Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rejestr firm. Gdzie zarejestrujesz działalność?

1
Podziel się:

Działalność przedsiębiorców wpisana jest w różnych rejestrach. Dowiedz się, gdzie znajdziesz informacje o swoich kontrahentach.

Informacje o działalnościach znajdziemy w rejestrach takich jak CEiDG, KRS i REGON
Informacje o działalnościach znajdziemy w rejestrach takich jak CEiDG, KRS i REGON (Shutterstock.com)
bEIElfIl

Podstawową informacją o tym, czy jakaś firma faktycznie działa może być wpis w jednym z kilku rejestrów. Są rejestry komercyjne, prowadzone np. przez wywiadownie gospodarcze, czy agencje detektywistyczne. Ich źródłem dochodu są usługi pozyskiwania danych o firmach. Istnieje jednak kilka rejestrów, w których dane o firmach można uzyskać bezpłatnie. Rejestr zależy od rodzaju działalności:

  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEiDG) zawiera spis firm prowadzonych przez osoby fizyczne (działalność jednoosobowa, a także wspólników spółek cywilnych).
  • Krajowy Rejestr Sądowy, w którym znajdziemy spółki prawa handlowego (np. spółki z o.o.) .
  • Rejestr REGON, w którym można znaleźć aktualne dane o firmie, jeśli nie ma ich w CEiDG.

Jak znaleźć firmę w CEIDG?

Żeby znaleźć firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej trzeba skorzystać z wyszukiwarki na stronie nadzorowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nie trzeba znać wszystkich danych wyszukiwanej firmy. Wystarczy jeden z elementów. Może to być imię lub nazwisko albo adres lub numer NIP albo REGON. Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę, że jeśli znamy tylko nazwę ulicy i miasto, to w wyszukiwarce pojawią się wszyscy przedsiębiorcy, którzy na określonej ulicy w danym mieście są zarejestrowani. Dlatego warto wpisać też takie dane jak NIP czy REGON. Są unikalne, więc znajdziemy łatwiej określonego przedsiębiorcę. Wyszukiwarka wskaże nam firmę.

bEIElfIn

Wpis do CEiDG zawiera m.in. datę rozpoczęcia działalności, dokładny adres firmy, a także jej status (aktywny czy zawieszony), a także dane pełnomocników. W CEiDG znajdują się też dane przedsiębiorców, którzy zostali wykreśleni z rejestru. Wtedy należy zaznaczyć opcję "uwzględnij wykreślone".

Jak sprawdzić spółkę cywilną w CEIDG?

W CEIDG można też sprawdzić dane wspólników spółki, w odpowiedniej rubryce trzeba wpisać "NIP spółki cywilnej". Oczywiście jeśli dane są poprawnie wpisane i nie brakuje żadnych informacji o wspólnikach. W takiej sytuacji można znaleźć informacje w rejestrze REGON.

Wyszukiwanie firmy w KRS

W przypadku gdy firma jest spółką prawa handlowego, trzeba szukać informacji o niej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Szuka się ich po numerze NIP, KRS, lub REGON albo miejscowości.

bEIElfIt

Jakie dane są w KRS?

W KRS znajdują się zarówno dane podstawowe (adres, numery identyfikacyjne), ale i historię wpisu. Można też pobrać szczegółowe informacje, w których znajdziemy dane wspólników, wysokość kapitału spółki. W KRS można też znaleźć informacje dotyczące przekształceń spółki, podziałów lub postępowaniu upadłościowym, jeśli się odbywa.

Przedsiębiorcy są też wpisani do rejestru REGON (czyli krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej). Na stronach Ministerstwa Finansów można dodatkowo sprawdzić, czy kontrahent ma status czynnego podatnika VAT, a także numer NIP. Na stronie Ministerstwa można też zobaczyć wykaz podmiotów, które kiedyś były zarejestrowane jako podatnicy VAT.

bEIElfIu

Sprawozdanie finansowe podmiotu można sprawdzić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Potrzebne informacje znajdują się również w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Są jeszcze biura informacji gospodarczej, czyli Krajowy Rejestr Długów BIG SA, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) czy Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

bEIElfIO
KOMENTARZE
(1)
piada
3 lata temu
zanim założysz jakąkolwiek działalność 100 razy się zastanów czy na pewno znasz wszystkie koszty bo na samej chęci zysku daleko nie pojedziesz ( pierwszą rzeczą po zarejestrowaniu to powinno być znalezienie dobrego rachunkowca bo przepisy zmienne i czasami sprzeczne ze sobą )