Notowania

epuap
09.11.2014 07:32

Profil zaufany nie zawsze zdaje egzamin. Jednak warto go mieć

Szukasz metody jak uniknąć kolejek w urzędach? Koniecznie przeczytaj!

Podziel się
Dodaj komentarz
(istockphoto)

Bezpieczny i szybki sposób na załatwienie spraw urzędowych (na przykład w ZUS czy urzędzie skarbowym). Pomaga w załatwieniu wielu tematów, jednak nie wszystkich. Jest to metoda potwierdzenia tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Aby uzyskać profil zaufany trzeba założyć konto na portalu ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

Jest to odpowiednik podpisu elektronicznego. Usługa jest zupełnie bezpłatna i dostępna dla każdego obywatela. Aby móc korzystać z tego rozwiązania należy wykonać trzy kroki:

  • zalogować się na platformie ePUAP,
  • wypełnić wniosek o założenie profilu,
  • wybrać się do urzędu w celu potwierdzenia danych osobowych.

Profil można potwierdzić w urzędach miejskich, urzędach skarbowych, inspektoratach ZUS. Pełna lista wszystkich punktów dostępna jest na stronie internetowej w zakładce - lista punktów potwierdzających. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty wysłania wniosku. Potwierdzenie tożsamości jest realizowane od ręki. Potrzebny będzie dokument - dowód osobisty lub paszport. Wizyta nie jest konieczna wyłącznie, jeżeli posiada się ważny certyfikat elektroniczny. Wówczas wysłany przez internet wniosek zostanie automatycznie zatwierdzony.

Profil zaufany można unieważnić. Należy zrobić poprzez zalogowanie się do systemu na platformie elektronicznej lub bezpośrednio w punkcie obsługi klienta. Okres ważności konta jest bezterminowy.

**Jakie możliwości ma przedsiębiorca?**

Profil zaufany nie zdaje egzaminu przy rejestracji działalności. Wniosek CEIDG-1 można wysłać przez internet, jednak konieczna będzie wizyta w urzędzie miejskim w celu potwierdzenia danych na wniosku. Warto jednak zadbać o założenie konta na platformie ePUAP przed rozpoczęciem działalności lub już w trakcie jej prowadzenia, ponieważ ułatwi to załatwienie wielu spraw związanych z firmą bez konieczności odwiedzania urzędów.

Możliwa jest aktualizacja danych we wpisie do ewidencji CEIDG. Mowa o sytuacjach, kiedy przedsiębiorca dokonuje zmian - na przykład:

Można również w ten sposób zawiesić i wznowić działalność. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku firm, które działają sezonowo. Za pomocą profilu zaufanego załatwia się sprawy w ZUS - zgłoszenie lub wyrejestrowanie z ubezpieczeń czy przesłanie comiesięcznych deklaracji DRA. Obecnie można również ubiegać się o zezwolenia, koncesje, czy licencje.

Czytaj więcej w Money.pl

Kasy fiskalne. Zmiany dotkną 70 tysięcy Polaków Rząd liczy na dodatkowe 170 mln złotych w kasie państwa. Zapłacą pacjenci oraz klienci prawników, księgowych, mechaników samochodowych, fryzjerów, kosmetyczek i restauracji.
Nie złożysz tego w skarbówce? Grozi ci kara Brak złożenia tego dokumentu w urzędzie skarbowym może skutkować grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Tagi: epuap, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, baza wiedzy, najważniejsze, zakładam firmę, msp, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz