Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Kasy fiskalne w 2016 roku. Ostatnia szansa na zwolnienie z obowiązku

0
Podziel się:

W bieżącym roku po raz ostatni przedsiębiorcy korzystają z możliwości zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Od początku 2017 roku urządzenie będzie musiał zainstalować każdy, kto sprzedaje towary i usługi.

Kasy fiskalne w 2016 roku. Ostatnia szansa na zwolnienie z obowiązku
(Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)

Przedsiębiorca, sprzedający towary i usługi na rzecz konsumentów lub rolników ryczałtowych musi rejestrować obroty w kasie fiskalnej i wydawać paragony klientom. Jeszcze w tym roku, z obowiązku mogą być zwolnione działalności, których ubiegłoroczne wpływy nie przekroczyły 20 tysięcy złotych. Od 2017 roku sytuacja ulegnie zmianie. Każdy usługodawca będzie musiał zainstalować urządzenie rejestrujące sprzedaż detaliczną.Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów lub usług klientom, muszą prowadzić ewidencję transakcji przy użyciu kas fiskalnych (obowiązek wynika z art. 111 ust. o 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 4 listopada 2014 roku, Minister Finansów przewidział kilka odstępstw, dzięki którym niektóre działalności mogą zostać zwolnione z konieczności, ale tylko do końca 2016 roku.

Kiedy przysługuje zwolnienie z rejestracji na kasie?

Co do zasady, z obowiązku instalowania urządzenia mogą być zwolnione działalności gospodarcze, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 tys. zł. Konieczność rozpoczęcia rejestrowania transakcji powstaje natomiast po upływie dwóch miesięcy, kiedy podatnik przekroczy wskazany limit. Sytuacja dotyczy także drobnych przedsiębiorców, korzystających ze zwolnienia z VAT'u.

W przypadku osób dopiero rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym, limit zwolnienia oblicza się proporcjonalnie do okresu jej wykonywania (kwota limitu x liczba dni prowadzenia sprzedaży od jej rozpoczęcia do końca roku/liczba dni w roku podatkowym).

Zwolnienie przysługuje dodatkowo podatnikom, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji, jeśli udział procentowy obrotu z tytułu tych czynności w całkowitym obrocie w poprzednim roku podatkowym przekroczył wartość 80 proc.

Kasy fiskalne obowiązkiem dla wszystkich

Zdarza się, że przedsiębiorcy unikają płacenia podatków poprzez deklarowanie jedynie części obrotów, która nie przekracza wskazanego limitu. Z tego względu, minister finansów podkreślił, że docelowo każda sprzedaż powinna być rejestrowana przez kasę fiskalną i dokumentowana w formie paragonów dla klientów. Dostępne zwolnienia znikną z początkiem przyszłego roku. Wszystko po to, aby biznes był prowadzony jak najbardziej przejrzyście i z poszanowaniem prawa konsumentów.

Z tej przyczyny, zwolnienia ulegały uszczupleniu już od jakiegoś czasu. Kolejne grupy przedsiębiorców traciły prawo do nieposiadania kasy rejestrującej. Fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy samochodowi, taksówkarze, osoby świadczące usługi gastronomiczne, lekarze, dentyści oraz prawnicy stracili szansę obsługiwania klientów bez wydawania paragonów fiskalnych. Wszystkie te grupy musiały bezwzględnie zainstalować urządzenie 1 marca 2015 roku.

Pełną listę dostaw i usług podlegających obowiązkowi można znaleźć we właściwym rozporządzeniu Ministra Finansów.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)