Notowania

msp
05.09.2019 19:11

Problemy z płatnościami. Połowa firm czeka na swoje pieniądze ponad dwa miesiące

Prawie połowa przedsiębiorców oczekiwała na płatności od kontrahentów ponad miesiące po terminie. Coraz większe problemy w tej materii mają handel i przemysł. Kiepsko trzyma się również transport, choć akurat ta gałąź odnotowała poprawę w płatnościach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Największe problemy z płatnościami mają firmy zajmujące się handlem

Dokładnie 49,6 proc. firm ma problemy z kontrahentami, którzy przekraczają termin uregulowania zobowiązań o dwa miesiące. To spadek o 2,4 pkt proc. w porównaniu z II kwartałem 2019 roku, wynika z analizy Instytutu Keralla Research, wykonanej na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

W najtrudniejszej sytuacji znalazł się handel – niemal dwie na trzy firmy zgłaszają problemy z własnymi kontrahentami. Na początku roku ok. połowa przedsiębiorstw czekała na płatności powyżej 60 dni. Problemem dotknięci są głównie przedsiębiorcy działający w handlu hurtowym – w ciągu roku ich kwota zaległości względem kontrahentów i banków wzrosła o 25 proc.

Inną gałęzią usług, która ma problemy z uzyskaniem należnych sobie pieniędzy, jest transport. Ok. 55 proc. firm działających w tej branży boryka się z takimi kłopotami. Odbija się to na całym rynku i w tym roku odnotowano największy wzrost upadłości w porównaniu z innymi branżami.

Zobacz także: Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Poprawiła się natomiast sytuacja firm budowalnych – w I kwartale kłopoty z kontrahentami zgłaszało ok. dwie trzecie firm. Obecnie co trzecia spółka ma z tym problem. Budownictwo jest branżą, która odnotowuje najmniej opóźnionych płatności.

Zdaniem sześciu na dziesięć badanych firm, ich odbiorcy nie regulują swoich zobowiązań, ponieważ same są doświadczane przez kontrahentów, którzy przekraczają termin swoich płatności. Natomiast cztery na dziesięć zostały wskazane jako te, które kredytują się kosztem innych spółek.

15 proc. przedsiębiorców uważa, że ich klienci nie płacą, ponieważ prowadzą swoje biznesy w sposób nieudolny. Także co szósty wskazał, że realizuje kontrakty na rzecz firm sezonowych, które nie w każdym miesiącu mają fundusze, aby pokryć swoje należności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: msp, płatności, przedsiębiorcy, firmy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2019

SaperDlaczego Rząd ściąga podatki VAT natychmiast dbając o swoje wpływy a nie dba o przedsiębiorców. Jeżeli są opoznienia niech urząd skarbowy po … Czytaj całość

05-09-2019

BERLINERNIEMCY - Takie są prawa Kapitalizmu - Chcą płacić to płacą - Nie chcą płacić trzeba się sądzić - Jedynie jako taki porządek to w firmach należących do … Czytaj całość

06-09-2019

ivettePRZECIEŻ JEST TAK CUDOWNIE !!!

Rozwiń komentarze (13)