Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Prokura samoistna. Wybór prokurenta i jego uprawnienia

0
Podziel się:

Prokura jest pełnomocnictwem szczególnym. Jest udzielana wyłącznie przez przedsiębiorcę, który jest wpisany do rejestru przedsiębiorców.

Prokura samoistna daje prokurentowi szerokie uprawnienia i swobodę działania
Prokura samoistna daje prokurentowi szerokie uprawnienia i swobodę działania (East News, East News)

Kim jest prokurent?

Prokurent to osoba, której udzielono prokury. Prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę. Prokura pozwala, by prokurent dokonywał czynności związanych z przedsiębiorstwem. Żeby zostać prokurentem trzeba mieć zdolność do czynności prawnych. Prokurentem nie musi być prawnik ani menedżer. Wyboru prokurenta dokonuje zarząd spółki.

Prokura jest szczególnym pełnomocnictwem. Znaczy to tyle, że nie jest możliwe przeniesienie jej na inną osobę. Prokura pozwala jednak na to, by sam prokurent udzielił pełnomocnictwa innej osobie do dokonania konkretnej czynności prawnej.

Jak wybierany jest prokurent?

Prokurent, którego również nazywa się tez pełnomocnikiem handlowym, wybierany jest przez zarząd w formie jednomyślnej uchwały. Żeby jednak odwołać prokurenta, wystarczy, że zdecyduje o tym samodzielnie jeden z członków zarządu. Odwołanie może być dokonane w dowolnej formie.

Uprawnienie prokurenta

Prokurent ma prawo do reprezentowania spółki przed kontrahentami. Może też być reprezentantem firmy przed sądem i w urzędach. Ma więc możliwość podpisywania zamówień, umów, a także pism procesowych. Prokurent nie może sprzedać przedsiębiorstwa ani oddać go do czasowego korzystania. Żeby takie coś było możliwe, zarząd musi udzielić szczególnego pełnomocnictwa do tej określonej czynności.

Prokura a pełnomocnictwo

Poprzez udzielenie pełnomocnictwa pełnomocnik otrzymuje określone uprawnienia. Warto wiedzieć, że każdy z pełnomocników może mieć inny zakres pełnomocnictwa. Inaczej mówiąc, może mieć inne uprawnienia. Mówiąc o prokurze, każdy prokurent będzie miał te uprawnienia jednakowe. Prokura nie pozwala też na ograniczenie prokurentowi uprawnień.

Wszystko to pokazuje, że prokurent ma praktycznie takie uprawnienia jak zarząd spółki. Nie jest to jednak żadne ograniczenie w związku z działaniem zarządu. Może on normalnie funkcjonować.

Wyróżniamy następujące rodzaje prokur:

  • prokura samoistna;
  • prokura łączna;
  • prokura oddziałowa.

Prokura samoistna pozwala samodzielnie działać prokurentowi. W przypadku prokury łącznej prokurent musi współdziałać z innym prokurentem albo członkiem zarządu. Mówiąc o prokurze oddziałowej, mamy na myśli możliwość działania wyłącznie w ramach oddziału spółki.

Można ustanowić nieograniczoną liczbę prokurentów. Przeważnie jest to 1 do 3 i zależy to od wielkości firmy. Dane prokurentów muszą być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Po co spółce prokurent?

Przy tak szerokich uprawnieniach prokurenta może się pojawić pytanie, czy potrzebny jest wobec tego spółce zarząd. Odpowiedź jest łatwa. Zarząd jest potrzebny. Wszystko dlatego, że pozycja prokurenta i członka zarządu jest różna. Członek zarządu ma prawo odwołać prokurenta, ale prokurent nie może odwołać zarządu. Poza tym prokurent ma ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania. Szczególnie gdy mamy do czynienia z upadłością spółki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)