Notowania

faktura
08.07.2010 07:10

Zgięta kartka papieru sposobem na skarbówkę

Przedsiębiorcy walczą z resortem finansów o uznanie faktur przesyłanych mailem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Palko72/Dreamstime.com)

Resort finansów nie zgadza się, by faktura wysłana e-mailem czy faksem była tak samo ważna jak ta wysyłana pocztą. Przedsiębiorcy znaleźli na to sposób.

Ministerstwo Finansów uznaje dziś tylko dwa rodzaje faktur: papierowe wysyłane pocztą lub kurierem albo elektroniczne, mało popularne, bo firmy muszą zapłacić za tak zwany bezpieczny e-podpis. _ _

_ Gazeta Wyborcza _ zwraca jednak uwagę, że od lat setki, jeśli nie tysiące firm w Polsce przesyłają sobie faktury e-mailem w zwykłym pliku, bo to szybsze, wygodniejsze i tańsze. Nie płaci się bowiem za znaczki ani koperty. _ Gazeta Wyborcza _ podkreśla, że fiskus uważa, że to nielegalne, a w razie kontroli firmom grożą kary finansowe.

W praktyce prowadzi to do absurdu. Przedsiębiorcy uprawiają dziwaczny rytuał: faktury z e-maila drukują i zginają na pół. Robią to, by wyglądały jak wyjęte z koperty. Wówczas skarbówka nie może się przyczepić, bo żaden przepis nie nakazuje przechowywania kopert.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ulga internetowa - czy konieczna jest papierowa **faktura**? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ulga;internetowa;-;czy;konieczna;jest;papierowa;faktura,251,0,640763.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: faktura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, porady prawne, prawo, najważniejsze, IAR, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz