Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejście na emeryturę. Jak wypełnić wniosek emerytalny?

2
Podziel się:

Osiągasz wiek emerytalny? Chciałbyś odpocząć od pracy i przejść na emeryturę? Z naszego materiału dowiesz się, jak to zrobić.

W celu przejścia na emeryturę należy wystosować wniosek do ZUS-u, który złożymy osobiście lub drogą elektroniczną
W celu przejścia na emeryturę należy wystosować wniosek do ZUS-u, który złożymy osobiście lub drogą elektroniczną (Shutterstock.com)
bEIEYgHV

Do przejścia na emeryturę upoważnia osiągnięcie wieku emerytalnego. Od października 2017 roku wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli osoba chce przejść na emeryturę, nie jest wymagane, by miała określony staż ubezpieczeniowy. Ważne jest to, jak duże środki ma zapisane na swoim koncie w ZUS. Świadczenie może być przydzielone na wniosek lub z urzędu.

Kto ma prawo do emerytury?

Do przejścia na emeryturę są upoważnieni wszyscy ci, którzy:

  • kończą 60 lat (kobiety) albo 65 lat (mężczyźni);
  • osiągnęli podwyższony wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.
bEIEYgHX

Co zrobić, żeby złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek emerytalny do ZUS-u może być złożony na kilka sposobów. Podstawowym sposobem jest osobista wizyta w oddziale, wniosek może być też dostarczony drogą internetową, korzystając z profilu PUE ZUS. W takim jednak wypadku konieczne będzie uwierzytelnienie wniosku. Wykorzystuje się do tego profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny.

Wniosek emerytalny musi mieć też jako załącznik:

  • Informację, która dotyczy okresów składkowych i nieskładkowych.
  • Dokumenty, które potwierdzają okresy pracy albo urlopów wychowawczych itd.
  • Potwierdzenie wynagrodzenia.
  • W uzasadnionych przypadku dokument potwierdzający wykonywanie zawodu o szczególnym charakterze.
bEIEYgId

Warto pamiętać, że składając wniosek przez PUE, nie można przekroczyć wielkości 1 MB, a wszystkie załączniki łącznie nie mogą mieć więcej niż 3,5 MB.

Wypełnianie wniosku emerytalnego

Jak wypełnić wniosek emerytalny? Zacznijmy od PUE ZUS.

Gdy zalogujemy się na profilu, wybieramy zakładkę Usługi – Katalog Usług Elektronicznych - Złożenie dokumentu ZUS Rp-1E - Przejdź do usługi. Wtedy na ekranie pojawia się formularz, który trzeba wypełnić i uwierzytelnić poprzez profil zaufany albo podpis elektroniczny. Gdy wniosek zostanie wysłany, zostanie wygenerowane automatycznie Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Jest dowodem na to, że dokumenty zostały przyjęte przez ZUS. Oryginały dokumentów, które składamy do ZUS, muszą być dostarczone osobiście albo wysłane pocztą.

bEIEYgIe

Jeśli decydujemy się wyłącznie na dostarczenie wniosku pocztą albo osobiście, to najpierw pobieramy ze strony ZUS formularz i go drukujemy.

Dokumenty emerytalne powinno się złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed dniem, w którym spełnione będą warunki, które uprawniają do uzyskania emerytury. Jeśli bowiem wniosek złożymy wcześniej, organ z największym prawdopodobieństwem wyda decyzję o tym, że odmawia prawa do świadczenia. Wszystko dlatego, że nie spełniono warunków do jego otrzymania.

Emerytura dla nauczycieli?

W związku z tym, że praca nauczycieli regulowana jest zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela, to zgodnie z jej zapisami, nauczyciel może postarać się o emeryturę, zanim osiągnie powszechny wiek emerytalny. Z takiego przywileju mogą skorzystać nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat i mają przynajmniej 20 lat stażu lub 15 lat pracy, która była wykonywana w pełnym wymiarze lub też skończyli 60 lat i mieli przynajmniej 25 lat stażu albo 15 lat pracy. Ważne jest, by nie byli członkami OFE.

bEIEYgIy
KOMENTARZE
(2)
Sylwia
8 miesięcy temu
Co wpisać w rubryce "poprzednio używane nazwiska"?
Przemek
2 lata temu
Nie rozumiem dlaczego muszę wykazywac lata składowe oraz nieskladkowe i tp skoro mam niezly kapitał oraz osiagnolem wiek emerytalny