Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Jak osiągnąć sukces startupu? Poznaj 7 prostych wskazówek

0
Podziel się:

Uruchomienie startupu wymaga dobrego pomysłu i chęci. To nie jest trudne. Problemem może się jednak okazać jego przetrwanie. Jak osiągnąć sukces? Poznaj kilka prostych wskazówek.

Jak osiągnąć sukces startupu? Poznaj 7 prostych wskazówek
(StartupStockPhotos, Pixabay (CC0))

Uruchomienie własnego biznesu wymaga dobrego pomysłu i chęci. To nie jest trudne. Problemem może się okazać dopiero przetrwanie startupu i osiągnięcie zamierzonych efektów. Jak zwiększyć szanse na sukces? Oto kilka prostych wskazówek, o których warto wiedzieć.

1. Ekscytacja napędza działanie

Dlaczego chcesz założyć startup? Jeśli nie jest to związane z chęcią rozwiązania jakiegoś problemu, pasją albo potrzebą podjęcia wyzwania, szanse na powodzenie firmy maleją. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie celu działalności, który determinuje do działania. Tylko ekscytacja tematem potrafi zmotywować do aktywności każdego dnia, a przy prowadzeniu startupu wyzwania czekają na każdym kroku.

2. Ludzie to największy kapitał

Podstawą funkcjonowania każdej firmy (a zwłaszcza startupu) są pracownicy. Warto wiedzieć, gdzie ich znaleźć i jak ich zatrudnić, a do tego potrzebny jest dobry plan. Nie uda się odkryć talentów bez klarownej wizji i misji projektu. Ludzie muszą poznać atrakcyjny wyróżnik działalności i zrozumieć, dlaczego chcą pracować właśnie tam. To oni tworzą startup i bez miłości do tego, co robią nie uda im się uzyskać fenomenalnych efektów.

3. Elastyczność przede wszystkim

Usilne trzymanie się planu nie jest ideą startupu. W tej branży liczy się elastyczność. Czasem, świetny pomysł warto zastąpić jeszcze lepszym. Choć na początku może się to wydawać brawurowym posunięciem, ryzyko nierzadko się opłaca. Ugodowość ma szczególne znaczenie przy współpracy z klientami, ponieważ ich wymagania bardzo szybko ulegają zmianie. Ewolucja w miarę potrzeb oznacza, że młoda firma dostosowuje swoją strategię do czynników napotykanych na drodze do sukcesu.

4. Dobre pomysły wymagają czasu

W przypadku startupu zastosowanie zasady "czas to pieniądz" mogłoby zadziałać na jego niekorzyść. Czasem ważniejsza może się okazać cierpliwość. Podjęcie niektórych decyzji wymaga dogodnego momentu, który często stanowi o sukcesie albo porażce przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, że taka dyscyplina jest dobra na wszystko. Zdarzają się sytuacje, wymagające szybkiej reakcji. Wypracowanie adekwatnej taktyki to niezwykle pożyteczna umiejętność.

5. Każdy jest w czymś dobry

Praca w środowisku startupowym wymaga dobrego podziału obowiązków. Nie da się wszystkiego zrobić samemu. Warto wyszczególnić konkretne obszary działalności i znaleźć ludzi, którzy najlepiej się na nich znają. Wykorzystanie potencjału współpracowników może przynieść świetne rezultaty. Czas poświęcony na rozwijanie konkretnych umiejętności i mocnych stron nie tylko przydaje się samej firmie, ale zachęca ludzi do jeszcze bardziej produktywnych zachowań.

6. Biuro niepotrzebne od zaraz

W dzisiejszych czasach, fizyczne biuro nie jest koniecznym wymogiem. Rozwój technologii pozwala na prowadzenie zdalnej działalności, która nierzadko bywa tak samo efektywna jak firmy ze stałą siedzibą. Dzięki takiemu podejściu, łatwiej znaleźć ludzi o różnorodnych zdolnościach i szerszych perspektywach. Bardzo modne w ostatnim czasie są także biura na wynajem we wspólnej przestrzeni, tzw. coworki. Pobudzają kreatywność pracowników i rozbudowują sieci znajomości, przydatnych w codziennej pracy.

7. Praca ma być przyjemnością

Ludzie cenią przyjazną atmosferę i możliwości rozwoju. Jeśli startup spełni oba warunki, prawdopodobnie będzie to miejsce, gdzie pracownicy poczują się dobrze i nie będą chcieli odejść. Co więcej, dadzą z siebie wszystko, aby jak najbardziej przyczynić się do rozkwitu działalności i osiągnięcia sukcesu. Będą dumni z bycia częścią mechanizmu, który przynosi nowe wyzwania, a przede wszystkim pozwala na zachowanie otwartego i chłonnego umysłu.

baza wiedzy
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)