Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • Działalność gospodarcza nie dla wszystkich?
  25.07.2006
  Działalność gospodarcza nie dla wszystkich?
  Czy przedsiębiorca, którego zakład świadczy usługi malarskie prowadzi działalność gospodarczą? Wedle proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie.
 • 25.07.2006
  Jak rozliczyć odszkodowanie?
  Poniesione przez spółkę koszty związane z usunięciem skutków zalania powinny być potrącone w momencie ich poniesienia, a odszkodowanie należy zaliczyć do przychodów w momencie otrzymania.
 • 18.07.2006
  Akcjonariusze głosują przez internet
  Akcjonariusze coraz częściej głosują na walnych zgromadzeniach przez internet. Jednak nasze prawo nie przewiduje głosowania na odległość bez udziału pełnomocnika. Komisja Europejska chce wprowadzić taką możliwość.
 • Niekonstytucyjny Trybunał Konstytucyjny
  14.07.2006
  Niekonstytucyjny Trybunał Konstytucyjny
  Prezydent chce decydować o terminie wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ma wstrzymać rozpoczętą procedurę wyboru następcy Marka Safjana. Naruszona zostanie zasada równowagi władz, a prawo ma działać wstecz.
 • Czy można nie płacić mandatów?
  10.07.2006
  Czy można nie płacić mandatów?
  W większych miastach Polski władze samorządowe masowo wyposażają straże miejskie w foto-radary. Urządzenia pracują „pełną parą” - wykonują dziennie setki, tysiące zdjęć. Tylko czy legalnie?
 • Upadłość uporządkowana
  7.07.2006
  Upadłość uporządkowana
  Przez dwa i pół roku funkcjonowania ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze ujawnił się w niej szereg wadliwych zapisów. Ustawa nie zapewniała przedsiębiorcom jednolitej ochrony, zaś wiele jej zapisów okazało się po prostu nieprzejrzystymi i nieczytelnymi.
 • Rzemiosło wychodzi z cienia
  6.07.2006
  Rzemiosło wychodzi z cienia
  Rzemieślnicy będą mogli zatrudniać nieograniczoną liczbę pracowników. Powstanie lista zawodów wykonywanych przez rzemieślników a wydatki za przyuczanie młodocianych zrefunduje Fundusz Pracy.
 • 5.07.2006
  Komornicy do poprawki
  Ministerstwo zakończyło prace nad zmianą ustawy. Komornicy będą konkurować ze sobą a wierzyciel będzie mógł wybrać najlepszego z nich.
 • 5.07.2006
  Rząd zwleka ze zmianą prawa budowlanego
  Zapowiedziane w lutym zmiany w prawie budowlanym opóźniają się. Kolejne katastrofy to wynik złego funkcjonowania nadzoru budowlanego. Nadzór powinien być niezależny od samorządów i mieć większe kompetencje.
 • 3.07.2006
  Upadłość gruntownie zmieniona
  Trudniej będzie uciec z majątkiem z upadającej firmy. Wniosek do sądu składany będzie tylko w razie niepłacenia długów. Takie są założenia nowelizacji prawa upadłościowego.
 • 19.06.2006
  Warto składać reklamacje
  Polacy mają świadomość praw przysługujących im jako konsumentom. Niestety, rzadko z nich korzystają. To główne wnioski z badania postaw konsumentów.
 • Samochód podwyższonego ryzyka
  13.06.2006
  Samochód podwyższonego ryzyka
  Sprzedawcy używanych samochodów wyłączają w umowach możliwość złożenia reklamacji.
 • Droga sprawiedliwość
  6.06.2006
  Droga sprawiedliwość
  Małych i średnich przedsiębiorców nie stać na profesjonalną opiekę prawną. A bez niej w sądzie gospodarczym trudno cokolwiek uzyskać. Jak donosi raport Banku Światowego, dochodzenie wynikających z umów praw jest wciąż jedną z największych barier w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
 • Kontrole: więcej i skuteczniej
  26.05.2006
  Kontrole: więcej i skuteczniej
  Urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły w ubiegłym roku o 12% więcej kontroli, niż rok wcześniej. Zdecydowanie częściej, niż w ubiegłych latach sprawdzali zwykłych podatników. W firmach kontrole były najczęściej doraźne, dotyczyły przede wszystkim kas fiskalnych.
 • Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  17.05.2006
  Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  Każdego dnia, choć przeważnie się nad tym nie zastanawiamy, zawieramy umowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę to jednak kupno pieczywa, warzyw czy gazet to także umowa. Więcej - prawa i obowiązki stron w przypadku takiej umowy są ściśle określone przepisami prawa. We własnym interesie warto je znać.
 • Działalność będzie można zawiesić?
  11.05.2006
  Działalność będzie można zawiesić?
  Firma nie funkcjonuje, a mimo to składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacić trzeba - z takimi opiniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się często przedsiębiorcy.
 • Koniec bezkarności urzędników?
  6.05.2006
  Koniec bezkarności urzędników?
  Odszkodowania za błędy urzędników płacimy obecnie wszyscy. Jeśli jednak wejdzie w życie projekt ustawy o osobistej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, może się to zmienić. Brak bezpośredniej odpowiedzialności majątkowej sprawia, że administracja publiczna coraz częściej działa z naruszeniem prawa, doprowadzając często do spektakularnych bankructw i likwidacji nawet i setek miejsc pracy.
 • Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  20.04.2006
  Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  Zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa o wywiadzie skarbowym powróci? Ministerstwo Finansów uważa, że bez wyposażonych w specjalne środki inwigilacji superagentów skarbowych nie można poradzić sobie z szarą strefą.
 • Komornika wybierze wierzyciel
  18.04.2006
  Komornika wybierze wierzyciel
  O tym, kto będzie odzyskiwał należne nam pieniądze już niedługo będziemy mogli zadecydować sami. Przedsiębiorca, który otrzymał tytuł egzekucyjny będzie mógł zlecić jego wykonanie komornikowi, który jest najskuteczniejszy – zakłada rządowa nowelizacja ustawy o egzekucji.
 • Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  4.04.2006
  Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  3 kwietnia rozpoczęło się Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów - ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Rejestru Długów skierowana przeciw dłużnikom - która potrwa do 30 kwietnia. Swoim patronatem akcję objęły: Gazeta Prawna, największy dziennik gospodarczy, Money.pl, portal finansowy nr 1 oraz Polskie Radio Wrocław.
1 -50 -25 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66