Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Kto musi go utworzyć?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Kto musi go utworzyć?

Z zakładowego funduszu pracodawca dofinansowuje na przykład <br> wypoczynek pracownika lub ich dzieci<br> Fot. Janson St Peter The Beach at Trunk Bay flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
Z zakładowego funduszu pracodawca dofinansowuje na przykład
wypoczynek pracownika lub ich dzieci
Dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych, wczasy pod gruszą czy tworzenie żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych - na takie cele mogą być przeznaczone środki, które pracodawca gromadzi w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nie wszyscy muszą jednak go tworzyć. Zobacz, od czego zależy ten obowiązek i kto może z niego zrezygnować.

Fundusz to pula pieniędzy, którą zarządza pracodawca, na finansowanie działalności socjalnej w przedsiębiorstwie. Wpływy do niego stanowią obowiązkowe coroczne odpisy, dokonywane przez pracodawcę w wysokości:

  • 1093,93 złotych (37,5 procent przeciętnego wynagrodzenia w drugim półroczu 2010 roku) za każdego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach,
  • 1458,57 złotych (50 procent) za każdego, wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • 145,86 złotych (5 procent), za pracownika młodocianego w pierwszym, 175,03 złotych (6 procent) w drugim i 204,20 złotych (7 procent) - w trzecim roku nauki.


Wysokość obligatoryjnego odpisu nie zmieniła się od czterech lat. Środki dostępne w zakładowym funduszu mogą być jednak zwiększane na przykład o:

  • wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych, które odpłatnie korzystają na przykład z obiektów zakładowych,
  • darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych,
  • odsetki od środków tego funduszu,
  • wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych pracownikom na cele mieszkaniowe,
  • środki pozyskane na przykład ze sprzedaży zakładowych lokali mieszkalnych,


Dodatkowo pracodawca może odprowadzać 182,32 złotych (6,25 procent przeciętnego wynagrodzenia) za każdego emeryta, rencistę lub niepełnosprawnego, którego zatrudnia.

Przynajmniej 20 pracowników lub budżetówka

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, obowiązek utworzenia go mają pracodawcy:

  • którzy zatrudniają (w przeliczeniu na pełne etaty) przynajmniej 20 pracowników,
  • którzy prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych lub samorządowych zakładów budżetowych, niezależnie od liczby pracowników.


Środki zgromadzone na nim mogą być przeznaczone na pomoc finansową i rzeczową (na przykład w formie zapomóg, bonów lub paczek świątecznych) lub dofinansowanie do wypoczynku letniego lub zimowego zarówno dzieci i młodzieży, jak i samego pracownika (tak zwane wczasy pod gruszą). Świadczenie otrzymane z funduszu są zwolnione ze składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki przechodzą na kolejny.

Świadczenia nie mogą być rozdzielane pomiędzy pracowników na zasadzie każdemu po równo. Wysokość dofinansowania lub pomocy powinna być ściśle uzależniona od sytuacji socjalnej zatrudnionego.

Właściciele firm, w których pracuje mniej niż 20 osób, mogą zrezygnować z tworzenia funduszu i na przykład wypłacać tak zwane świadczenia urlopowe (choć nie mają takiego obowiązku). Przysługują one każdemu pracownikowi, który korzysta z przynajmniej 14 dni kalendarzowych urlopu pod rząd i są ustalane indywidualnie dla poszczególnych przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie badasz się? Stracisz pracę!
Każda przyjmowana do pracy osoba powinna poddać się wstępnym badaniom lekarskim, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Pracownik bez pensji i ubezpieczenia legalnie
Zobacz, kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia, ani odprowadzać składek
Tutaj jest najłatwiej o znalezienie pracy
Pracodawcy mają ponad 80 tysięcy wolnych stanowisk w całej Polsce.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Terra282
5.60.213.* 2018-02-28 10:38
Na pewno trzeba będzie trzeba na ten temat dowiedzieć się czegoś więcej, ale chyba będzie to zależało od pracodawcy. Zresztą najlepiej poczytać o ZFŚS: https://motivizer.pl/blog/zakladowy-fundusz-swiadczen-socjalnych-kto-i-jak-moze-z-niego-korzystac a podobnych informacji nie jest wcale tak trudno znaleźć.
obózpracy
31.175.205.* 2015-04-02 17:51
bzdura nikt tego nie kontroluje, a jeśli kontroluje to ....nieskutecznie. W naszym zakładzie pracuje grubo ponad 20 osób i już z 5 lat nikt nie zobaczył ani centa. Jak zapytali właściciela o środki funduszu, to im odrzekł: odp......lcie się od moich pieniędzy. A poza tym dlaczego jednym wg KP przysługuje, a innym nie?? Dla mnie walka o jakieś równe traktowanie o której tak wszyscy gadają jest mniej ważna od sprawiedliwości właśnie pod względem funduszu socjalnego. To równi i równiejsi bieda i nędza.
roman322
79.185.50.* 2015-04-02 14:45
Dlaczego nikt nie rozlicza dyrektorów jak jest rozdysponowany ten fundusz szczególnie dyrektorzy robią co chcą.
Zobacz więcej komentarzy (6)