Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • 5.07.2006
  Rząd zwleka ze zmianą prawa budowlanego
  Zapowiedziane w lutym zmiany w prawie budowlanym opóźniają się. Kolejne katastrofy to wynik złego funkcjonowania nadzoru budowlanego. Nadzór powinien być niezależny od samorządów i mieć większe kompetencje.
 • 3.07.2006
  Upadłość gruntownie zmieniona
  Trudniej będzie uciec z majątkiem z upadającej firmy. Wniosek do sądu składany będzie tylko w razie niepłacenia długów. Takie są założenia nowelizacji prawa upadłościowego.
 • 19.06.2006
  Warto składać reklamacje
  Polacy mają świadomość praw przysługujących im jako konsumentom. Niestety, rzadko z nich korzystają. To główne wnioski z badania postaw konsumentów.
 • Samochód podwyższonego ryzyka
  13.06.2006
  Samochód podwyższonego ryzyka
  Sprzedawcy używanych samochodów wyłączają w umowach możliwość złożenia reklamacji.
 • Droga sprawiedliwość
  6.06.2006
  Droga sprawiedliwość
  Małych i średnich przedsiębiorców nie stać na profesjonalną opiekę prawną. A bez niej w sądzie gospodarczym trudno cokolwiek uzyskać. Jak donosi raport Banku Światowego, dochodzenie wynikających z umów praw jest wciąż jedną z największych barier w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
 • Kontrole: więcej i skuteczniej
  26.05.2006
  Kontrole: więcej i skuteczniej
  Urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły w ubiegłym roku o 12% więcej kontroli, niż rok wcześniej. Zdecydowanie częściej, niż w ubiegłych latach sprawdzali zwykłych podatników. W firmach kontrole były najczęściej doraźne, dotyczyły przede wszystkim kas fiskalnych.
 • Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  17.05.2006
  Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  Każdego dnia, choć przeważnie się nad tym nie zastanawiamy, zawieramy umowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę to jednak kupno pieczywa, warzyw czy gazet to także umowa. Więcej - prawa i obowiązki stron w przypadku takiej umowy są ściśle określone przepisami prawa. We własnym interesie warto je znać.
 • Działalność będzie można zawiesić?
  11.05.2006
  Działalność będzie można zawiesić?
  Firma nie funkcjonuje, a mimo to składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacić trzeba - z takimi opiniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się często przedsiębiorcy.
 • Koniec bezkarności urzędników?
  6.05.2006
  Koniec bezkarności urzędników?
  Odszkodowania za błędy urzędników płacimy obecnie wszyscy. Jeśli jednak wejdzie w życie projekt ustawy o osobistej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, może się to zmienić. Brak bezpośredniej odpowiedzialności majątkowej sprawia, że administracja publiczna coraz częściej działa z naruszeniem prawa, doprowadzając często do spektakularnych bankructw i likwidacji nawet i setek miejsc pracy.
 • Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  20.04.2006
  Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  Zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa o wywiadzie skarbowym powróci? Ministerstwo Finansów uważa, że bez wyposażonych w specjalne środki inwigilacji superagentów skarbowych nie można poradzić sobie z szarą strefą.
 • Komornika wybierze wierzyciel
  18.04.2006
  Komornika wybierze wierzyciel
  O tym, kto będzie odzyskiwał należne nam pieniądze już niedługo będziemy mogli zadecydować sami. Przedsiębiorca, który otrzymał tytuł egzekucyjny będzie mógł zlecić jego wykonanie komornikowi, który jest najskuteczniejszy – zakłada rządowa nowelizacja ustawy o egzekucji.
 • Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  4.04.2006
  Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  3 kwietnia rozpoczęło się Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów - ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Rejestru Długów skierowana przeciw dłużnikom - która potrwa do 30 kwietnia. Swoim patronatem akcję objęły: Gazeta Prawna, największy dziennik gospodarczy, Money.pl, portal finansowy nr 1 oraz Polskie Radio Wrocław.
 • Pomoc w inwestycjach czy bubel prawny?
  30.03.2006
  Pomoc w inwestycjach czy bubel prawny?
  Wspieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw to jeden z priorytetów rządu. Jednak dobre chęci nie wystarczą: nowelizacja ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej może okazać się kolejnym prawnym bublem!
 • W sądach szybciej i sprawniej
  28.03.2006
  W sądach szybciej i sprawniej
  Długi czas rozpatrywania spraw gospodarczych to jedno z bardziej znaczących utrudnień dla działających w Polsce firm. Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw ma zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć postępowania sądowe, zwłaszcza dotyczące odzyskiwania wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością.
 • Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  21.03.2006
  Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  Nasz poradnik pomoże w dokonaniu najkorzystniejszego wyboru. Porównujemy koszty, uciążliwość procedur, bezpieczeństwo i ryzyko.
 • 21.03.2006
  Jaka forma prawna jest najlepsza dla twojej firmy?
  Jedną z najistotniejszych decyzji podejmowanych w początkach działalności gospodarczej jest decyzja co do formy organizacyjnej przedsiębiorstwa. Istotne jest, jak wysokie będą koszty założenia i funkcjonowania, a także czy podejmowanie decyzji w firmie odbywać się będzie nieformalnie, czy też np. poprzez uchwały odpowiednich organów.
 • Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  2.03.2006
  Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  Obowiązują nowe stawki opłat sądowych w sprawach cywilnych. Więcej zapłacimy za nabycie spadku, mniej za wpis do księgi wieczystej. Kiedy możemy ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów, a kiedy o ich zwrot lub obniżenie?
 • Nowe opłaty sądowe
  1.03.2006
  Nowe opłaty sądowe
  Od początku marca wchodzi w życie ustawa, zmieniająca wysokość kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Ile będziemy musieli zapłacić, zaskarżając nieuczciwego kontrahenta, zmieniając dane w Krajowym Rejestrze Sądowym czy postępowaniu egzekucyjnym?
 • "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  20.02.2006
  "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  Od dziś oprocentowanie kredytów i pożyczek nie będzie mogło przykroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP, czyli, według aktualnej stawki, 23%.
 • Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  16.02.2006
  Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  Uproszczenie i przyspieszenie procedur przetargowych. Zwiększenie do 60 tysięcy euro progu, od którego należy stosować te procedury. To przewiduje między innymi rządowa propozycja nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która ma szansę wejść w życie 31 marca.
1 -50 -25 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64