Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
30.10.2019 09:22

Przedsiębiorcy toną w długach. To już ponad 5 mld zł

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło o prawie 162 mln zł w ciągu trzech ostatnich miesięcy i wynosi 5,2 mld zł. To najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jednoosobowe działalności gospodarcze mają problem z zadłużeniem (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych rośnie w lawinowym tempie. Od lipca br. zwiększyło się o prawie 162 mln zł i wynosi już 5,2 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Wśród przedsiębiorców przybyło też dłużników. Obecnie w rejestrze widnieje ponad 194 tys. przedsiębiorców - to o 4 665 więcej niż w lipcu. Powodem ich problemów w dużej mierze są zatory płatnicze wywołane współpracą z nierzetelnymi kontrahentami. Najmniejsze firmy mają do odzyskania od swoich dłużników prawie 813 mln zł - czytamy w komunikacie KRD.

Największy wzrost zadłużenia widoczny jest w handlu. Dług najmniejszych sklepów i hurtowni sięga obecnie 1,5 mld zł, to o 40 mln zł więcej niż w lipcu.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Rośnie także zadłużenie małych zakładów budowlanych, które są winne swoim wierzycielom już 901 mln zł (w lipcu 875 mln zł).

Najmniejsi przewoźnicy mają do oddania 34 mln zł więcej niż trzy miesiące temu (691 mln zł), a jednoosobowe działalności gospodarcze z branży przemysłowej 539 mln zł (o 13 mln więcej niż w lipcu).

Wiedźmin ma pojawić się w platformie Netflix pod koniec roku
Wiedźmin. Netflix pokazał nowy zwiastun. Będzie hit?

Jak wynika z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", mikro i małe firmy czekają na zapłatę od swoich klientów średnio 119 dni.

- Prawie połowa mikroprzedsiębiorstw przyznaje, że przez opóźnienia w płatnościach same nie mogą regulować swoich zobowiązań. W przypadku małych firm, czyli zatrudniających od 10 do 49 osób, problem ten dotyka co trzeciej - skomentował prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

W Krajowym Rejestrze Długów wpisanych jest ponad 281 tys. firm, na łączną kwotę sięgającą ponad 9,4 mld zł.

VAT na e-booki będzie niższy. Zmiany już od piątku
Zmiany w VAT od listopada. Niższe stawki na e-booki

Ponad połowę tej kwoty muszą oddać swoim wierzycielom właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Na rynku funkcjonuje ich więcej niż spółek prawa handlowego, mimo to w kontaktach biznesowych nie mają dużych szans z większymi od siebie.

Przypomnijmy jednak, że KRD jest firmą, która nie zbiera danych z całej polskiej gospodarki, a pokrywa jedynie jej część. Faktyczne liczby mogą być więc znacznie większe.

Zdaniem ekspertów, zadłużenie może spaść, gdy w życie wejdą nowe przepisy.

- Zmiana prawa upadłościowego, która w części wejdzie w życie w przyszłym roku, ma za zadanie ochronić także przedsiębiorcę prowadzącego działalność w momencie ogłoszenia upadłości. Rząd robi wiele, by ochronić małego przedsiębiorcę. Dowodem na to jest ustawa antyzatorowa, która wejdzie w życie w przyszłym roku - wskazał ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik.

Zbiór ustaw, które zostały zmienione w ramach tzw. ustawy antyzatorowej, wymusza m.in. na większych firmach maksymalny czas zapłaty sięgający 60 dni. Podmioty publiczne z kolei będą musiały regulować swoje należności w ciągu 30 dni. Obecnie średni czas oczekiwania na zapłatę wynosi 4 miesiące i 6 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, wiadomości, msp, firma, długi, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2019

rójPo prostu taki jest obraz gospodarki. Przecież te firmy nie stały się złodziejami z dnia na dzień. Działały wcześniej, rozliczały się funkcjonowały … Czytaj całość

02-11-2019

EMMTeraz już można nie płacić. Przykład idzie z góry, od wierchuszki PIS i jego ministrów. Kraść, co można i ile można, a majątek ukryć.

02-11-2019

PrzedsiębiorcaSzkoda, że nie pomyślą o tych, których firmy upadają przez takich dłużników... Prace społeczne na rzecz wierzyciela, albo więzienie. A nie pójście na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)