Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • John Lemon przegrał z Yoko Ono. To nie jedyny taki przypadek
  21.09.2017
  John Lemon przegrał z Yoko Ono. To nie jedyny taki przypadek
  O marki w świecie biznesu toczą się największe wojny. Przekonała się o tym katowicka firma, którą przez nazwę "John Lemon" na celownik wzięła Yoko Ono. To nie jedyny przykład polskiej firmy, która musiała mierzyć się z podobnymi zarzutami. Zobaczcie, jak polskie firmy toczyły boje o marki.
 • Nowe wymogi dla producentów surowca tytoniowego. Rząd zaakceptował projekt ustawy
  19.09.2017
  Nowe wymogi dla producentów surowca tytoniowego. Rząd zaakceptował projekt ustawy
  Produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem i nadzorem - zdecydował we wtorek rząd. Nowe prawo ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi. Stanowi ono element pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy.
 • Split payment. Projekt ustawy przeszedł przez rząd
  19.09.2017
  Split payment. Projekt ustawy przeszedł przez rząd
  Rząd chce wprowadzić podzieloną płatność w VAT, tzw. split payment. We wtorek zaakceptował stosowny projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. To ma pomóc w walce z wyłudzeniami VAT i przynieść dodatkowe 80 mld zł do budżetu w trakcie dekady.
 • Pracownicy zostaną współwłaścicielami firm? Resort rozwoju chce wspierać akcjonariat pracowniczy
  18.09.2017
  Pracownicy zostaną współwłaścicielami firm? Resort rozwoju chce wspierać akcjonariat pracowniczy
  Pracownicy zostaną współwłaścicielami firm? Ministerstwo Rozwoju chciałoby, by akcjonariat pracowniczy był w Polsce popularniejszy. W USA i Europie Zachodniej od kilku dekad w ten sposób motywuje się pracowników. W Polsce z kolei brakuje odpowiednich rozwiązań prawnych. To ma się zmienić.
 • Tradycyjne kasy fiskalne mają zniknąć błyskawicznie. Ulga na zakup nowych
  18.09.2017
  Tradycyjne kasy fiskalne mają zniknąć błyskawicznie. Ulga na zakup nowych
  Rząd chce jak najszybciej zabronić sprzedaży kas z rolką papierową. - Są one najtrudniejsze do kontroli przez fiskusa - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów. Na zakup nowych urządzeń ma przysługiwać ulga.
 • Koniec lewych zwolnień? Pracodawcy łatwiej sprawdzą chorego pracownika
  17.09.2017
  Koniec lewych zwolnień? Pracodawcy łatwiej sprawdzą chorego pracownika
  Pracodawcy łatwiej będą mogli skontrolować pracowników na zwolnieniu lekarskim. Takie ułatwienie mają zapewnić elektroniczne zwolnienia, które od lipca przyszłego roku zupełnie wyprą te papierowe. ZUS liczy, że zmiany pomogą w walce z “lewymi” L4.
 • CETA groźna dla polskich firm? "Nasze produkty regionalne nie zostały tam zapisane" - ostrzega prezes Bakalland
  16.09.2017
  CETA groźna dla polskich firm? "Nasze produkty regionalne nie zostały tam zapisane" - ostrzega prezes Bakalland
  - Jestem zwolennikiem wolnego rynku i wolnego handlu. Choć umowy, które mają po kilka tysięcy stron budzą moją zdziwienie. Tym bardziej, że negocjacje były utajniane - mówi Marek Moczulski prezes firmy Bakalland, komentując szansę polskich przedsiębiorców wynikające z umowy CETA.
 • Wzięły pożyczkę, dostały pozwolenie na budowę. Jedna decyzja władz miasta zniszczyła ich marzenia
  14.09.2017
  Wzięły pożyczkę, dostały pozwolenie na budowę. Jedna decyzja władz miasta zniszczyła ich marzenia
  Dwie młode kobiety kupiły w Opocznie działkę wartą 250 tys. zł. Chciały wybudować tam przedszkole. Pomysł nie spodobał się okolicznym mieszkańcom, którzy namówili burmistrza na zmianę przeznaczenia terenu. Teraz budować już tam nie można, a wartość gruntu spadła do 20 tys. zł.
 • Francuzi wyszli na ulice. Premier: mimo protestów nie zrezygnujemy z reformy prawa pracy
  13.09.2017
  Francuzi wyszli na ulice. Premier: mimo protestów nie zrezygnujemy z reformy prawa pracy
  Premier Francji Edouard Philippe oświadczył w środę, że rząd nie chce rezygnować z reformy kodeksu pracy oraz że powinna ona wejść w życie "pod koniec września". We wtorek w ramach akcji sprzeciwu wobec zmian odbyło się w całej Francji prawie 200 demonstracji.
 • Nielegalne oprogramowanie na firmowym komputerze? Sądy dają coraz wyższe kary
  12.09.2017
  Nielegalne oprogramowanie na firmowym komputerze? Sądy dają coraz wyższe kary
  900 tysięcy złotych - tyle musiały oddać w pierwszym półroczu 2017 roku polskie firmy za używanie lub sprzedaż nielegalnego oprogramowania. To o 200 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podaje BSA, organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania.
 • Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Firma będzie mogła zapytać o rozliczenia podatkowe kontrahentów
  12.09.2017
  Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Firma będzie mogła zapytać o rozliczenia podatkowe kontrahentów
  Przedsiębiorcy będą mogli zapytać Krajową Administrację Skarbową, czy ich kontrahenci uczciwie płacą podatki. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przyjęty we wtorek przez rząd.
 • Zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych już od 2018 roku? Kwieciński o optymistycznym scenariuszu
  11.09.2017
  Zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych już od 2018 roku? Kwieciński o optymistycznym scenariuszu
  Chcielibyśmy, żeby nowa ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych zaczęła realnie obowiązywać od początku 2018 r. - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że to pozytywny scenariusz i zależy on od współpracy między rządem a Sejmem. - Dla nas idealna sytuacja byłaby taka, gdyby udało się cały proces legislacyjny, z przygotowaniem ustawy i przeprowadzeniem jej przez Sejm, przeprowadzić jeszcze w tym roku - powiedział Kwieciński. Wtedy mogłaby ona obowiązywać już od początku 2018 roku. - To jest bardzo ważna ustawa, którą wprowadzamy w systemie inwestowania. Będzie miała ona duże znaczenie w Polsce, szczególnie dla firm małych i średnich, które chcą inwestować - zaznaczył. Przypomniał, że zmianie ulegnie nie tylko charakter terytorialny inwestycji, które były do tej pory wspierane. Ocenił, że dzięki nowym warunkom zwiększą się inwestycje nie tylko małych i średnich firm, ale również przedsiębiorstw zagranicznych. - Chcemy znacznie ułatwić dostęp do bardziej preferencyjnych warunków inwestowania dla małych i średnich firm. W ostatnich latach te inwestycje, które uzyskiwały wsparcie w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, to były głównie duże firmy i przedsiębiorstwa z zagranicy. My zakładamy, że dzięki nowym warunkom będzie nawet więcej firm zagranicznych, które będą chciały inwestować - powiedział Kwieciński. Według wiceministra rozwoju dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą zwracali większą uwagę na charakter swoich inwestycji. - Do tej pory głównie decydowały takie czynniki, jak tworzone miejsca pracy i wielkości ponoszonych nakładów. Teraz będzie się liczyła jakość, czyli czego dotyczy dana inwestycja, jakie są tworzone miejsca pracy, i w których obszarach: czy biedniejszych, czy bogatszych - zaznaczył. Kwieciński podkreślił, że resort oczekuje, by "instytucje, które są wbudowane w system polskich procesów rozwojowych, spełniały wszystkie standardy". O planach rozszerzenia SSE Kwieciński mówił też w poniedziałek w radiu RDC. Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Ma to zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł. Według planów przedstawionych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy do 2027 roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych, a zarazem jasnych i czytelnych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.
 • Specjalne Strefy Ekonomiczne nową mekką dla MSP? Resort rozwoju szykuje zmiany
  11.09.2017
  Specjalne Strefy Ekonomiczne nową mekką dla MSP? Resort rozwoju szykuje zmiany
  Ministerstwo Finansów chce, żeby w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zaczęły inwestować małe i średnie firmy. - Wprowadzamy ustawę, w której będą podane warunki, na jakich będzie to funkcjonowało - zapowiada wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Firmy będą musiały mieć plan na wypadek cyfrowej infekcji. Nowy wymóg już w 2018 r.
  29.08.2017
  Firmy będą musiały mieć plan na wypadek cyfrowej infekcji. Nowy wymóg już w 2018 r.
  Kiedy firma musi poinformować władze i klientów o cyberataku na przechowywane przez nią dane? Wkrótce ureguluje to RODO - informuje w swym wtorkowym wydaniu "Puls Biznesu".
 • Składki na ZUS. Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres
  24.08.2017
  Składki na ZUS. Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres
  Rząd chce wydłużyć preferencyjny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tzw. "mały ZUS", do 3 lat z obecnych 2 lat.
 • Antoni Macierewicz bierze w kamasze prywatne firmy. Nawet nie zamkniesz biznesu bez zgody MON
  10.08.2017
  Antoni Macierewicz bierze w kamasze prywatne firmy. Nawet nie zamkniesz biznesu bez zgody MON
  Część wcześniejszych zapisów zostało nieco złagodzonych, ale i tak propozycje MON budzą duże wątpliwości biznesu i ekspertów gospodarczych.
 • Polskie firmy celem hakerów. Eksperci ostrzegają właścicieli
  4.08.2017
  Polskie firmy celem hakerów. Eksperci ostrzegają właścicieli
  Polskie firmy stały sie celem masowego ataku - ostrzega serwis Niebezpiecznik. Przestępcy próbuja dostać się do sieci internetowych firm odgadując hasła. Próbuja się logować i jako "administrator", i jako "kadry", i jako "Joanna".
 • Firmy w Polsce. Niestabilność prawa to największa zmora
  25.07.2017
  Firmy w Polsce. Niestabilność prawa to największa zmora
  Osoba prowadząca własną firmę, aby być na bieżąco z przepisami powinna poświęcić na ich lekturę cztery godziny dziennie.
 • Hejt w internecie może dotyczyć także firm. To sposób na walkę z konkurencją
  16.07.2017
  Hejt w internecie może dotyczyć także firm. To sposób na walkę z konkurencją
  - Internetowa mowa nienawiści to problem nie tylko społeczny, lecz także biznesowy. Coraz więcej firm mierzy się z kryzysami wizerunkowymi, które wywołują negatywne komentarze w sieci, oszczerstwa konkurencji albo opinie niezadowolonych, byłych pracowników. Utrata wirtualnej reputacji może wywołać odpływ klientów i doprowadzić firmę do plajty - przestrzega dr Mateusz Grzesiak.
 • Idą zmiany w branży nieruchomości. Kto będzie musiał mieć polisę OC?
  15.07.2017
  Idą zmiany w branży nieruchomości. Kto będzie musiał mieć polisę OC?
  W projekcie przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... +25 +50 68