Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sklepy internetowe - najpopularniejsza forma e-commerce

Sklep internetowy to dobry pomysł na biznes. Handel elektroniczny z roku na rok rozwija się coraz prężniej, oferując klientom i sprzedającym więcej możliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Giuseppe Leto Barone / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Ubrania, sprzęt RTV i AGD, artykuły spożywcze, dostęp do kultury i rozrywki, a nawet kosmetyki i środki czystości. Wszystko to można dzisiaj kupić w internecie. Handel elektroniczny z roku na rok rozwija się coraz prężniej, a e-sklepy stają się prawdziwą konkurencją dla tradycyjnych modeli na rynku. Inwestycja w e-commerce może więc okazać się dobrym pomysłem na biznes.

E-sklepy oferują wiele możliwości zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców. W odniesieniu do pierwszej grupy, pomagają zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na dojazd na miejsce, stanie w kolejkach czy odnalezienie konkretnego towaru. Internet dysponuje szerokim wachlarzem propozycji, dlatego rekonesans produktów nie musi ograniczać się do jednego sklepu. Można porównywać dostępność, cenę czy charakterystykę ofert, a także wybrać dogodną formę płatności.

Aby było to wygodne dla klientów, platforma musi prezentować rzetelne opisy i konkretne kategorie, a przede wszystkim przyciągać konkurencyjnymi cenami. W innym wypadku odbiorcy bardzo szybko tracą zaufanie i przestają interesować się dostępnym asortymentem. Do tego dochodzi również kwestia dodatkowych usług. Właściciel sklepu internetowego musi włożyć dużo wysiłku w to, by przekonać internautów do skorzystania z jego usług bez względu np. na koszty przesyłki.

E-commerce alternatywą dla tradycyjnego sklepu

Z punktu widzenia sprzedawców natomiast, handel online przyczynia się przede wszystkim do redukcji kosztów związanych z działalnością biur, zatrudnianiem pracowników czy używaniem magazynów. Dotyczy to jednak tych firm, które na rzecz działalności e-commerce rezygnują z prowadzenia tradycyjnego modelu sprzedaży. Przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż dwukanałową również mogą na tym zyskać. W dzisiejszych czasach biznes bez wirtualnego odpowiednika (choćby w postaci strony internetowej) nie pomaga w budowaniu profesjonalnego wizerunku firmy.

Korzystanie z internetowej platformy sprzedażowej przyczynia się także do nawiązywania lepszych relacji z klientami. Prowadzi do tego indywidualizacja kontaktów, dostępna za pośrednictwem nowoczesnych systemów (CRM, newslettery, portale społecznościowe), a także możliwość pozyskiwania informacji zwrotnych. Dzięki temu, przygotowana oferta może być bardziej dopasowana do potrzeb konkretnych konsumentów. Oprócz wzrostu lojalności klientów, która jest obecnie jednym z ważniejszych czynników budowania marki na rynku, sieć oferuje szybsze transakcje, przekładające się bezpośrednio na większe zyski.

Produkt w internecie czy na półce?

W sklepie internetowym nie można jednak przymierzyć ubrań czy dokładnie przyjrzeć się kolorom na ekranie telewizora. Dla niektórych osób brak możliwości obejrzenia produktu z bliska stanowi dużą barierę. Niektórzy są przyzwyczajeni do namacalnego sprawdzenia towaru i nie wyobrażają sobie podjęcia decyzji bez wizyty w sklepie. Nie mniejsze znaczenie ma w tym przypadku również bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, którego można dopytać o szczegóły bez potrzeby wnikliwego czytania opisów.

Platformy sprzedażowe wypracowały jednak metody, dzięki którym wychodzą tym problemom naprzeciw. Coraz częściej gwarantują swoim klientom nie tylko darmową dostawę, ale także opcję bezpłatnego zwrotu towaru w ciągu kilkunastu dni od otrzymania przesyłki. Niektóre sklepy oferują także możliwość obejrzenia produktów w punktach stacjonarnych zanim konsument dokona zakupu drogą internetową.

Efekt ROPO i odwróconego ROPO

Jeśli chodzi o rozeznanie wśród dostępnych produktów, klienci często działają też na własną rękę, zgodnie z tzw. efektem odwróconego ROPO (research offline, purchase online). Kiedy planują konkretny zakup, w pierwszej kolejności udają się do sklepu, gdzie z bliska oglądają produkt, mogą poradzić się eksperta i porównać interesujące modele. Po wstępnym researchu, siadają przed ekranem komputera i za pośrednictwem porównywarek cenowych wyszukują wybraną rzecz w najbardziej korzystnej cenie.

Dla klientów internautów powszechne jest także zjawisko zwykłego efektu ROPO. Nie wpływa ono co prawda na rozwój e-handlu (przyczynia się raczej do wsparcia tradycyjnych metod sprzedaży), ale zwiększa świadomość na temat dostępności produktów i stosowanych technik sprzedaży. "Research online, purchase offline" pozwala na odnalezienie szczegółowych informacji o produkcie w internecie, a następnie kupienie go w sklepie stacjonarnym.

Tagi: e-commerce, baza wiedzy, zakładam firmę, msp, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz