Notowania

Rejestr VAT. Do czego służy?

Podatek od towarów i usług (VAT) jest ogólnym, szeroko stosowanym w Unii Europejskiej podatkiem konsumpcyjnym, obliczanym na podstawie wartości dodanej do towarów i usług. Obejmuje on niemal wszystkie towary i usługi kupowane i sprzedawane do użytku lub konsumpcji w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Rejestr VAT prowadzi się po rejestracji firmy jako płatnika podatku VAT

VAT obejmuje towary, które są sprzedawane na eksport lub usługi, które są oferowane klientom za granicą, zwykle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Odwrotnie, import jest tak opodatkowany, aby system był sprawiedliwy dla producentów z UE. Wówczas rodzimi producenci mogą konkurować na rynku europejskim na równym warunkach, co firmy spoza tej wspólnoty.

Na czym polega rejestr VAT?

W niektórych sytuacjach obowiązkowa jest rejestracja firmy jako płatnika VAT, natomiast w innych może być dobrowolna (na przykład poniżej uzyskiwania określonej wysokości zysków). Dla przedsiębiorcy podatek VAT ma być neutralny, dlatego możliwy jest jego zwrot.

Po rejestracji do podatku VAT będziesz odpowiedzialny za:

 • naliczanie podatku VAT podczas sprzedaży towarów lub usług (i naliczanie odpowiedniej kwoty na fakturze);
 • płacenie podatku VAT do urzędu skarbowego;
 • musisz prowadzić prawidłowy rejestr VAT.

Zalety zarejestrowania się jako podatnika VAT

Zalety dobrowolnej rejestracji VAT dla przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw obejmują:

 • odzyskanie część podatku VAT od towarów i usług zakupionych przez twoją firmę;
 • szansa na osiąganie większych zysków ze swojego przedsiębiorstwa.

Niektóre wady dobrowolnej rejestracji VAT dla przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw mogą być następujące:

 • Po rozpoczęciu naliczania podatku VAT powszechną praktyką jest uwzględnianie podatku w swoich cenach. Twoje produkty lub usługi będą zatem droższe dla użytkownika końcowego.
 • Od chwili zarejestrowaniu się do podatku VAT zwiększa się ilość dokumentów koniecznych do składania i prowadzenia. To wszystko zwiększa obciążenie pracą i powoduje więcej papierkowej roboty, a nawet konieczność współpracy z biurem rachunkowym.

Jak powinien wyglądać rejestr VAT?

Rejestr VAT jest prowadzony w celu odpowiedniego rozliczenia należnych podatków od towarów i usług. Dlatego jego wygląd powinien w prosty sposób umożliwić sporządzenie odpowiedniej deklaracji VAT (takiej jak JPK VAT). Dlatego podatnik rozliczający VAT, którzy dokonują opodatkowanej sprzedaży, muszą w swoim rejestrze VAT zawierać wszelkie faktury zakupowe, które pozwalają na odliczenie tego podatku.

Rejestr VAT zawierać musi kilka kluczowych informacji, które powinny być poukładane w przejrzystej formie. Podstawowe dane to:

 • kwoty, w stosunku do których przedsiębiorcy przysługuje możliwość obniżki należnego podatku oraz te, które nie dają takiej możliwości;
 • dane umożliwiające określenie przedmiotu i odpowiedniej podstawy opodatkowania;
 • kwota podatku należnego;
 • wysokość podatku naliczonego, który obniża sumę podatku należnego oraz wysokość podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.

Niektórych transakcji nie ujmuje się w rejestrze VAT. Nie trzeba w nim zapisywać zakupów, które powiązane się wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT, czynności nieopodatkowanych oraz czynności, od których nie można odliczyć podatku VAT.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz