Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prokura - na czym polega?

0
Podziel się:

Prokura to inaczej pełnomocnictwo. To najszersze z wszystkich pełnomocnictw. Prokura musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Może być udzielana tylko przez przedsiębiorców, którzy są do tego rejestru wpisani.

Prokura jest najszerszym ze wszystkich pełnomocnictw
Prokura jest najszerszym ze wszystkich pełnomocnictw (Fotolia)

Prokury nie może udzielić przedsiębiorca, który prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności ponieważ taki rodzaj biznesu nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Prokura pozwala na dokonywanie czynności sądowych, a także pozasądowych, które wiążą się z tym, że prowadzi się przedsiębiorstwo. Prokurent z mocy prawa może dokonać każdej czynności prawnej. Może też podpisać weksel. Nie trzeba go więc pytać o zakres pełnomocnictwa.

Prokura nie pozwala na zbycie przedsiębiorstwa ani na oddanie go do korzystania czasowego, a także do obciążania nieruchomości.

Ustanowienie prokury

W przypadku spółek osobowych prokura jest ustanawiana na mocy jednomyślnej uchwały wspólników, którzy są uprawnieniu do tego, żeby prowadzić sprawy spółki. Prokurę może odwołać każdy ze wspólników samodzielnie. W przypadku spółek kapitałowych do ustanowienia prokury potrzebna jest jednomyślna uchwała. Odwołanie prokury jest możliwe przez każdego z członków zarządu.

Prokury nie da się ustanowić w spółce cywilnej. Wszystko dlatego, że takie spółki nie posiadają osobowości prawnej. Po drugie nie są wpisane do KRS.

Jakie są rodzaje prokury?

Mamy trzy rodzaje prokur: prokura łączna, oddzielna i odziałowa. Rodzaj udzielonej prokury jest wpisana w KRS. W przypadku prokury łącznej prokurent może działać tylko, jeśli będzie wykonywał zadania z innym prokurentem. Prokura łączna nie wymaga konieczności działania razem z członkiem zarządu. W przypadku prokury oddzielnej, prawo zezwala na samodzielne działanie pełnomocnika. W przypadku prokury oddziałowej pełnomocnik ma prawo do dokonywania czynności prawnych odnoszących się tylko do określonego oddziału.

W Kodeksie spółek handlowych znajdziemy jeszcze jeden, czwarty sposób reprezentacji. Polega on na tym, że wspólnik lub członek zarządu działa razem z prokurentem. W związku z tym można przyjąć, że obok prokury łącznej, oddzielnej i oddziałowej mamy jeszcze ten jeden, czwarty jej rodzaj.

Ile kosztuje zgłoszenie prokury?

Prokura musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Zaraz po tym jak prokurent zostanie powołany trzeba złożyć wniosek o to, by został on wpisany do KRS. Koszt takiego wpisu to opłata sądowa od wniosku. Wynosi ona 400 zł. Do tego mamy jeszcze opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wysokość tej opłaty to 250 zł.

Podobne koszty wiążą się z wykreśleniem prokury. Trzeba pamiętać, że wpis taki ma wyłącznie informacyjny charakter. Oznacza to ni mniej ni więcej, że prokura obowiązuje od momentu powołania pełnomocnika, a nie od tego kiedy został dokonany wpis.

Ze względu na to, że koszty związane z wpisem i powołaniem prokurenta są wysokie, takie pełnomocnictwo udzielane jest najczęściej osobie, która pełni wysokie stanowisko w firmie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)