Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

PWPW. Karta kierowcy – najważniejsze informacje

0
Podziel się:

Karta kierowcy to podstawowy dokument zawodowego kierowcy. Zobacz, czym się charakteryzuje, a także jak się ją zdobywa.

Karta kierowcy jest ważnym dokumentem, który powinni posiadać zawodowi kierowcy
Karta kierowcy jest ważnym dokumentem, który powinni posiadać zawodowi kierowcy (Fotolia, © industrieblick - Fotolia.com)

Polskie firmy transportowe zalewają europejski rynek. Jesteśmy w czołówce firm w branży transportowej. Nowoczesna flota, doświadczenia kierowcy i konkurencyjne stawki spowodowały, że jesteśmy liczącym się graczem na europejskim rynku transportowym. Ale takiego sukcesu by nie było, gdyby nie właściciele firm transportowych i kierowcy.

Firma spedycyjno-transportowa to wiele obowiązków i wymogów. Klienci takich firm transportowych wybierają takie firmy, które są wiarygodne i przestrzegają przepisów prawa. Warto więc zwrócić uwagę, że wszelkie niewłaściwe zachowania mogą niekorzystnie odbić się na biznesie. Podstawą jest tutaj to, czy kierowca ma kartę kierowcy. To podstawy dokument, który pozwala wykonywać mu pracę w sposób legalny.

Co to jest karta kierowcy?

Karta kierowcy jest podstawowym dokumentem, którego wymaga się do prowadzenia pojazdów, które są wyposażone w cyfrowy tachograf. Osoba, która takiej karty nie ma, nie może kierować samochodem, jeśli jego masa całkowita jest większa niż 3,5 tony. Mało tego, kartę kierowcy musi posiadać też przedsiębiorca, który przewozi nie tylko towary, ale i pasażerów, korzystając z pojazdu, który jest wyposażony w miejsca dla więcej niż dziewięciu osób.

Podstawowe informacje na temat karty kierowcy

Podstawową cechą karty kierowcy jest możliwość identyfikacji kierowcy. Po wprowadzeniu karty do tachografu można przypisać do pracownika odpowiednie informacje związane ze zrealizowanymi przez niego przewozami.

Kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Ważność takiej karty to 5 lat. Ważne informacja jest taka, że o kartę musi wnioskować sam kierowca. Nie może tego zrobić np. pracodawca takiego kierowcy. W zależności od umowy z kierowcą może być też tak, że firma, która go zatrudni, zdecyduje się pokryć koszty wyrobienia takiej karty.

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Podstawą do wyrobienia karty kierowcy są odpowiednie uprawnienia. Żeby więc kartę kierowcy móc otrzymać, trzeba posiadać uprawnienia, pozwalające prowadzić konkretny typ pojazdu. Chodzi o prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jeśli ten podstawowy warunek jest spełniony, kierowca musi wypełnić wniosek o kartę kierowcy. Taki wniosek można pobrać ze strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Wniosek wypełniamy, a potem wysyłamy pocztą do siedziby PWPW. Jednocześnie należy uiścić opłatę za wyrobienie karty. Koszt karty kierowcy to 172,20 zł. Bardzo ważne, aby w tytule przelewu zapisać: "opłata za kartę kierowcy", po czym wpisać swój numer NIP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)