Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • 12.09.2006
  Wierzyciel lepiej chroniony przed dłużnikiem
  Wierzyciel będzie mógł żądać, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między dłużnikiem, a jego małżonkiem. Ma to umożliwić przeprowadzenie egzekucji. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przygotowanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
 • Budżet bezprawnie zarabiał na kaucjach
  8.09.2006
  Budżet bezprawnie zarabiał na kaucjach
  Odsetki od kaucji sądowej są własnością osoby, która ją wpłaciła - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Dotychczas składający kaucję tracił nie tylko możliwe do osiągnięcia zyski kapitałowe, ale i - wobec inflacji - część wartości wpłacanej kwoty.
 • Sąd wyręczy urząd
  7.09.2006
  Sąd wyręczy urząd
  Nie będzie postępowań antymonopolowych na wniosek a UOKiK zajmie się tylko największymi naruszeniami. Dlatego też przedsiębiorcom trudniej będzie dochodzić roszczeń.
 • 22.08.2006
  Przez bałagan w Sejmie brak ważnych ustaw
  Projekty ustaw mijają się z oczekiwaniami przedsiębiorców. Co gorsza, parlament psuje to, co przygotowały fachowe służby prawne. Posłowie nieustannie poprawiają domniemane lub rzeczywiste luki w projektach.
 • 11.08.2006
  Unia wymusza powrót konfiskaty mienia
  Prawo zezwala na przepadek majątków należących nie tylko do gangsterów, ale także ich rodzin i przyjaciół.
 • 10.08.2006
  Prawo dla ubogich
  Nikt nie powinien być pozbawiony możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem i fachowej pomocy prawników. Aby pomóc tym, których nie stać na wynajęcie adwokata przygotowano projekt ustawy o dostępie do pomocy prawnej.
 • Zmiana stawki VAT w trakcie obowiązywania umowy
  27.07.2006
  Zmiana stawki VAT w trakcie obowiązywania umowy
  W większości przetargów cena, którą zleceniodawca zapłacić ma za usługę zapisana jest w umowie w kwocie brutto. Czyli wraz z zawartym w niej podatkiem VAT. To poważny kłopot dla wszystkich, dla których w trakcie realizacji kontraktu zmieniła się stawka VAT.
 • Handel poza prawem
  27.07.2006
  Handel poza prawem
  Polskie prawo nie nadąża za internetem. Mimo ustawowych zakazów rośnie liczba usług świadczonych przez internet: handel środkami farmaceutycznymi i alkoholem, gry hazardowe.
 • 25.07.2006
  Producent musi zgłosić wadliwy produkt
  Zgodnie z prawem, na rynek mogą być wprowadzane jedynie produkty bezpieczne. Każdy przedsiębiorca, który stwierdzi, że jego wyrób stwarza zagrożenie, powinien wycofać go z rynku, wymienić lub zwrócić koszty jego nabycia oraz poinformować konsumentów i Prezesa UOKiK.
 • Działalność gospodarcza nie dla wszystkich?
  25.07.2006
  Działalność gospodarcza nie dla wszystkich?
  Czy przedsiębiorca, którego zakład świadczy usługi malarskie prowadzi działalność gospodarczą? Wedle proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie.
 • 25.07.2006
  Jak rozliczyć odszkodowanie?
  Poniesione przez spółkę koszty związane z usunięciem skutków zalania powinny być potrącone w momencie ich poniesienia, a odszkodowanie należy zaliczyć do przychodów w momencie otrzymania.
 • 18.07.2006
  Akcjonariusze głosują przez internet
  Akcjonariusze coraz częściej głosują na walnych zgromadzeniach przez internet. Jednak nasze prawo nie przewiduje głosowania na odległość bez udziału pełnomocnika. Komisja Europejska chce wprowadzić taką możliwość.
 • Niekonstytucyjny Trybunał Konstytucyjny
  14.07.2006
  Niekonstytucyjny Trybunał Konstytucyjny
  Prezydent chce decydować o terminie wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ma wstrzymać rozpoczętą procedurę wyboru następcy Marka Safjana. Naruszona zostanie zasada równowagi władz, a prawo ma działać wstecz.
 • Czy można nie płacić mandatów?
  10.07.2006
  Czy można nie płacić mandatów?
  W większych miastach Polski władze samorządowe masowo wyposażają straże miejskie w foto-radary. Urządzenia pracują „pełną parą” - wykonują dziennie setki, tysiące zdjęć. Tylko czy legalnie?
 • Upadłość uporządkowana
  7.07.2006
  Upadłość uporządkowana
  Przez dwa i pół roku funkcjonowania ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze ujawnił się w niej szereg wadliwych zapisów. Ustawa nie zapewniała przedsiębiorcom jednolitej ochrony, zaś wiele jej zapisów okazało się po prostu nieprzejrzystymi i nieczytelnymi.
 • Rzemiosło wychodzi z cienia
  6.07.2006
  Rzemiosło wychodzi z cienia
  Rzemieślnicy będą mogli zatrudniać nieograniczoną liczbę pracowników. Powstanie lista zawodów wykonywanych przez rzemieślników a wydatki za przyuczanie młodocianych zrefunduje Fundusz Pracy.
 • 5.07.2006
  Komornicy do poprawki
  Ministerstwo zakończyło prace nad zmianą ustawy. Komornicy będą konkurować ze sobą a wierzyciel będzie mógł wybrać najlepszego z nich.
 • 5.07.2006
  Rząd zwleka ze zmianą prawa budowlanego
  Zapowiedziane w lutym zmiany w prawie budowlanym opóźniają się. Kolejne katastrofy to wynik złego funkcjonowania nadzoru budowlanego. Nadzór powinien być niezależny od samorządów i mieć większe kompetencje.
 • 3.07.2006
  Upadłość gruntownie zmieniona
  Trudniej będzie uciec z majątkiem z upadającej firmy. Wniosek do sądu składany będzie tylko w razie niepłacenia długów. Takie są założenia nowelizacji prawa upadłościowego.
 • 19.06.2006
  Warto składać reklamacje
  Polacy mają świadomość praw przysługujących im jako konsumentom. Niestety, rzadko z nich korzystają. To główne wnioski z badania postaw konsumentów.
1 -50 -25 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64