Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Problem z PIT-em. W tym roku pracodawcy będą mieli trudniej

3
Podziel się

Jesteś zatrudniony w Polsce, ale z powodu epidemii utknąłeś na dłużej za granicą? Pracujesz stamtąd zdalnie? Twój pracodawca może mieć nie lada kłopot z wystawieniem ci druku PIT-11. Podobnych problemów w tym roku jest więcej.

Problem z PIT-em. W tym roku pracodawcy będą mieli trudniej
PIT 2020 coraz bliżej. Niektórzy pracodawcy mogą mieć problem (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIGyGGJ

Jeszcze tylko kilka dni zostało pracodawcom na sporządzenie informacji PIT-11 dla pracownika. Najpóźniej 1 lutego muszą ją przekazać urzędowi skarbowemu.

W tym roku może to spowodować nie lada problem. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

Weźmy na przykład pod uwagę taką historię: pracownik na stałe jest zatrudniony w Polsce. Ma polskie obywatelstwo, tutaj mieszka i płaci podatki. Z powodu pandemii utknął jednak za granicą na większą część roku. Pracuje stamtąd zdalnie na rzecz polskiej firmy.

bDIGyGGL
Zobacz także: Od 1 lutego rusza elektroniczny urząd skarbowy

Gdzie zatem taki pracownik powinien zapłacić podatki? Przepisy ogólne mówią o tym, że należy rozliczyć się tam, gdzie przebywa się przez większość część roku. W okresie pandemicznym zasady są jednak nieco bardziej skomplikowane.

Problemu nie ma, jeśli chodzi o Niemcy. - W zawartej przez Polskę umowie z Niemcami wprowadzono tzw. fikcję prawną. Polega ona na tym, że gdy pracownik wykonuje pracę z domu tj. w państwie rezydencji na rzecz pracodawcy z drugiego kraju, to taką pracę można uznać za wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby ją gdyby nie podjęto działań antykryzysowych - tłumaczy Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego KPMG w Polsce.

bDIGyGGR

- Niewątpliwie należałoby oczekiwać coraz większej liczby takich porozumień, w szczególności w przypadku tych krajów w których liczba pracujących Polaków jest znaczna – jak np. Belgia, Holandia czy Wielka Brytania - dodaje.

OECD rekomenduje, by mimo braku stosownych umów podobne podejście jak w przypadku relacji Polska-Niemcy stosować również w innych krajach.

Praca dla cudzoziemców

Problem z wystawieniem PIT-11 będą również mieli ci pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców. Pracownicy z zagranicy nie posiadają bowiem numeru PESEL lub NIP, który jest niezbędny do wystawienia takiej informacji.

bDIGyGGS

W poprzednich latach księgowe w firmach radziły sobie w ten sposób, że w rubryce NIP lub PESEL wpisywały po prostu 11111111111 albo 99999999999. Wtedy system przepuszczał taki formularz bez problemu.

Ministerstwo Finansów jeszcze pod koniec ubiegłego roku zapowiedziało, że takie rozwiązanie nie będzie w tym roku możliwe.

bDIGyGGT

- Na szczęście w ostatnich dniach pojawiły się kolejne wyjaśnienia MF wskazujące, iż w tym roku nic się nie zmieni w składaniu PIT-11 za cudzoziemców, którzy nie posiadają numeru PESEL bądź NIP. Tak jak w poprzednich latach będzie można w takiej sytuacji wpisać ciąg cyfr, który będzie traktowany jako identyfikator podatkowy zagranicznego pracownika – mówi Paweł Majewski, menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

Przypomnijmy, że pracodawca ma obowiązek przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego najpóźniej do 1 lutego. Z kolei do pracownika dokument musi trafić nie później niż 1 marca. Wtedy będzie już można rozliczyć się z fiskusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGyGHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Emeryt
miesiąc temu
Emetytura nie jest dochodem, lecz zwrotem części wpłaconych przez pracownika pieniędzy, które wcześniej były opodatkowane. Podatek od emerytury jest nadużyciem.
Hmm
miesiąc temu
Czy jakiś pracodawca będzie zaprzątał sobie głowę tym gdzie przebywa pracownik? Wykonuje pracę, dostaje kasę, a resztę jeden i drugi ma w ... poważaniu. Co to zmienia? Podatki płacone, składki płacone. Kogo interesuje gdzie przebywa człowiek jak kasa się zgadza? Dylematy autora na artykuł.
Gdy
miesiąc temu
Nie prawda przepisy nie mówią nic o jakiejś większości roku... mówią o tym że trzeba przenieść wszytkie funkcję życiowe... to Tak jak z miejscem zameldowania i zamieszkania.... zameldowanie można mieć w Krakowie A mieszkać w warszawie... ale jak Nie przeniosłem wszystkich funkcji życiowych do Warszawy... np wracam na weekendu do rodziny do KRK Rio moje zameldowanie to KRK
bDIGyGHn