumę na jeden rachunek.

Nic dziwnego, że projekt resortu Elżbiety Rafalskiej nie tylko nie wzbudził istotnej krytyki w czasie konsultacji publicznych, ale także spotkał się z niemal jednogłośnym poparciem politycznym, pomimo ostrego konfliktu rządu z opozycją. Podczas głosowania w Sejmie na początku kwietnia "za" było aż 440 posłów, a tylko dwóch było przeciw.

Wtedy projekt trafił do Senatu, gdzie w toku prac do tekstu projektu ustawy postanowiono dopisać pozornie nieistotną poprawkę: "Zakład wydaje decyzję podmiotowi zgłaszającemu ubezpieczonych do ubezpieczeń społecznych oraz płatnikowi składek ustalonemu przez Zakład".

Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan ostrzega, że taki przepis daje ZUS-owi szerokie uprawnienia w kwestii decydowania, kto jest płatnikiem składek. - To złe rozwiązanie - ocenia Lisicki.

To rola sądu, nie urzędnika ZUS

- Kontrolerom ZUS przyznano nowe władcze uprawnienie, bez żadnego dookreślenia zakresu jego zastosowania - wskazuje ekspert Lewiatana. - Ocena charakteru stosunków cywilnoprawnych powinna być przedmiotem oceny sądu, ze względu na złożoność i ważkość skutków takiej oceny. Natomiast w świetle propozycji to inspektor ZUS będzie dokonywał oceny określonych sytuacji i wydawał decyzje - podkreśla Robert Lisicki.

Takie same obawy ma Łukasz Kozłowski. - Deklarowanym przez projektodawcę celem wprowadzenia dodatkowych zapisów jest eliminowanie skutków nadużyć dokonywanych w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego - wyjaśnia. - Problem w tym, że przepis został sformułowany w sposób bardzo ogólny, czego skutkiem może być jego stosowanie w znacznie szerszym zakresie niż faktycznie zakładany - ostrzega.

Obaj eksperci podkreślają, że wskazywanie płatnika składek nie powinno być dokonywane przez ZUS w drodze decyzji administracyjnej, ponieważ decydować o tym powinien wyłącznie sąd.

Organizacje pracodawców zwracają uwagę, że "tak ważny przepis został wprowadzony już po zakończeniu konsultacji z partnerami społecznymi, odmawiając im w ten sposób prawa zabrania głosu, zgłoszenia uwag".

Konfederacja Lewiatan apeluje o doprecyzowanie zgłoszonej przez Senat poprawki, by nie stanowiła dla przedsiębiorców potencjalnego zagrożenia. Organizacja proponuje, by ZUS mógł występować do sądu o rozstrzygnięcie wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych. Dopiero na podstawie prawomocnego wyroku ZUS miałby prawo wydać decyzję.

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2017

JAROSŁAW ALE NIE KACZYŃSKINIEDŁUGO BĘDĄ DODATKI DO EMERYTUR I RENT : ZA CZŁONKOSTWO W PIS -150%' ZA STAWIANIE POMNIKÓW-100%, ZA COROCZNE DATKI DLA OJCA Z TORUNIA-50%, ZA … Czytaj całość

02-05-2017

JaninaA może tak oskładkować kościół jako pracodawcę ? Ze szczególnym uwzględnieniem firmy pana Rydza.

02-05-2017

andrzejWitam.Prowadziłem własną firmę przez ok.26lat,dawała dobry dochód mnie i moim pracownikom.Obecnie pracuję jako listonosz i wiem,że żyję.Pozamykałem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (304)