Notowania

energia
24.10.2018 18:28

Nowela Prawa energetycznego. Kilka ważnych zmian

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego przyjęty w pierwszym czytaniu. Zawiera m.in. nowe rozwiązania sprzedaży awaryjnej prądu i gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Sejmowa komisja energii przyjęła nowelę Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii i skarbu przyjęła w środę w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji Prawa energetycznego, przewidujący m.in. wprowadzenie 100-proc. obliga giełdowego na energię elektryczną i zawierający nowe rozwiązania sprzedaży awaryjnej prądu i gazu – informuje PAP.

Komisja przyjęła też szereg poprawek, zgłoszonych przez wiceprzewodniczącego Wojciecha Zubowskiego z PiS. Nie zmieniają one zasadniczo kształtu projektowanej regulacji, dotyczą szczegółów proponowanych rozwiązań oraz - jak tłumaczył sam Zubowski - wzmacniają poziom ochrony odbiorców przed wstrzymaniem dostaw prądu czy gazu.

100 proc. obligo giełdowe nakazuje wytwórcom sprzedaż całości energii elektrycznej poprzez giełdę. Jak argumentował w środę wiceminister energii Tadeusz Skobel, wzrost obliga do 100 proc. ma na celu ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii na rynkach hurtowych, niewynikających z czynników fundamentalnych.

Projekt odnosi się też do przepisów o jakości paliw stałych i wprowadza za sprzedaż paliwa niesortowanego identyczną sankcję, jak za wprowadzenie do obrotu paliwa niespełniającego norm – informuje PAP.

Projektowana ustawa wprowadza też nowe regulacje w obszarze tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży odbiorcy końcowemu energii elektrycznej oraz gazu przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę, np. z powodu bankructwa.

Dotychczas w obszarze gazu regulacji takich nie było wcale. Projektowane zapisy oraz zgłoszone do nich poprawki szczegółowo określają okoliczności zawierania nowych umów ze sprzedawcą awaryjnym, obowiązki sprzedawcy, który musi zaprzestać dostaw itp.

Projekt zakłada też wdrożenie do polskiego porządku prawnego przyjmowanych w UE tzw. Kodeksów Sieci i Wytycznych, które mają posłużyć budowie wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

Tagi: energia, prawo energetyczne, wiadomości, gospodarka, porady, porady prawne, prawo, gospodarka polska, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2018

albo na kartkiWprowadzić tylko awaryjną sprzedaż.

27-10-2018

załamanyOczywiście największa podwyżka dla polskich przedsiębiorców. 70procent?! Oszaleli, już płacimy wielokrotność tego co w gospodarstwie domowym. … Czytaj całość

27-10-2018

elektrykMożemy spać spokojnie. Minister Tchórzewski już jakiś czas temu energetykę powierzył Najjaśniejszej Panience. Amen.

Rozwiń komentarze (3)