Notowania

Przejdź na
dane osobowe
30.07.2008 07:18

100 tys. euro kary za brak ochrony danych

Trwa spór o nowelizację ustawy o ochronie danych osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

Firma, która nie wykona prawomocnej decyzji generalnego inspektora ochrony danych osobowych, już niedługo będzie musiała zapłacić karę od tysiąca do 100 tysięcy euro.

_ Gazeta Prawna _ przypomina, że obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości nakładania kar finansowych na firmy za tego typu przewinienia.

W wywiadzie dla _ Gazety Prawnej _ Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych, przedstawił zalety planowanej nowelizacji. W jej myśl, inspektor będzie mógł nałożyć grzywnę na firmę niestosującą się do jego decyzji. W przypadku gdy przedsiębiorca utrudnia bądź uniemożliwia przeprowadzenie kontroli, będzie można ukarać go do wysokości 300 procent miesięcznego wynagrodzenia.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ Kontrola skarbowa bez prawa do wszelkich danych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kontrola;skarbowa;bez;prawa;do;wszelkich;danych,206,0,349646.html )
* [ Za brak ochrony danych grozi kara ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/za;brak;ochrony;danych;grozi;kara,38,0,346918.html )
* [ Porady dla przedsiębiorców wprost na Twoją skrzynkę - zamów newsletter MoneyFirma! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

Pierwsze czytanie ustawy odbyło się w Sejmie 9 lipca i wzbudziło sprzeciw wielu instytucji, które tłumaczą, że wejście w życie tych przepisów nałoży na firmy obowiązki nie do udźwignięcia.

Michał Skrzypecki poddaje te twierdzenie w wątpliwość, argumentując, że ich obowiązki wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych są te same od dziesięciu lat. Teraz powstanie jedynie realna możliwość ich egzekwowania.

CZY po wprowadzeniu kar zwiększy się bezpieczeństwo danych w firmach?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM!

Tagi: dane osobowe, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, porady prawne, prawo, wiadmości, IAR, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz