Notowania

Ministerstwo Przedsiębiorczości chce obowiązku zaliczek. Firmy odetchną

Jeśli kontrakt będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy, zamawiający ma płacić firmom zaliczki - takich zmian w prawie chce Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dzięki temu wykonawcy nie będą musieli zaciągać kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
Wprowadzenia zmian ma chcieć m.in. resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz

Dziś trudno znaleźć w Polsce przetargi, w których przewidziano płatności częściowe lub wypłacanie zaliczek, ale to ma się zmienić - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmian chcą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych.

Nowe prawo miałoby narzucać takie formy płatności przy kontraktach, które trwają dłużej niż 12 miesięcy. Dzięki temu odetchnąć mają finanse wykonawców. Dziś są oni zazwyczaj w całości obciążeni kosztami inwestycji, a pieniądze otrzymują dopiero po skończonej pracy. To sprawia, że są zmuszani do brania kredytów, a wszelkie opóźnienia grożą im finansową katastrofą.

Zobacz też: Firmy budowlane bankrutują. Powodem drożyzna, brak pracowników i odwrócony VAT

Nowe prawo sprawi, że pracy przybędzie zamawiającym. Zleceniodawca kontraktu będzie musiał - chcąc nie chcąc - przy wypłacaniu pieniędzy sprawdzać bieżący postęp prac. Co jednak - jak zauważa "DGP" - daje większą kontrolę nad prawidłowym wykonaniem umowy.

Dziś obowiązek częściowych wypłat dotyczy już branży budowlanej, choć jak czytamy w dzienniku, "można przypuszczać, że nawet tu jest często ignorowany".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firmy, przetargi, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, porady prawne, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2018

FredMało kto już chce robić zamówienia publiczne. Splitpayment, odwrórony VAT dla podwykonawców i inne „cuda” zrobiły swoje. Do tego nigdy nie masz … Czytaj całość

22-08-2018

izabardzo dobry pomysł, kolejny temat to sprawa deweloperów, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, a całe ryzyko jest po stronie klientów

22-08-2018

zeflikNajpierw split payment, który pogorszył płynność, to teraz kombinujemy żeby maluchy nie wyzdychały za szybko. Gmyrajcie dalej przy gospodarce.

Rozwiń komentarze (15)