Notowania

Prywatny samochód w kosztach firmy bez ewidencji. "Przepisy o księgowaniu paliwa są już pół roku nieaktualne"

Przedsiębiorca rozliczający w firmie prywatny samochód osobowy nie musi już prowadzić ewidencji jego przebiegu. Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rzeczpospolitej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Prywatne auto w kosztach firmy bez uciążliwej ewidencji (Fot: Jacek Bereźnicki)

Resort finansów potwierdził, że podatników nie obowiązują wymogi dokumentacyjne z rozporządzenia o księdze przychodów i rozchodów. Przepisy o księgowaniu paliwa są już pół roku nieaktualne - podaje "Rzeczpospolita".

O zasady księgowania wydatków dopytują głównie przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody niewprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od 1 stycznia 2019 r. wydatki na ich eksploatację (m.in. paliwo oraz remonty) można rozliczać tylko w 20 proc. w podatkowych kosztach.

- Rozporządzenie ministra finansów nie zostało uaktualnione. Ustawa o PIT od 1 stycznie nie nakłada już takich formalnych warunków księgowania kosztów - zauważa Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Zobacz: Nowy minister finansów będzie szukał pieniędzy. "Obawiamy się, że owcą do golenia będą przedsiębiorcy"

- Ustawa jest umiejscowiona w hierarchii przepisów wyżej niż rozporządzenie będące aktem wykonawczym. Jej zapisy mają więc pierszeństwo - wyjaśnia Szymaś.

Te słowa potwierdza Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył także, że od nowego roku nie należy księgować kosztów eksploatacji samochodu osobowego na podstawie miesięcznego zestawienia wydatków. - Od 1 stycznia każdy wydatek trzeba ewidencjonować na podstawie dowodu dokumentującego jego poniesienie - czytamy.

- Każda faktura jest więc księgowana odzielnie - tłumaczy Cezary Szymaś.

Jak zaznaczył resort finansów, trwają obecnie prace legislacyjne nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w którym będą uwzględnione m.in. zamiany dotyczące zasad rozliczania samochodów osobowych.

Źródło: Rzeczpospolita, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, ministerstwo finansów, msp, firma
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2019

histeryczka wspaniałaNasi obecni komunistyczni przywódcy powinni odebrać wszystkie auta prywatnym przedsiębiorcom i ludziom zawłaszczyć je ,sprzedać i wybudować wieżowce, … Czytaj całość

19-06-2019

TwojnikTak durnie napisany artykul, ze ja ksiegowy z 15 letnim doswiadczeniem go nIe rozumiem

19-06-2019

p1Może i nie może ranić innych moje zdanie ale artykuł jest napisany na poziomie dziecka z 7 klasy.

Rozwiń komentarze (24)