Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płaca minimalna 2019. Półtora miliona osób chciałoby więcej

Płaca minimalna 2019. Półtora miliona osób chciałoby więcej

Prawie co trzeci budowlaniec dostaje płacę minimalną. Przynajmniej oficjalnie Fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS
Prawie co trzeci budowlaniec dostaje płacę minimalną. Przynajmniej oficjalnie

Aż półtora miliona osób żyje w Polsce za minimum płacowe. Sejm od przyszłego roku podwyższył ich pensję o 5,7 proc. Zaledwie. Pracownicy budowlani z trzech województw liczyli pewnie na więcej.

Z 2,1 tys. zł do 2,22 tys. zł brutto - o tyle ma pójść w górę płaca minimalna w przyszłym roku według projektu rządowego, który trafił w środę do Sejmu. Wzrost o 5,7 proc. wydaje się spory. Tyle że w gospodarce przyrost pensji jest dużo większy.

Jak podawaliśmy w czwartek, wynagrodzenia rosną ostatnio w tempie 7-procentowym. Pewnie z tego powodu związki zawodowe chciały większej podwyżki minimum płacowego. OPZZ proponowało 2383 zł miesięcznie i 15,50 zł brutto za godzinę, a "Solidarność" 2278 zł na miesiąc i 14,86 zł brutto za godzinę.

Zobacz też: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

 

Rząd przyjął wersję ostrożniejszą, uwzględniając prawdopodobnie opinie kilku milionów małych przedsiębiorców, którzy mogliby mieć problemy z utrzymaniem biznesu. Tak czy inaczej, 1,47 mln osób w Polsce dostanie 120 zł brutto miesięcznie więcej, czyli 83,23 zł podwyżki na rękę. Pracodawca zapłaci za to łącznie o 144,73 zł więcej.

Różnicę pomiędzy 144,73 zł, a 83,23 zł, czyli dokładnie 61 zł 50 gr miesięcznie, zabierze fiskus i ZUS. Licząc od 1,47 mln osób, razem da to około 1,08 mld zł większych dochodów dla państwa rocznie.

Handel i budowlanka płacą mało

Z 1 465 tys. osób, które pracują w kraju za płacę minimalną, aż 485 tys. zatrudnionych jest w handlu. Blisko jednej czwartej wszystkich pracowników tej branży płaci się najmniej jak można - podaje GUS w najnowszych dostępnych danych.

Jeszcze większy udział najniżej opłacanych pracowników jest w branży budowlanej. Tam aż 31 proc. wszystkich pracowników pobiera obecnie 2,1 tys. zł brutto, a w przyszłym będzie otrzymywać 2,22 tys. zł. Łącznie jest takich budowlańców 199 tys.

Najmniej pracowników godzi się na płacę minimalną w woj. mazowieckim - zaledwie 10 proc. wszystkich pracujących. Najwięcej w województwach: łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim - po 17 proc.

Średnia dla całego kraju wynosi 13 proc. i od lat się nie zmienia. W 2016 roku najniżej zarabiających przybyło aż 108 tys., podczas gdy zatrudnienie wzrosło wtedy o 299 tys. Jak widać, choć bezrobocie spada a rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, to aż jedna czwarta nowych pracowników nie dostaje dużych pieniędzy.

W miarę dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy w tym tempie można oczekiwać, że coraz mniej osób będzie się godzić na minimum. Tak jest, gdy można przebierać w ofertach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Przemek496
2018-08-15 15:31
Na Słowacji już więcej zarobić można i w dodatku blisko,podobny język a zarobie w miesiąc tyle co w prawie dwa u nas
pracownik
2018-08-14 11:00
z powodu 500 plus pracownicy chca umowy na nizsze kwoty,a reszta do rekipracownik
ja
2018-08-13 09:54
Wielu myśli że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Zarobki są ważne, ale ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady niegdyś sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Zobaczcie sobie ksiązke ,,Emery tura nie jset Ci potrzbena" Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi
Pokaż wszystkie komentarze (209)