Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
06.05.2016 13:46

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Działalność firmy wiąże się z dokonywaniem opłat i przyjmowaniem należności. Najwygodniejszą formą dla operacji jest rachunek bankowy. Czy przedsiębiorca powinien w tym celu założyć specjalne konto firmowe?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Prowadzenie firmy wiąże się z dokonywaniem opłat i przyjmowaniem należności. Najwygodniejszą formą dla tego typu operacji jest rachunek bankowy, który jednocześnie umożliwia wgląd w historię przeprowadzonych transakcji. Czy przedsiębiorca powinien założyć specjalne konto firmowe? Nie ma jednego przepisu, który wprost regulowałby tę kwestię.

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel uwzględnia w nazwie swoje imię i nazwisko, posługuje się dotychczasowym numerem NIP, a siedzibę firmy nierzadko rejestruje pod własnym adresem zameldowania. Zgodnie z prawem mikroprzedsiębiorca wciąż pozostaje osobą fizyczną.

Z tych samych względów nie musi też zakładać oddzielnego konta bankowego. Teoretycznie, może go nie mieć w ogóle. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorców obowiązek korzystania z rachunku bankowego tylko w przypadku, gdy spełnione są dwa warunki:

  • drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca;
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy euro według kursu podanego przez NBP na ostatni dzień poprzedniego miesiąca;

##Rachunek bankowy to ułatwienie

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby niezbędnych płatności dokonywać za pośrednictwem przekazu pocztowego, dziś coraz mniej osób korzysta z takiej możliwości. Posiadanie rachunku bankowego wiąże się po prostu z wygodą. Rozliczenia z partnerami biznesowymi, dostawcami, ZUS-em czy urzędem skarbowym są łatwiejsze zarówno do przeprowadzenia, jak i bieżącego monitorowania.

Przepisy nie precyzują formy konta bankowego dla biznesu. Oznacza to, że do obsługi jednoosobowej działalności wystarczy rachunek osobisty. Opłaty związane z prowadzeniem konta prywatnego są niższe. Klienci indywidualni w większości banków mają do dyspozycji podstawowe funkcjonalności (np. korzystanie z karty czy z rachunku oszczędnościowego) za 0 zł.

##Co na to banki?

W teorii, ustawa nie zakazuje wykorzystania osobistego rachunku bankowego do celów służbowych. Na przeszkodzie do wdrożenia takiego rozwiązania mogą stanąć jednak banki, które w swoich wewnętrznych regulaminach nierzadko zastrzegają, że oferta dla klientów indywidualnych nie może być traktowana jako alternatywa dla biznesu.

W zamian oferują natomiast szereg rozwiązań biznesowych, które wiążą się zazwyczaj z wyższymi opłatami. Mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych w skali roku, co może stanowić spore obciążenie przede wszystkim dla małych firm. Banki zabraniają dokonywać transakcji firmowych na osobistym koncie właśnie ze względu na chęć zarobienia.

##Osobne konta dają więcej możliwości

Niezależnie od kosztów, prowadzenie oddzielnych kont ma swoje zalety. Bez wątpienia pozwalają lepiej kontrolować finanse firmy, dając wgląd w wykonywane transakcje. Łatwiej szukać ewentualnych oszczędności i je wdrażać, gdy można pominąć przy tym prywatne rozliczenia.

Dwa konta przydadzą się także w przypadku starań o kredyt czy kontroli z urzędu skarbowego. Okazanie wyciągów z konta firmowego za wybrany okres nie będzie się wiązało z ryzykiem dostępu do prywatnych informacji. Nie ma obaw, że kontrolujący dopatrzy się nieopodatkowanych przychodów z nieznanych źródeł czy podejrzanych transakcji bankowych.

Tagi: firma, baza wiedzy, zakładam firmę, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz