Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
msp
25.02.2019 07:40

Przedsiębiorcy porzucają mały ZUS. Z niższych składek rezygnowało już 11 tys. osób

Niecałe dwa miesiące po wejściu w życie małego ZUS-u już 11 tys. przedsiębiorców zrezygnowało z opłacania niższych składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Już co dziesiąty beneficjent małego ZUS-u zrezygnował z tego programu lub nie wypełnia swoich zobowiązań. (Fot: East News)

- Na razie czekamy na rozliczenie składek - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - Może to tylko opóźnienie w płatności i przekazaniu dokumentów rozliczeniowych - dodaje.

Przedstawiciel ZUS-u zaznacza, ze jeżeli "w niedługim czasie" składki nie zostaną rozliczone, zakłada rozpocznie postępowania wyjaśniające i skontaktuje się z przedsiębiorcami, którzy zalegają ze składkami.

Na przejście na mały ZUS na początku stycznia zdecydowało się 137,5 tys. przedsiębiorców, którzy w 2018 r. uzyskali obrót nie większy niż 63 tys. zł.

Wystarczyły dwa miesiące i już co dziesiąty beneficjent małego ZUS-u zrezygnował z tego programu lub nie wypełnia swoich zobowiązań.

Jak pisze "Rzeczpospolita", do tej pory z obniżki składek zrezygnowało już 11 tys. wnioskodawców, a kolejne 13,5 tys. nie wpłaciło jeszcze pierwszej obniżonej składki za styczeń.

- Myślę, że te 11 tys. oób najpierw złożyło wnioski do ZUS na wszelki wypadek, aby nie stracić możliwości w razie spóźnienia. Dopiero później zweryfikowali, że ich zeszłoroczne przychody są powyżej limitu uprawniającego do ulgi - zauważa cytowany przez "Rzeczpospolitą" Andrzej Radzisław, radca prawny.

Przedsiębiorcy mieli bardzo mało czasu na podsumowanie swoich zeszłorocznych przychodów.

Ustawa o małym ZUS-ie wyklucza wielu przedsiębiorców
Mały ZUS pomoże tysiącom osób. Jednak nie każdy zapłaci mniej

Od tego roku obowiązują przepisy umożliwiające płacenie niższych składek przedsiębiorcom o niewielkich przychodach. Osoby, które już prowadzą działalność, mają na zgłoszenie wniosku o mały ZUS tylko do 8 stycznia.

Program ten skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę i które nie przekroczyły 63 tys. zł obrotu w 2018 r.

Adam Abramowicz oczekuje jak najszybszego podjęcia działań legislacyjnych.
Rzecznik przedsiębiorców pisze do minister Emilewicz. Chce zmian w małym ZUS-ie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: msp, mały zus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2019

moj nickRezygnują bo korzystanie z tego "małego ZUS-u" jest bardzo ryzykowne. Za pięć lat ZUS przypomni sobie, że jednak taki "ZUS" im nie przysługiwał … Czytaj całość

25-02-2019

ZZDlaczego podstawą obniżenia ZUS jest przychód a nie dochód? Można mieć 100 tys przychodu i stratę. Ile zarobi właściciel małego sklepu na wsi mając … Czytaj całość

25-02-2019

taka jest prawdaWszystko pięknie , tylko nikt Tym ludziom nie powie ,że opłacając takie składki to i emerytura będzie niższa . Dzisiaj się cieszą że płaca mniej a za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (69)