Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Duchy w ewidencji. Urzędnicy po średnio ponad 3 latach orientują się, że przedsiębiorca nie żyje

Duchy w ewidencji. Urzędnicy po średnio ponad 3 latach orientują się, że przedsiębiorca nie żyje

750 przedsiębiorców miesięcznie jest wkreślanych jest z CEIDG z powodu zgonu.
750 przedsiębiorców miesięcznie jest wkreślanych jest z CEIDG z powodu zgonu.

 

750 przedsiębiorców miesięcznie jest wkreślanych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z powodu śmierci. Odnalezienie tych osób zajmuje urzędnikom jednak zbyt wiele czasu – twierdzi NIK.

Administracja państwowa sobie nie radzi. Do wykreśleń z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ”martwych dusz” dochodzi przypadkowo, często z ogromnymi opóźnieniami – pisze "Gazeta Prawna".

Czytaj również: CEIDG. Ministerstwo błyskawicznie wykreśli przedsiębiorców bez PESEL-u

Potwierdza to raport NIK, który ustalił, że nawet 3,5 roku może zająć urzędnikom ustalenie, że widniejący w rejestrze przedsiębiorca zmarł.

”W skontrolowanych urzędach miast czas uzyskania informacji o śmierci przedsiębiorcy wynosił od jednego do nawet 510 dni od dnia zgonu, natomiast w urzędach marszałkowskich – od trzech do 1381 dni” – podaje cytowany w dzienniku NIK.

Konstytucja Biznesu podpisana. Emilewicz komentuje:

 

 

O rozkładzie polskiej administracji mówi na łamach "GP" komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Prosta czynność zajmuje urzędnikom po 2–3 lata – załamuje ręce.

Problemy są też w urzędach skarbowych, pisze "GP". Jak stwierdza NIK, pracownicy świadomie łamali tam prawo, przyjmując deklaracje podatkowe i zaległe wpłaty za zmarłych przedsiębiorców od ich rodzin, a nawet od nieznanych osób.

Czytaj więcej: Konstytucja biznesu wchodzi w życie. Działalność nierejestrowana, ulga na start

– Wiedziałem, że jest źle, ale nie sądziłem, że aż tak. To państwo naprawdę istnieje tylko teoretycznie – dodaje na łamach dziennika prof. Robert Gwiazdowski, adwokat.

Czy nie dokonaliście aktualizacji danych w bazie i grozi Wam wykreślenie działalności z rejestru? Piszcie na dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
remot
2018-08-03 23:42
A KIEDY SPRAWDZI SIE LISTY WYBORCZE Z OSTATNIEGO GŁOSOWANIA ?
Anna
2018-08-02 15:02
Pytanie zasadnicze: czy US zwróci zatem z urzędu bezprawnie przyjęty podatek od osób z rodziny zmarłego, bądź obcych, czy tyko na wniosek?
Artur
2018-08-02 11:45
Dusza nie może być martwa...
Pokaż wszystkie komentarze (4)