Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jak to zrobić?

0
Podziel się:

Możesz zaoszczędzić i legalnie nie płacić składek ani podatku.

Zawieszenie działalności gospodarczej. Jak to zrobić?
(Fotolia)

Firma nie przynosi dochodów, ma typowo sezonowy charakter albo doszły ci nowe obowiązki i nie masz czasu zajmować się biznesem? W takich przypadkach można zawiesić działalność i sporo zaoszczędzić. Nie trzeba bowiem wtedy płacić składek ZUS ani odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy.

Podstawowym warunkiem, który muszą spełnić przedsiębiorcy chcący zawiesić funkcjonowanie firmy, jest niezatrudnianie żadnych pracowników. Chodzi tu jednak tylko o tych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (w tym również przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym). Pozostali, pracujący na przykład w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło, w rozumieniu przepisów nie są _ pracownikami i nie przeszkadzają _przy zawieszeniu. Jak długo może ono trwać? Od 30 dni do 24 miesięcy. W szczególnych przypadkach można je przedłużyć do:

  • 3 lat, jeśli przedsiębiorca sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem (ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 5. roku życia),
  • 6 lat, jeśli opieka jest wymagana z powodu potwierdzonego orzeczeniem lekarskim stanu zdrowia dziecka (nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia).

W obu tych sytuacjach firma musi być jednak prowadzona przynajmniej przez 6 miesięcy.

Nieco trudniejsze jest zawieszenie działalności prowadzonej w formie spółki. Będzie ono skuteczne dopiero wtedy, gdy zawieszą ją wszyscy wspólnicy.

Potrzebny wniosek

#

Podobnie jak przy zakładaniu firmy, niezbędne jest złożenie w urzędzie gminy (lub miasta) druku CEIDG-1 (tutajzobaczysz, jak go poprawnie wypełnić). W rubryce 01 trzeba wtedy zaznaczyć pole _ 3. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej _, a w 14 - podać datę zawieszenia i przewidywanego wznowienia. Trzeba jednak uważać, żeby data zawieszenia nie była wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Jeśli tak się stanie, to wniosek będzie trzeba skorygować.

Ten sam dokument należy złożyć przy późniejszym wznawianiu działania firmy. Wtedy odpowiednie będzie jednak pole _ 4. Wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej _ oraz rubryka 15.

Co wolno, a czego nie?

Przepisy, co oczywiste, zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej w okresie jej zawieszenia. Ponadto przedsiębiorca nie może na podstawie umów cywilnoprawnych wykonywać tych samych czynności (na przykład świadczyć usług), które wykonywał w firmie. Nie ma również prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych (firma nie działa, więc środki trwałe, według przepisów, nie podlegają zużyciu).

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje też następujące prawa i obowiązki przedsiębiorcy zawieszającego funkcjonowanie firmy, który:

  • ma prawo przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem,
  • ma prawo sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie,
  • ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością przed zawieszeniem,
  • może zostać poddany kontroli.

Właściciel firmy może także _ wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów _. Co kryje się pod tym terminem? Wszystkie działania, które są niezbędne do tego, aby przedsiębiorca miał do czego wracać, na przykład:

  • wykup polis ubezpieczeniowych na mienie firmy,
  • wynajęcie ochrony do pilnowania firmowych obiektów,
  • przeprowadzanie niezbędnych napraw i remontów.

Nie ulega wątpliwości fakt, że w takiej sytuacji trzeba płacić zobowiązania, zaciągnięte przed zawieszeniem. Mogą to być na przykład rachunki za media, raty kredytu lub opłaty za utrzymanie strony internetowej.

Okres zawieszenia nie wlicza się również do stażu pracy, od którego zależą choćby uprawnienia emerytalne.

Bez podatku i ZUS

Skoro firma nie działa, to nie trzeba też płacić składek, odprowadzać zaliczek PIT (dotyczy to również _ ryczałtowców _), ani składać deklaracji VAT w miesiącach, w których działalność była zawieszona. Należy jednak pamiętać, że po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki zdrowotnej traci się prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, żeby po tym okresie wykupić dobrowolne ubezpieczenie lub skorzystać z ubezpieczenia członków rodziny.

Zawieszenie nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. To w nim można rozliczyć na przykład koszty związane z zabezpieczeniem źródła przychodów. Opodatkowani na zasadzie karty podatkowej również muszą złożyć roczną deklarację PIT-16A.

Co po 24 miesiącach?

Jeśli przedsiębiorca nie _ odwiesi _ działalności po upływie 2 lat, zostanie automatycznie wykreślony z rejestru firm. Urząd powinien jednak wcześniej powiadomić właściciela firmy o zbliżającym się terminie. Przepisy nie pozwalają na jego przedłużenie, ale już nie mówią o liczbie dopuszczalnych zawieszeń.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żeby wznowić działalność, a później ponownie ją zawiesić. Tę możliwość często wykorzystują na przykład przedsiębiorcy, którzy funkcjonują sezonowo.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest sposób, by nie płacić składek do ZUS Ten przywilej pozwala zaoszczędzić nawet do 700 złotych miesięcznie.
Masz firmę? Nie ryzykuj niepotrzebnie Jedna decyzja może uchronić cię od utraty prywatnego majątku.
Tysiąc złotych na dziecko. Oprócz becikowego Takie pieniądze otrzymać mogą jednak tylko ojcowie.
firma
kraj
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)