Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Płaca minimalna 2019. Półtora miliona osób chciałoby więcej

210
Podziel się

Aż półtora miliona osób żyje w Polsce za minimum płacowe. Sejm od przyszłego roku podwyższył ich pensję o 5,7 proc. Zaledwie. Pracownicy budowlani z trzech województw liczyli pewnie na więcej.

Prawie co trzeci budowlaniec dostaje płacę minimalną. Przynajmniej oficjalnie
Prawie co trzeci budowlaniec dostaje płacę minimalną. Przynajmniej oficjalnie (LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)
bDTCNihx

Z 2,1 tys. zł do 2,22 tys. zł brutto - o tyle ma pójść w górę płaca minimalna w przyszłym roku według projektu rządowego, który trafił w środę do Sejmu. Wzrost o 5,7 proc. wydaje się spory. Tyle że w gospodarce przyrost pensji jest dużo większy.

Jak podawaliśmy w czwartek, wynagrodzenia rosną ostatnio w tempie 7-procentowym. Pewnie z tego powodu związki zawodowe chciały większej podwyżki minimum płacowego. OPZZ proponowało 2383 zł miesięcznie i 15,50 zł brutto za godzinę, a "Solidarność" 2278 zł na miesiąc i 14,86 zł brutto za godzinę.

Zobacz także: Zobacz też: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"
bDTCNihz

Rząd przyjął wersję ostrożniejszą, uwzględniając prawdopodobnie opinie kilku milionów małych przedsiębiorców, którzy mogliby mieć problemy z utrzymaniem biznesu. Tak czy inaczej, 1,47 mln osób w Polsce dostanie 120 zł brutto miesięcznie więcej, czyli 83,23 zł podwyżki na rękę. Pracodawca zapłaci za to łącznie o 144,73 zł więcej.

Różnicę pomiędzy 144,73 zł, a 83,23 zł, czyli dokładnie 61 zł 50 gr miesięcznie, zabierze fiskus i ZUS. Licząc od 1,47 mln osób, razem da to około 1,08 mld zł większych dochodów dla państwa rocznie.

Handel i budowlanka płacą mało

Z 1 465 tys. osób, które pracują w kraju za płacę minimalną, aż 485 tys. zatrudnionych jest w handlu. Blisko jednej czwartej wszystkich pracowników tej branży płaci się najmniej jak można - podaje GUS w najnowszych dostępnych danych.

bDTCNihF

Jeszcze większy udział najniżej opłacanych pracowników jest w branży budowlanej. Tam aż 31 proc. wszystkich pracowników pobiera obecnie 2,1 tys. zł brutto, a w przyszłym będzie otrzymywać 2,22 tys. zł. Łącznie jest takich budowlańców 199 tys.

Najmniej pracowników godzi się na płacę minimalną w woj. mazowieckim - zaledwie 10 proc. wszystkich pracujących. Najwięcej w województwach: łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim - po 17 proc.

bDTCNihG

Średnia dla całego kraju wynosi 13 proc. i od lat się nie zmienia. W 2016 roku najniżej zarabiających przybyło aż 108 tys., podczas gdy zatrudnienie wzrosło wtedy o 299 tys. Jak widać, choć bezrobocie spada a rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, to aż jedna czwarta nowych pracowników nie dostaje dużych pieniędzy.

W miarę dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy w tym tempie można oczekiwać, że coraz mniej osób będzie się godzić na minimum. Tak jest, gdy można przebierać w ofertach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTCNiia
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
A.S.
3 lata temu
Liczy się nie kwota jaką,zarabiasz,a to ile za to możesz kupić. To jest wyznacznikiem wartości pieniądza.Co mi po tym,że zarobi 2000zł na rękę,jak kupię tyle co za 1500zł to co to za podwyżką?A to niestety bardzo realne,drożeje,paliwo,prąd, woda i żywność,czyli podstawowe rzeczy
S O C J A L D...
3 lata temu
"Handel i budowlanka płacą mało"-cyt. prawda czy fałsz ? Kochani to właśnie tu jest tzw. szara strefa czyli płaca nad/pod stołem---na tej podstawie wylicza się inne wskaźniki np. 500+,dodatki rodzinne i można udać się nawet do MOPS niekoniecznie pieszo. -znam ludzi pracujących w budowlance ciężko ,bo mimo lepszych narzędzi nigdy nie pracowali by za parę złotych.
Marian
3 lata temu
Gnojki w rządzie zgarniają setki tysięcy rocznie a nam proponują opodatkowane ochłay Z 2000 zł rzad nam zabiera 60% na swe premie i inne "należysienam"
bDTCNiib
Gabriel
3 lata temu
NIE PODNOŚCIE PŁACY MINIMALNEJ !!!! OGRANICZAJCIE INFLACJE !! Nabieracie ludzi ,że będą zarabiać więcej , a dlaczego nikt nie powie ,jak nas inflacja pożera !!! Ludzie nie ilość, a wartość !!! Mogą obywatele zarabiać 1000 zł na miesiąc , ale wartość złotówki musimy wywalczyć 1 zł = 1 EURO !!!
kasia
3 lata temu
proponuję płace minimalną przekazać politykom, żeby zobaczyli na co tak naprawdę stać przeciętnego szarego obywatela.
...
Następna strona