Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ministerstwo Przedsiębiorczości chce obowiązku zaliczek. Firmy odetchną

Ministerstwo Przedsiębiorczości chce obowiązku zaliczek. Firmy odetchną

Wprowadzenia zmian ma chcieć m.in. resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
Wprowadzenia zmian ma chcieć m.in. resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz

Jeśli kontrakt będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy, zamawiający ma płacić firmom zaliczki - takich zmian w prawie chce Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dzięki temu wykonawcy nie będą musieli zaciągać kredytów.

Dziś trudno znaleźć w Polsce przetargi, w których przewidziano płatności częściowe lub wypłacanie zaliczek, ale to ma się zmienić - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmian chcą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych.

Zobacz też: Prawo wodne nie działa. Miało być 7 mln zł do budżetu, wpłynie mała sumka

Nowe prawo miałoby narzucać takie formy płatności przy kontraktach, które trwają dłużej niż 12 miesięcy. Dzięki temu odetchnąć mają finanse wykonawców. Dziś są oni zazwyczaj w całości obciążeni kosztami inwestycji, a pieniądze otrzymują dopiero po skończonej pracy. To sprawia, że są zmuszani do brania kredytów, a wszelkie opóźnienia grożą im finansową katastrofą.

Zobacz też: Firmy budowlane bankrutują. Powodem drożyzna, brak pracowników i odwrócony VAT


 

Nowe prawo sprawi, że pracy przybędzie zamawiającym. Zleceniodawca kontraktu będzie musiał - chcąc nie chcąc - przy wypłacaniu pieniędzy sprawdzać bieżący postęp prac. Co jednak - jak zauważa "DGP" - daje większą kontrolę nad prawidłowym wykonaniem umowy.

Zobacz też: Groźba gigantycznych kar za ujawnienie adresu e-mail. Firmy mają 72 godziny, by się przyznać

Dziś obowiązek częściowych wypłat dotyczy już branży budowlanej, choć jak czytamy w dzienniku, "można przypuszczać, że nawet tu jest często ignorowany".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze, przetargi, zaliczki
Czytaj także
Polecane galerie
Anagram88
2018-09-19 13:27
Kolejne łatanie dziury budżetowej. Szybciej wpłynie im VAT
odrobina mózgu się przyda
2018-08-27 09:36
No i kolejny bubel pisowski. Typowe dla pisu jest to że jest producentem bubli i podróbek na skalę chińską . To wszystko aby gawiedź i ludzie niczego nie świadomi myśleli jak to dbają o firmy,gospodarkę i ludzi a jest dokładnie odwrotnie. Głupie ustawy kosztują krocie i zamiast pomagać przeszkadzają i kosztują coraz więcej i więcej aż się zacznie lawina upadłości i o to chodzi w komuniźmie. Wtedy powiedzą w Unii że firmy same padły i już nie ma w Polsce nic oprócz firm pisowskich,klerycznych i solidarnościowych .
Zaliczki do 12 miesięcy trwania kontraktu ......... a jak kontrakt będzie trwał 36 miesięcy to podpiszą trzy umowy na kolejne etapy i po ustawie.
Tylko pytam
2018-08-26 19:40
Rozumiem, że rząd również będzie płacił zaliczki, jeżeli umowa o realizację inwestycji będzie zawarta na dłuższy okres niż 12 miesięcy ?
Pokaż wszystkie komentarze (15)