Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Jak zdobyć REGON?

aktualizacja 2011-09-29

Od 1 lipca 2011 roku wpis lub zmiana wpisu w rejestrze REGON przedsiębiorców będących osobami fizycznymi następuje na podstawie danych z wniosku o wpis do CEIDG, który przedsiębiorca składa za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki oraz za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Wniosek o wpis do CEIDG może być również złożony przez przedsiębiorcę w wybranym urzędzie gminy osobiście lub wysłany listem poleconym. REGON nadawany jest od razu po złożeniu wniosku.

W przypadku pozostałych grup podmiotów gospodarki narodowej (spółki jawne) wpis lub zmiana wpisu w rejestrze REGON przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie wniosku RG-1 (pierwszy wpis lub zgłoszenie zmian) lub RG-2 (skreślenie z rejestru) złożonego przez przedsiębiorcę do sądu rejestrowego (o ile jest w formie papierowej). Wniosek RG przesyłany jest przez sąd rejestrowy niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu do właściwego urzędu statystycznego wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jp314
83.18.196.* 2014-09-25 12:57
nie polecam
Asikk
83.238.46.* 2010-09-06 15:02
HE he jak widać chyba mam jeszcze czas ja zakładałam działalność 31.08 dziś mamy 06.09 wiec generalnie minął tydzień i nadal nie otrzymałam nic pocztą no ale bądźmy dobrej myśli jeszcze mają tydzień. Pozdrawiam wszystkich co borykają się z papierkami zakładania działalności.\:)
Jarek Domański
78.30.92.* 2010-08-16 11:51
Ja zarejestrowałem działalność w 2 dni od daty odebrania wpisu do ewidencji. Przepis jest prosty i prawo jest po naszej stronie, otóż:
W urzędzie gminy oprócz wpisu do ewidencji trzeba się upomnieć o kopię wniosku EDG1 (mamy do tego prawo, a jak pracownik UG będzie się buntował to do dyrektora). Kopia ta musi być podstemplowana przez urzędnika pieczątką poświadczającą zgodność z oryginałem (trzeba wspomnieć że to do GUS-u). ten wniosek wraz z oryginałem wpisu do ewidencji składamy w GUS-ie i od razu odbieramy REGON (a jak wykręcają się że nie mogą wydać bo samemu się tego nie załatwia to oczywiście idziemy do dyrektora i dyrektor doszkala pracownika w temacie "co może petent").
Ja na szczęście w żadnym wypadku nie musiałem iść do dyrektora, ale znajomi trafili na betonowych urzędników którzy szybko miękli pod naciskiem dyrektora.
Pozdrawiam wszystkich, którzy muszą walczyć prowadząc i zakładając działalność w naszym cudownym urzędniczym kraju.

ps. NIe wiem czy mój przepis działa w każdym województwie, ale szukajcie a będzie wam dane
Zobacz więcej komentarzy (9)