Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prywatny samochód w kosztach firmy bez ewidencji. "Przepisy o księgowaniu paliwa są już pół roku nieaktualne"

24
Podziel się:

Przedsiębiorca rozliczający w firmie prywatny samochód osobowy nie musi już prowadzić ewidencji jego przebiegu. Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rzeczpospolitej".

Prywatne auto w kosztach firmy bez uciążliwej ewidencji
Prywatne auto w kosztach firmy bez uciążliwej ewidencji (WP.PL, Jacek Bereźnicki)
bEIIbEth

Resort finansów potwierdził, że podatników nie obowiązują wymogi dokumentacyjne z rozporządzenia o księdze przychodów i rozchodów. Przepisy o księgowaniu paliwa są już pół roku nieaktualne - podaje "Rzeczpospolita".

O zasady księgowania wydatków dopytują głównie przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody niewprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od 1 stycznia 2019 r. wydatki na ich eksploatację (m.in. paliwo oraz remonty) można rozliczać tylko w 20 proc. w podatkowych kosztach.

- Rozporządzenie ministra finansów nie zostało uaktualnione. Ustawa o PIT od 1 stycznie nie nakłada już takich formalnych warunków księgowania kosztów - zauważa Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, cytowany przez Rzeczpospolitą.

bEIIbEtj
Zobacz także: Zobacz: Nowy minister finansów będzie szukał pieniędzy. "Obawiamy się, że owcą do golenia będą przedsiębiorcy"

- Ustawa jest umiejscowiona w hierarchii przepisów wyżej niż rozporządzenie będące aktem wykonawczym. Jej zapisy mają więc pierszeństwo - wyjaśnia Szymaś.

Te słowa potwierdza Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył także, że od nowego roku nie należy księgować kosztów eksploatacji samochodu osobowego na podstawie miesięcznego zestawienia wydatków. - Od 1 stycznia każdy wydatek trzeba ewidencjonować na podstawie dowodu dokumentującego jego poniesienie - czytamy.

bEIIbEtp

- Każda faktura jest więc księgowana odzielnie - tłumaczy Cezary Szymaś.

Jak zaznaczył resort finansów, trwają obecnie prace legislacyjne nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w którym będą uwzględnione m.in. zamiany dotyczące zasad rozliczania samochodów osobowych.

Źródło: Rzeczpospolita, money.pl

bEIIbEtq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIIbEtK
KOMENTARZE
(24)
Felicjan
2 lata temu
A posłowie nie mają samochodów a rozliczaja się też za zużycie paliwa. Były takie przypadki.
Adx
2 lata temu
Wszystkie auta Pisu są.
Kris
2 lata temu
Od nowego roku nie należy księgować kosztów eksploatacji samochodu osobowego na podstawie miesięcznego zestawienia wydatków. - Od 1 stycznia każdy wydatek trzeba ewidencjonować na podstawie dowodu dokumentującego jego poniesienie, ponieważ poniesienie i zestawienie nie współgrają z cała zgrają więc nie mogą być uwzględnione w rachunku bieżącym dopominającym się korekt in minus...bo nie!!!
bEIIbEtL
GFU
2 lata temu
A ROZLICZAĆ DOWOLNIE NA OGROMNE SUMY MOGĄ NASI POLITYKIERZY WSZELKIEJ MAŚCI UŻYCIE NIEISTNIEJĄCEGO SAMOCHODU DO WŁASNYCH POTRZEB, NIKT NIE SPRAWDZA TYLKO Z OCHOTĄ WYPŁACA, A LEKARZOWI UTRUDNIA SIĘ DOJAZD DO CHOREGO. KOCHAĆ TAKIE PAŃSTWO.
MHF
2 lata temu
LEKARZ UŻYWA SAMOCHÓD PRYWATNY DO CELÓW SŁUŻBOWYCH, A NIEDOUCZONY BANKSTER I naczelnik państwa OKRADA LEKARZA I POZWOLI MU ROZLICZYĆ TYLKO 20% KOSZTÓW EKSPLOATACYJNYCH/W TYM BENZYNY/, 80 % OKRADA PAŃSTWO LEKARZA, A Z TYCH 20% PODATKU ODLICZY LEKARZ 20%X 0,18 =3,6% KOSZTÓW EKSPLOATACYJNYCH , A NIE 18% JAK BYŁO DOTĄD I TO JEST MERITUM SPRAWY NIE KSZTAŁT ROZPORZĄDZENIA.
...
Następna strona