Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korupcja przy rozdzielaniu dotacji unijnych. Są zarzuty

Korupcja przy rozdzielaniu dotacji unijnych. Są zarzuty

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Dwóm kolejnym osobom postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy staraniach o unijne dofinansowanie projektów w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Janusz Kordulski.

Jak podaje prokuratura, chodzi o osobę związaną z Warmińsko-Mazurską Agencją Rozwoju Regionalnego w Olsztynie oraz osobę, która ubiegała się o takie dofinansowanie. Szczegółów nie podano.

Prokurator Kordulski poinformował PAP w poniedziałek, że pierwszej z tych osób postawiono pięć zarzutów związanych z przyjmowaniem łapówek; kwot nie podał. Wiadomo jedynie, że osoba ta odmówiła składania wyjaśnień i zastosowano wobec niej 70 tys. zł poręczenia majątkowego a także zakaz wykonywania czynności służbowych.

Druga z osób podejrzanych ma zarzut wręczania korzyści majątkowych, zastosowano wobec niej 15 tys. zł poręczenia majątkowego.

Zarzuty w tym śledztwie, związanym z działalnością Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie, białostoccy prokuratorzy postawili w maju sześciu innym osobom. Informowali wówczas m.in., że jest wśród nich jeden z byłych dyrektorów wydziałów w Agencji.

Prokuratura podawała też wówczas, że chodzi o zdarzenia z 2010 roku oraz że kwoty łapówek miały wahać się od kilkuset do 10 tys. zł. Dofinansowanie, które podmioty miały uzyskać, to kwoty od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie jest tzw. instytucją pośredniczącą drugiego stopnia w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2007-2013. Rozpatrywała wnioski o dofinansowanie projektów i ustalała listę projektów rekomendowanych do dofinansowania.

Agencja jest spółką akcyjną stworzoną w 1993 roku z inicjatywy samorządów lokalnych w celu wspierania małej i średniej przedsiębiorczości.

Czytaj więcej w Money.pl
Znana organizacja chwali Polskę za walkę z....
Polska jest w grupie państw Europy Środkowo-Wschodniej, które od wejścia do UE poczyniły znaczne postępy w walce z korupcją, ale wciąż mają duże luki w prawie, a ich organizacje obywatelskie pozostają słabe.
Korupcja w wojsku. Łapówki za remonty
Dwie osoby same zgłosiły, że dawały łapówki za możliwość wykonywania prac remontowo-budowlanych na rzecz Wojskowej Administracji Koszar w Białymstoku.
Świat korupcji. Oni wręczają ich najwięcej
Ujawniono najczęściej przekupujących oraz branże w których płaci się najwięcej.
dotacje, korupcja, łapówki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-04-11 12:21
a kiedy pojawia sie jakies zarzuty dotyczace rzadu i korpupcji w nim wystepujacej? co z pieniedzmui ktore sa marnotrawione przez rzad, co z tymi ktorzy pozabierali premie i nagrody za tak naprawde nic nie robienie??
78.156.164.* 2012-08-14 08:45
Ponowne Odkrycie Ameryki ! A gdzie jej nie ma ? Poproszę o choć jeden przykład. Należy tylko chcieć widzieć.
To bagno, Trzeci świat, to Polska tylko w innym opakowaniu.
Przykład idzie z góry-lobbowanie to też korupcja ale na podłożu socjologii. Jakby na to nie patrzyć świat idzie naprawdę na dno.
d**************
83.9.119.* 2012-08-13 21:17
Nie ma pracy -nie ma chleba , nie ma chleba-jest rewolucja-to chyba logiczne.
Zobacz więcej komentarzy (8)