Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • Pełna księgowość od nowego roku?
  5.01.2006
  Pełna księgowość od nowego roku?
  Firmy, których przychód w ubiegłym roku przekroczył 3.133.280 złotych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji opartej na księgach handlowych. Z czym wiąże się ta zmiana? Na co powinni zwrócić uwagę podatnicy, prowadzący księgi handlowe? Kto odpowiada za prawidłowe prowadzenie księgowości?
 • Komornik w Unii wykona polski nakaz
  15.12.2005
  Komornik w Unii wykona polski nakaz
  Najprawdopodobniej już wkrótce odzyskanie pieniędzy od dłużników z państw Unii stanie się znacznie prostsze. Wszystko za sprawą instytucji tzw. europejskiego tytułu egzekucyjnego, który w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony do Kodeksu Postępowania Cywilnego.
 • 14.12.2005
  Interpretacje podatkowe niezgodne z konstytucją?
  Mimo początkowych nadziei, jakie wszyscy podatnicy wiązali z wprowadzeniem przepisów o interpretacjach, szybko wyszły na jaw liczne niedoskonałości tej instytucji prawnej.
 • Arbitraż zamiast sądu powszechnego
  5.12.2005
  Arbitraż zamiast sądu powszechnego
  Założenie sprawy gospodarczej w sądzie powszechnym oznacza zazwyczaj dla przedsiębiorcy długie oczekiwanie na wyrok. Istnieją w Polsce jednak rozwiązania prawne umożliwiające skuteczniejsze rozstrzyganie sporów między firmami – sądy polubowne, czyli arbitrażowe.
 • Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  30.11.2005
  Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany, wchodzącej w życie 17 grudnia, nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
 • Przedsiębiorco sprawdź oprogramowanie w firmie
  29.11.2005
  Przedsiębiorco sprawdź oprogramowanie w firmie
  Coraz częściej przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że używając nielegalnego oprogramowania muszą się liczyć z możliwością wysokich kar. Nierzadko jednak pracownicy instalują dodatkowe programy, których legalności nikt już nie kontroluje. Konsekwencje takich działań poniesie właściciel firmy.
 • Podania przez internet
  22.11.2005
  Podania przez internet
  21 listopada weszły w życie nowe przepisy Kodeksu Postępowania Adminstracyjnego, umożliwiające prowadzenie korespondencji z urzędami za pośrednictwem Internetu.
 • 18.11.2005
  Podatkowe prawo europejskie ważniejsze niż polskie
  Gdy polskie ustawy podatkowe sprzeczne są z dyrektywami Unii, podatnik ma prawo zastosować prawo wspólnotowe bezpośrednio - orzekł Warszawski Sąd Administracyjny.
 • Brak numeru NIP a odliczenie VAT
  16.11.2005
  Brak numeru NIP a odliczenie VAT
  Czy firmie, która dokonała zakupów przed przydzieleniem przez Urząd Skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej przysługuje odliczenie wynikającego z faktury podatku od towarów i usług?
 • Już wkrótce liberalizacja procedur przetargowych?
  7.11.2005
  Już wkrótce liberalizacja procedur przetargowych?
  Stołeczne Biuro Zamówień Publicznych przygotowało propozycje zmian w restrykcyjnej Ustawie o Zamówieniach Publicznych. Nowe regulacje dawałyby przedsiębiorcom możliwość uzupełniania braków w dokumentacji podczas trwania procedury przetargowej.
1 -50 -25 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64